داعش-کی کیست؟ آنچه باید درباره گروه تروریستی افغان بدانید


انفجار مرگبار دو بمب در خارج از فرودگاه کابل در افغانستان روز پنجشنبه بلافاصله توجه افراد وابسته به گروه تروریستی داعش موسوم به ISIS-K را جلب کرد که ادعا شده مسئولیت این کشتار را بر عهده گرفته است.

رئیس جمهور بایدن دو روز پیش هشدار داد که “هر روز که ما در زمین هستیم روز دیگری است که داعش-کی فرودگاه ها را هدف قرار می دهد و سعی می کند به نیروهای آمریکایی ، متحدان و غیرنظامیان بی گناه حمله کند.”

در اینجا چند واقعیت در مورد افراط گرایان اسلامی بایدن موسوم به “دشمن شدید طالبان” وجود دارد که پس از خروج نیروهای آمریکایی تقریبا دو دهه پس از حملات 11 سپتامبر کنترل افغانستان را به دست آوردند.

منشا داعش-کی چیست؟

داعش-کی که با نام دولت اسلامی خراسان نیز شناخته می شود ، از نام منطقه تاریخی آسیای میانه که بخش هایی از افغانستان را شامل می شود ، نامگذاری شده است.

بر اساس گزارش داعش در سال 2018 ، مرحوم ابوبکر البغدادی از حافظ سعید خان ، فرمانده کهنه کار طالبان در تریکه پاکستان ، به عنوان اولین “امیر”. امیر) گروه “یا سردار این گروه نام برد و در سال 2015 تأسیس شد. مرکز استراتژی و مطالعات بین المللی

هنگامی که خان در اکتبر 2014 با البغدادی بیعت کرد ، بسیاری از اعضای TTP از جمله سخنگوی شیخ مکبول و چند تن از سران منطقه را که بسیاری از آنها اعضای اولین کمیته رهبری موسوم به شورای خراسان بودند ، به این شهر آورد.

ابوبکر البغدادی سرکرده پیشین داعش در 26 اکتبر 2019 در جریان حمله نیروهای ویژه آمریکا به سایت وی در سوریه خودکشی کرد.
ابوبکر البغدادی سرکرده پیشین داعش در 26 اکتبر 2019 در جریان حمله نیروهای ویژه آمریکایی به سایت وی در سوریه خودکشی کرد.
وزارت دفاع/UPI

فرمانده سابق طالبان عبدالروف کاظم به عنوان معاون خان منصوب شده است و اولین جنگجویان داعش-کی شامل TTP و یک گروه پاکستانی گروه تروریستی اسلامی لشکر بودند.

تروریست های دیگر از لشکر طیبه ، جماعت الدعوه ، شبکه های حقانی و جنبش های اسلامی در ازبکستان نیز به داعش-کی فرار کردند.

گروه های تروریستی چه اختیاراتی دارند؟

در سال 2016 ، تعداد داعش-ک به بالاترین حد خود بین 3000 تا 4000 رسید ، زیرا تسخیر گسترده تروریسم در سوریه و عراق و افزایش حملات بین المللی توسط داعش به بالاترین حد خود رسید. تصور می شود یک کامیون توسط یکی از طرفداران داعش در جاده دوچرخه سواری وستساید در منهتن در اکتبر 2017 رانندگی کرده است.

با این حال ، بر اساس گزارشی که ماه ژوئن توسط تیم پشتیبانی تحلیلی و نظارت بر تحریم ها به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شد ، داعش-کا “یک سری عقب ماندگی های نظامی” را تجربه کرد که در تابستان 2018 در یوجان در شمال افغانستان آغاز شد.

در 31 اکتبر 2017 ، سیدفلو سایپوف ، هوادار داعش ، هشت نیویورکی را در جاده دوچرخه سواری غربی در منهتن کشت.
در 31 اکتبر 2017 ، سیدفلو سایپوف ، هوادار داعش ، هشت نیویورکی را در جاده دوچرخه سواری غربی در منهتن کشت.
EPA/Jason Coal

بر اساس گزارش CSIS ، در پی کمپین رهبری ایالات متحده برای برچیدن خلیفه داعش تا اکتبر 2018 ، قدرت رزمی داعش به 1500 تا 2000 کاهش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ، علیرغم از دست دادن قلمرو ، رهبری ، نیروی انسانی و منابع مالی در سال گذشته ، داعش از 1500 تا 2200 نیروی اصلی خود در مناطق کوچک در استانهای کنر و ننگرهار در شرق کابل استفاده کرده است. نگهش دار.

این گزارش می گوید “این گروه” مجبور به تمرکززدایی است و عمدتاً از سلول ها و گروه های کوچک تشکیل شده است … که به صورت مستقل عمل می کنند “اما” همچنان تهدیدی برای کشور و منطقه گسترده تر است. “

چه کسی بخشی از رهبری داعش-کی است؟

خان خان ، اولین رهبر داعش-کی ، به همراه 30 شورشی دیگر در حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در جولای 2015 هنگام برنامه ریزی تجمع در منطقه آچین در جنوب استان ننگرهار ، که هم مرز با پاکستان است ، کشته شد.

وی جایگزین عبدالحسیب شد که در آوریل 2017 پس از هدایت یک سری حملات مهم از جمله حمله به یک بیمارستان بزرگ نظامی در کابل ، توسط نیروهای ویژه ایالات متحده و افغانستان برکنار شد.

جانشین حسیب ، ابوسید ، حدود دو ماه قبل از مرگ وی و بسیاری از یاران نزدیکش در اعتصاب علیه مقر این گروه در استان کنر دوام آورد.

از ژوئن 2020 ، داعش-کی توسط شهاب المهاجر ، معروف به “صنع الله” ، رهبری می شود ، که نیروهای ویژه افغان پس از دستگیری اسلم فاروقی ، رهبر سابق و دیگر اعضای بلندپایه ، از جمله رهبر سابق ضیاء الحق ، فرماندهی آن را بر عهده گرفتند. بر اساس گزارش سازمان ملل

مهاجر مظنون است که قبلاً فرمانده موقت شبکه حقانی بوده است و “هنوز می تواند با آن گروه تروریستی کار کند و تخصص و دسترسی کلیدی را در اختیار آنها قرار دهد.” [attack] شبکه است. “

آیا شما مسئول جنایات دیگری هستید؟

حملات اخیر داعش-ک شامل کشتن حداقل 16 نفر ، از جمله دو نوزاد تازه متولد شده و یک پرستار ، در مه 2020 در زایشگاه زایمان در کابل ، که توسط خیریه MSF اداره می شود ، می شود.

در ماه نوامبر ، دست کم 22 نفر در یک شورش یک ساعته توسط دو فرد مسلح در دانشگاه کابل کشته شدند و صدها نفر در کلاس های درس هنگام پریدن از ترس از حراست و حصارهای مدرسه در ترس جان باختند. به

در همان ماه ، داعش-کی اعلام کرد که در منطقه مسکونی در کابل حمله خمپاره ای انجام داد و هشت نفر را کشت و گفت که این حمله کاخ ریاست جمهوری افغانستان ، پایگاه نظامی و منطقه سبز بسیار مستحکم که محل نگهداری سفارتخانه های خارجی است را هدف قرار داد.

نیروهای امنیتی و کارکنان بهداشتی پس از حمله تروریستی تحت رهبری داعش به زایشگاه در کابل ، افغانستان ، در 12 مه 2020 ، نوزاد را در آغوش گرفتند.
نیروهای امنیتی و کارکنان بهداشتی پس از حمله تروریستی تحت رهبری داعش به زایشگاه در کابل ، افغانستان ، در 12 مه 2020 ، نوزاد را در آغوش گرفتند.
چین جدید / SIPA / Shutterstock

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ، داعش-کی در ماه دسامبر از فرودگاه کابل راکت پرتاب کرد و 77 حمله به داعش در 4 ماهه نخست سال جاری نسبت داده شد که تقریباً 21 مورد را چهار برابر کرد. در همان دوره در سال 2020 ضبط شده است.

تصور می شود نسل کشی امسال توسط داعش-ک شامل یک حمله خودروی بمب گذاری شده در خارج از یک مدرسه دخترانه در کابل و پس از آن دو حمله بمب گذاری دیگر برای بازماندگان فرار بود.

دست کم 68 نفر کشته و 165 نفر زخمی شدند که اکثر آنها دانش آموز بودند.

معترضان پرچم های داعش را در دست دارند و برای گروه های حامی دولت اسلامی شعار می دهند.
معترضان پرچم داعش را در دست دارند و با گروه هایی از کشورهای حامی اسلام شعار می دهند.
AP

و فقط هفته گذشته ، گزارشی از دفتر بازرسی کل پنتاگون گزارش داد که داعش-کی “از بی ثباتی سیاسی استفاده کرده و خشونت را افزایش داده است”. [period from April 1 through June 30] با حمله به اهداف و زیرساخت های فرقه ای برای گسترش ترس و تأکید بر ناتوانی دولت افغانستان در تأمین امنیت کافی. “

چه نسبتی بین داعش-ک و طالبان وجود دارد؟

داعش-کی معتقد است که طالبان به اندازه کافی به اسلام بنیادگرا پایبند نبوده اند ، در حالی که این دومی قبلاً کشور را نابود کرده بودند ، علیرغم اینکه در اجرای وحشیانه قوانین مذهبی ، به ویژه علیه زنان و دختران افغان و جامعه LGBTQ مشهور بودند. زمانی بود که کنترل را در دست داشتم.

گفته می شود داعش در بیانیه ای تأیید نشده که مسئولیت حمله روز پنجشنبه فرودگاه را به عهده گرفته است ، طالبان را متهم کرده است که با ارتش آمریکا برای خروج “جاسوسان” از افغانستان “شریک” شده اند.

همچنین ادعا شد که عامل انتحاری تمام تدابیر امنیتی وضع شده توسط شبه نظامیان آمریکایی و طالبان در پایتخت کابل را نقض کرده است. سری توییت ها نوشته شده توسط ایوان کوهلمان ، بنیانگذار شرکت مشاوره اطلاعاتی Flashpoint.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ، داعش-کی اخیراً بر جذب و آموزش اعضای طالبان مخالف روند صلح به رهبری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق تمرکز کرده است. به داعش-ک بپیوندید

به گزارش یو اس ای تودی ، طالبان داعش- کی را تهدیدی برای خود و شبکه متحدان حقانی می دانستند و این دو گروه حملات مرگبار را علیه یکدیگر آغاز کردند.

داگلاس لندن ، که به عنوان مدیر ارشد مبارزه با تروریسم در منطقه در سازمان سیا فعالیت می کرد ، گفت: “آنها این قابلیت ها را حفظ کرده اند و به همین دلیل آنها و طالبان دشمنان مرگبار هستند. زیرا داعش- K یک رقیب است. “

“نسبتاً کوچک است ، اما از نظر منابع ، مواد و قدرت ، رقیب را نشان می دهد.”دیدگاهتان را بنویسید