85 درصد از دانشجویان خارجی ما عراقی هستند/ ساخت 113 آپارتمان به عنوان خوابگاه متاهل


85 درصد از دانشجویان خارجی ما عراقی هستند/ ساخت 113 آپارتمان به عنوان خوابگاه متاهل

معاون دانشجویی دانشگاه تبریز با اعلام اینکه 85 درصد دانشجویان خارجی ما عراقی هستند از ساخت 113 سوئیت به عنوان خوابگاه متاهل خبر داد.


حسین امام علیپور معاون دانشجویی دانشگاه تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در خصوص برنامه های تابستانی این دانشگاه توضیح داد: بیشتر اتفاقاتی که در برنامه تابستانی دانشگاه تبریز می افتد در سایه المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویی است. اما جدای از این رویداد، به طور کلی، ما جزو دانشگاه هایی هستیم که در تابستان اتاق و خوابگاه دانشجویی ارائه می دهیم. بعد از این المپیاد یک ترم تابستانی خواهیم داشت. البته در فصل تابستان برخی از برنامه ها در زمینه فعالیت های فرهنگی کمتر می شود، اما غذا و خوابگاه در این ایام برای دانش آموزان فراهم است. برخی از دانشگاه ها رسما اعلام می کنند که در تابستان به دانشجویان غذا و اسکان نمی دهند اما ما این کار را نمی کنیم و از فارغ التحصیلانی که در تمام طول سال در خوابگاه زندگی می کنند و در این المپیاد ورزشی با ما همکاری کردند و دو هفته مرخصی گرفتند تشکر می کنم. پذیرفته اند و بعد از المپیاد در خوابگاه برای کارهای آموزشی و پژوهشی برمی گردند.


وی در خصوص ساماندهی خوابگاه ها و تامین خوابگاه متاهل گفت: خوشبختانه یکی از خوابگاه های نیمه کاره ما که قبلا رها شده بود آماده شده و در حال ساخت است و کار ساخت و ساز آن آغاز شده است. خوابگاه متاهل 113 به صورت آپارتمان است و به نظر می رسد سوالات از نظر مالی مشکلی ندارد. غیر از این موارد، دانشگاه تبریز تمام تلاش خود را برای اسکان دانشجویان به خصوص دانشجویان روزانه که باید برای آنها خوابگاه تهیه کنیم، انجام می دهد و دانشجویان روزانه 100 درصد در خوابگاه های دانشگاه اسکان دارند و هیچ دانشجوی روزانه ای وجود ندارد که ما برای آنها مهیا کنیم. اسکان نمی دهد. در مورد حقوق بازنشستگی و خوابگاه دانشجویان شیفت شب، برخی از خوابگاه های خودگردان استفاده می کنند و به آن دسته از دانشجویان شبانه که وضعیت مالی خوبی ندارند نیز خوابگاه داده می شود.


معاون دانشجویی دانشگاه تبریز مشکل اصلی دانشگاه تبریز در زمینه خوابگاه ها را تنها خوابگاه های متاهلی عنوان کرد و اظهار داشت: در نظر داریم علاوه بر آنچه توضیح دادم، خوابگاه های متاهلی که بر اساس ماده هفتم خانواده ساخته می شود. حمایتی که این روزها از آن صحبت می شود ایجاد خوابگاه همسرایی دیگر از محل اسناد اسلامی و اعتبارات خوابگاهی است. دانشجویان خارجی که بسیاری از آنها متاهل هستند در شهرهای دیگر به جز تهران مشکلات بیشتری دارند. با اینکه تبریز شهر بزرگی است، دانشجویان متاهل خارج از دانشگاه مشکل دارند. بنابراین برنامه ای برای دانشجویان متاهل داریم که یک قسمت آن مربوط به دانشجویان خارجی دانشگاه تبریز است که حدود هزار نفر هستند.


وی افزود: این تعداد دانشجوی خارجی برای دانشگاهی به قدمت دانشگاه تبریز کم است. خوابگاه ها شرط دارند که 10 درصد از خوابگاه های ساخته شده در اختیار دانشجویان خارجی باشد، همین درصد نیز برای دانشجویان متاهل است و با توجه به نظام و سیاست های دولت و دانشگاه، برنامه هایی برای ایجاد فرصت ازدواج اجرا می شود که یکی از آنها تکمیل شده و دیگری به زودی شروع می شود.


امام علیپور همچنین به اهمیت حضور دانشجویان خارجی در بین المللی شدن دانشگاه تبریز و فرصت های فراهم شده برای این دانشجویان برای ارتقای سطح زبان، اشتغال و… اشاره کرد. آموزش زبان فارسی را تاسیس کرده ایم. احساس می کنم هنوز زیرساختی برای دانشجویان خارجی وجود ندارد. از نظر مسکن، اشتغال و… برنامه دانشگاه ما این است که این هزار دانشجوی خارجی باید ظرف چهار سال به 4 هزار دانشجوی خارجی برسند. دستیابی به این هدف نیازمند الزاماتی است که مهم ترین آنها خوابگاه دانشجویی است. برای پذیرایی از دانش آموزان مشکلی نداریم و ظرفیت خاصی هم نمی خواهد اما بحث اسکان و زبان مهم است. دانشجویان غیر بورسیه مجبور به یادگیری زبان فارسی نیستند و واقعاً با اساتید و سر کلاس با مشکل مواجه می شوند و دروس را نمی فهمند. به خصوص آنهایی که با دانشجویان ایرانی کلاس مشترک دارند.


او توضیح می دهد که چرا سطح زبان غیر بورسیه ها و بورسیه ها متفاوت است؟ وی گفت: دانش پژوهان باید دوره های زبان فارسی را بگذرانند و مدرک زبان فارسی داشته باشند. قزوین و مشهد میزبان این دانشجویان بودند و کسانی که می خواستند در دانشگاه تبریز تحصیل کنند باید به مشهد می رفتند و در آنجا دوره های فارسی را می خواندند یا به قزوین می رفتند. در حال حاضر بحث آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی گسترش یافته است اما هنوز کافی نیست. یادگیری زبان برای دانش پژوهان خارجی اجباری است، اما مشکل اکثر دانشجویان غیر بورسیه است که معمولاً دانشجویان کارشناسی ارشد هستند. دانشگاه تبریز اخیراً تصمیم گرفته است که در صورت لزوم دروس را به زبان انگلیسی به ویژه در کلاس های مشترک با دانشجویان ایرانی تدریس کند.


معاون دانشجویی دانشگاه تبریز درباره اکثریت دانشجویان خارجی دانشگاه تبریز گفت: تقریبا ۸۵ درصد دانشجویان خارجی ما عراقی هستند. مثلاً اگر بگوییم در مشهد دانش‌آموزان افغانستانی زیاد است، عراقی‌ها هم در تبریز بیشتر هستند. تعداد زیادی از دانش آموزان ما از کردستان عراق، اربیل و کرکوک هستند و برای این دانش آموزان مشکل زبان کمتر است زیرا آنها کمی ترکی می دانند، مثلا کرکوکی ها ترکی می دانند. از نظر زبان با دانشجویان عراقی کمی راحت‌تر هستیم، اما در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویانی از یمن، سوریه و نیجریه داریم و اگر مجبور به گذراندن دوره‌های زبان نباشند، سعی می‌کنیم حق بیمه پرداخت کنیم. توجه به زبان به عنوان یکی از راه های انتقال فرهنگی دانش آموز مشکل دارد. دانشگاه ها روی پذیرش دانشجوی خارجی تمرکز کرده اند که یکی از شاخص های بین المللی شدن است، اما برخی به زیرساخت ها به ویژه خارج از وزارت علوم مانند دانشگاه آزاد توجهی ندارند و مواردی که باید رعایت شود، نیست. در نظر گرفته شده است. حساب.


انتهای پست/