70 درصد اعتبار سینمای جدید را به شهرها بدهید


70 درصد اعتبار سینمای جدید را به شهرها بدهید

رئیس سازمان سینمایی کشور در جمع سینماگران و دست اندرکاران تولید فیلم های کرمانشاه حضور یافت و بر رویکرد عدالت محوری و توجه ویژه دولت به فرهنگ و هنر تاکید کرد.


به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی صبح امروز (اول تیرماه) با گردانندگان کرمانشاه دیدار کردند.


محمد خزاعی در این نشست گفت: دولت در امر فرهنگ جدیت دارد و در این زمینه شورای فرهنگ به عنوان یکی از نیازهای تحول آفرین در این حوزه تشکیل شده و تمرکز خود را بر مطرح کردن موضوعات مهم فرهنگی و هنری متمرکز کرده است.


وی راه اندازی شورایی برای تعیین وضعیت کارکنان ستاد هماهنگی کانون فرهنگی هنری مسجد (فهما) و رفع مشکلات این مجموعه را مایه خیر و برکت دانست و گفت: به مسائل مربوطه نگاه کنید. به شکلی خاص این در حالی است که خود وزیر نیز در این شورا سوالات مربوطه را مطرح کرده و تاکید می کند که در صورت وجود مشکل در هماهنگی و یا نیاز به قانون گذاری، حل موضوع در اولویت قرار خواهد گرفت و برای رفع مشکل تلاش می شود.


رئیس سازمان سینمایی کشور همچنین از تشکیل حوزه هنری و شورای عالی فیلم خبر داد و گفت: حوزه هنری سال ها تعطیل بود و آخرین جلسه آن 12 سال پیش برگزار شد.


وی با اشاره به برگزاری جلسات دوسالانه این شورا با حضور اشخاص حقیقی و حقوقی در کشور گفت: شورای عالی فیلم نیز یکی از شوراهایی است که با گذشت 10 سال از آن زمان تولدی دوباره پیدا کرده است و بسیاری از دوستان انتقاد داشتند که چرا فقط دولت است. ساعت و تصمیم گرفته می شود.


خزایی ادامه داد: مشکلات شورای عالی فیلم در کمیسیون فرهنگی دولت حل شده است. ریاست این هیئت در حال حاضر بر عهده شورای فرهنگ عمومی صدا و سیما و همچنین مخبر معاون رئیس جمهور است.


وی گفت: سینما و فرهنگ دغدغه دولت است چرا که قبلاً از عملکرد این شوراها آگاه نبوده و نیازی به وجود آنها احساس نکرده اند اما دولت سیزدهم به وجود و اهمیت این حوزه اعتقاد دارد.


معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی از نشستی با مشاوران و معاونان سازمان سینمایی خبر داد و گفت: در 40 سال گذشته رئیس سازمان در استان ها حضور نداشته است.


وی تاکید کرد: مقوله سینما در استان ها باید به مقوله ای جدی تبدیل شود و سینما به دغدغه جدی تری در استان ها تبدیل شود و از نظر عینی ضروری و اهمیت پیدا کند.


خزایی گفت: شاید به دلیل مشکلات مختلف سینما در اولویت مسئولان استانی نباشد مگر اینکه مسئولان کشوری و استانی دور هم جمع شوند و تصمیمات موثری اتخاذ شود. در این زمینه برنامه سفرهای استانی و سفرهای استانی از استان های کم برخوردار را راه اندازی و اولویت بندی کرده ایم.


وی بیان کرد: اگر مسئولان روحیه جهادی را رعایت نکنند و از حضور در شهرهای فقیرانه خودداری کنند، شهرها کمترین شانس را خواهند داشت.


رئیس سازمان سینمایی گفت: سفر به 7 استان منجر به تایید دستور احیای 40 سینما شد، در حالی که در استان یاسواء که سینما ندارد پیگیری و رایزنی هایی با شهرداری صورت گرفت، حوزه انتخابیه 9 سینما را تحویل داد. دو سال. هنری شد.


وی افزود: کمبود تجهیزات و فضا در دفاتر سینمای جدید یکی دیگر از مشکلاتی است که ما را نگران کرده و تا پایان سال تمامی دفاتر سینمای جدید را تجهیز خواهیم کرد.


خزایی گفت: از 12 سال پیش تاکنون تجهیزات به روز رسانی به ادارات استانی ارائه نشده است. خوشبختانه با مساعدت جناب وزیر محترم اعتبار مالی تامین و پس از خرید تجهیزات در اختیار استان ها قرار خواهد گرفت.


وی با اشاره به جلسه ای با استاندار برای جمع آوری درخواست ها و نیازها گفت: در خصوص مشکلات زیرساخت های فرهنگی استان با استاندار مطالباتی خواهیم داشت. این هم افزایی ضمن توسعه زیرساخت ها، بودجه استانی برای تولید فیلم را دو برابر می کند.


رئیس سازمان سینمایی کشور ایجاد بستر هم افزایی بین نهادهای استانی در این حوزه را از اهداف سفرهای استانی دانست و گفت: با وجود این سختی ها، استان ها در این سفرها نتایج خوبی خواهند داشت.


وی همچنین پیش بینی کمیته تصویب را برای پیگیری و تحقق این الزامات بیان کرد و گفت: پس از اتمام سفرهای استانی به 10 استان اول، برای بحث اعتبارات، تجهیزات و پشتیبانی وقفه خواهد داشت. باید انجام شود. اجرای این قطعنامه را خواهیم داشت.


آقای خزایی گفت: دغدغه دولت مردمی در حوزه فرهنگ و هنر این است که این مصوبات صددرصد اجرا شود و ما تمام توان خود را برای این کار انجام خواهیم داد.


وی به رویکرد غیرمتمرکز دولت به اعتبارات اشاره کرد و گفت: 70 درصد از بودجه امسال انجمن ملی فیلم جوانان به شهرستان ها اختصاص دارد. در محور توسعه بحث تولید فیلم، 40 درصد اعتبارات به استان ها تعلق می گیرد.


معاون فرهنگی و توسعه اسلامی وزیر ارشاد افزود: در انجمن سینمای جوان رویکرد ما این است که با شناسایی فیلمسازان جوان استعدادیابی برای کشف و حمایت از استعداد در ساخت اولین فیلم بلند سینمایی را انجام دهیم.


وی ادامه داد: در سال های اخیر اولین فیلم ها بر اساس بودجه فیلم ساخته شده و استعدادها در نظر گرفته نشده است. اگرچه وجود این دیدگاه عاملی برای هدر رفتن استعدادهاست. پس با حذف این نگاه معیار خود را برای استعداد فیلمساز تعیین کرده ایم.


وی در نهایت قول مساعدت برای رفع مشکل فضا برای فعالان سینما و دغدغه هنرمندان استان داد و گفت: امیدوارم بتوانیم با دیدار با استاندار کرمانشاه تاییدیه خوبی بگیریم تا تحولی ایجاد شود.سینما و فعالان حمایتی در این امر حوزه.”


انتهای پیام/