300 هزار نفر در کشور به دلیل نداشتن کد ملی بیمه نیستند/نیازمند هوشمندسازی سیستم های بیمه عمومی/عدم دسترسی سازمان های بیمه گر به بانک اطلاعات معلولان


300 هزار نفر در کشور به دلیل نداشتن کد ملی بیمه نیستند/نیازمند هوشمندسازی سیستم های بیمه عمومی/عدم دسترسی سازمان های بیمه گر به بانک اطلاعات معلولان

در جلسه کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان سایما عنوان شد 300 هزار نفر در کشور به دلیل نداشتن کد ملی بیمه نیستند و در حال حاضر سازمان های بیمه گر به بانک اطلاعات ملی دسترسی ندارند. معلولان و این مشکل باید حل شود.


به گزارش ایلنا، جلسه کمیسیون بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان صائمه به منظور ادامه بررسی موضوعات مرتبط با این کمیسیون برگزار شد.


محمدعلی محسنی بندپی، رئیس کمیسیون بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت یازدهم مجلس یازدهم نیز در این نشست گفت: کمیته وزارت بهداشت وظیفه تدوین برنامه هفتم در حوزه بهداشت و درمان را بر عهده دارد، بنابراین آن را انجام نمی دهیم. زمان زیادی هست و باید در این زمینه به نتیجه برسیم تا بتوانیم تعدیل کنیم.


نماینده مردم نوشهر، چلا و کلاردشت در مجلس یازدهم با اشاره به حضور خود در جشن ملی بازنشستگان، ادامه داد: سالمندان و مستمری بگیران از وضعیت بهداشتی، گرانی دارو و پزشکی به شدت ناراضی بوده اند. تجهیزات، وسایل معیشت آنها و تصمیمات قانونی باقی مانده است. تاکید کردم که فراکسیون سلامت سالمندان در مجلس به این موارد توجه خواهد کرد و برنامه هفتم توسعه باید در حوزه سالمندان به صورت فشرده و کارآمد با الزامات قانونی مناسب ادامه یابد.


وی افزود: اگر به سمت سیستم پیشرفته برویم به نفع دستگاه هاست، بیماران رها نشوند و هزینه های معلولان با همگامی پایین نگه داشته شود. اگرچه در قانون بودجه تاکید شده که همه افراد باید بیمه شوند، اما هنوز بیمه شده ای وجود ندارد.


وی افزود: سیستم های بیمه همگانی ما باید هوشمند باشند. باید ببینیم در برنامه هفتم توسعه چه کارهایی باید انجام شود تا به آنچه کمیسیون انجام داده دست پیدا کنیم، تاکنون 15 جلسه تشکیل شده و همه افراد جامعه باید به قانون توجه کنند و همه باید جلو برویم. همدلی و همفکری به نفع ملت است. در این راستا چه باید کرد که پوشش بیمه ای محدود نشود، در حال حاضر 10 درصد جمعیت ما را افراد مسن تشکیل می دهند و این موضوع باید در قانون برنامه هفتم بسیار بیشتر دیده شود، زیرا در 20 سال آینده 30 درصد جمعیت ما سالمندان خواهد بود و نیازهای سازمان بهزیستی بدون تعصب خدمات لازم را ارائه می کند، البته مدیریت منابع مالی مهم است. به دنبال گنجاندن بند یا ماده ای در برنامه هفتم هستیم.


محسنی بندپی ادامه داد: در جلسه بعدی رحیمی نماینده توسعه وزارت بهداشت از نمایندگان مجلس برای تنظیم برنامه قانون و بودجه دعوت خواهیم کرد تا جلسه به صورت فوری برگزار شود. البته دبیر شورای عالی بیمه نیز باید در جلسه حضور داشته باشد.


فرهاد آزادی در این جلسه گفت: جلسات متعددی برای بررسی اصلاحات ماده 6 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برگزار کردیم. به معلولان تحت پوشش بهزیستی توصیه می شود با رعایت تبصره ای این قانون را تکمیل کنند که بر اساس آن وزارت بهداشت موظف است سازوکار مناسبی را برای پوشش بیمه پایه و تکمیلی همه معلولان به منظور ارتقای وضعیت سلامت آنها فراهم کند. همچنین لازم است جامعه معلولان کشور و سازمان بهزیستی بانک اطلاعات معلولان بیمه شده را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد و وزارت بهداشت نیز از طریق شورای عالی تمامی افراد در سیستم های بیمه ای را شناسایی کند.


سازمان های بیمه گر به بانک ملی اطلاعات معلولان دسترسی ندارند


وی ادامه داد: در حال حاضر سازمان های بیمه گر به بانک ملی اطلاعات معلولیت دسترسی ندارند و نیازمند حل این موضوع هستیم و وی در ادامه شناسه اطلاعات معلولیت را تکمیل کرد تا بتوانیم برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم.


آزادی یادآور شد: بسیاری از معلولان تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و حدود 7 تا 8 میلیون معلول داریم که از این تعداد بیش از 1600 میلیون نفر فاقد بیمه هستند.


سیدسعید انوری رئیس پاراکلینیک توانبخشی و پیراپزشکی بیمه سلامت ایران در این جلسه در پاسخ به سوال رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی مبنی بر ارائه بیمه سلامت به همه آحاد جامعه گفت: کف را پوشش داده ایم. سه دهک بیمه شده و همچنین رئیس سازمان بیمه سلامت نشی چندی پیش اعلام کرد که به هر فرد دارای کد ملی به مدت سه ماه بیمه رایگان ارائه می شود تا در این سه ماه تکلیف خود را مشخص کنند. اگرچه مشخص نیست که چه نوع توانبخشی برای کدام بیماری لازم است.


مژگان باقری مشاور مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در این نشست گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت کار، پنج میلیون و 900 هزار نفر در سراسر کشور بیمه نشده بودند که از این تعداد نزدیک به 300 هزار نفر بیمه شدند. کد ایالتی و تعدادی فوت کرده بودند و غیر از آن افراد بیمه درمانی داشتند.


حدود 10 میلیون نفر برای تمدید و تنظیم بیمه نامه خود حاضر نشدند


وی ادامه داد: حدود 10 میلیون نفر برای تمدید و تعیین بیمه خود حاضر نشدند و بسیاری از آنها بدون مراجعه تمدید شدند، غیر بیمه شده وجود ندارد. اطلاعات LM نشان می دهد که در حال حاضر هیچ فرد بیمه نشده ای وجود ندارد، اما بر اساس آمارهای غیر رسمی، 2 تا 3 میلیون نفر بیمه نیستند.


سید موسی طباطبایی معاون درمان وزارت بهداشت در این جلسه گفت: تمام ایرانیانی که بیمه ندارند می توانند به مدت 3 ماه بدون هیچ قید و شرطی از بیمه رایگان استفاده کنند و سپس یا باید پول بیمه را پرداخت کنند یا موضوع می تواند. تحت نظارت سازمان بهزیستی یا هر شخص حقیقی یا حقوقی باشد. با توجه به اجرای طرح دارورا هزینه های ما بین 2 تا 3 برابر 30 درصد افزایش یافته است. به جای اصلاح قانون معلولیت باید آیین نامه اجرایی نوشته شود و به نظر من قانون پوشش خوبی برای خدمات ندارد. بسیاری از خدمات توسط نیروهای مسلح ارائه می شود.


وی افزود: برنامه هفتم توسعه گزینه پرهزینه ای است و باید موارد مرتبط در آن پیش بینی شود. ما اطلاعات کاملی در مورد 40 گروه بیمار داریم و در مورد 4 بیماری خاص پرونده داریم و در حال حاضر نیز اطلاعات کاملی در مورد سرطان و بهداشت دهان و دندان داریم.


یکی از مسئولان انجمن شنوایی شناسی که یک سازمان آموزشی است در این نشست گفت: سالانه حدود 100 هزار نفر داریم که تحت سازمان استثنایی هستند و دارای انواع معلولیت هستند. این افراد در حال بازپروری هستند اما عنوان آموزش و پرورش را دارند البته برخی نیز توسط سازمان استثنایی بیمه شده اند. و برخی از آنها بیمه پدر و مادر و برخی دیگر بیمه شده اند. این افراد در دوران فارغ التحصیلی به کمک سربازی و رفاهی نیاز دارند و باید عمیقاً به این موضوع فکر کنند.


وی ادامه داد: هر ساله سازمان برنامه و بودجه به ما اعلام می کند که لیست معلولان را برای ارائه خدمات ارائه کنیم و اطلاعات را تکمیل و ارائه می کنیم، اما بودجه در اختیار سازمان بهزیستی قرار می گیرد و سازمان مبلغ را به مبلغ دریافت می کند. تا پایان سال ما باید این مشکل را حل کنیم


منصور الا وردی معاون سازمان بهزیستی کشور در این جلسه گفت: سازمان بهزیستی باید بیمه تکمیلی را ارائه کند. ما 8 سال بیمه اضافی داشتیم اما بودجه آن حذف شد و بشیلیت آماده است و می خواهد خودش بیمه تکمیلی انجام دهد.


اله وردی ادامه داد: بیماری ها و اختلالات موضوع ماده 6 قانون حمایت از معلولان مشمول ماده نمی باشد. مقرر شد دانش آموزان استثنایی در بهزیستی قرار گیرند تا بهزیستی به آنها مراجعه کند.


یکی از مسئولان سازمان خدمات پزشکی نیروهای مسلح در این نشست گفت: فهرستی از 350 بیماری تهیه کردیم و مشخص کردیم که برای هر کدام چه خدماتی لازم است و نیازی به درمان دیگری نیست.


وی ادامه داد: باید از ابتدا بیماری ها را شناسایی کنیم زیرا این افراد نیاز به توانبخشی، دارو و آزمایشات ژنریک دارند و بیمه باید هزینه ها را به تدریج پوشش دهد، در حالی که بهزیستی نمی تواند همه معلولان را پوشش دهد جز اینکه بیمه آنها اضافه است.


جعفری در این نشست گفت: وی خواستار اضافه شدن واژه حسی به بند 6 قانون معلولان است تا بتوانند خدمات دریافت کنند.


طرح توسعه محل اصلاح قانون جاری نیست


صدیقی از مرکز پژوهش های مجلس در این نشست گفت: برای اصلاح ماده 6 قانون حمایت از افراد دارای معلولیت در برنامه هفتم توسعه کاری نمی توان انجام داد زیرا این طرح محل اصلاح قانون فعلی نیست و موارد خوبی وجود دارد. نکاتی در این ماده وجود دارد و خواستار اصلاحات در کارگروه است و دولت باید در قالب لایحه به مجلس ارائه کند. در جریان انتزاع سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت موضوع توانبخشی را فراموش کرد و برنامه هفتم توسعه بستر مناسبی برای یادآوری این موضوع است و سامانه جامع نیز مهم است و باید اطلاعات همه معلولان ذکر شود. . این سیستم


شیروانی از وزارت بهداشت در آن جلسه گفت: به غیر از خلأهای جزئی، کلی ایرادات اساسی در قوانین پیشنهادی وجود دارد و وزارت بهداشت یا سازمان های بیمه گر نمی توانند و باید کاری کنند که مردم را تحت پوشش قرار دهند. این را در برنامه های قبلی و حتی در بودجه دیدیم اما باز هم از کسری بودجه وحشت کردیم و دلیلش هم این است که نکات اصلی را در قوانین نمی بینیم.


وی افزود: اگر مجلس عموماً اعلام کند که وظیفه دستگاه های اجرایی است که در قالب کارشناسان ضوابط و دستورالعمل ها را تدوین کنند، این اقدام پسندیده ای است، البته در قوانین به حفظ سوابق توجهی نمی شود. خدمات و جهان است جهت ارائه خدمات یکپارچه رو به جلو است و زیرساخت های اطلاعاتی باید مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر به سمت نیروی انسانی متخصص در خدمات حرکت می کنیم و این بار مالی زیادی ایجاد می کند.


ملازاده مشاور توانبخشی بیمه سلامت در این نشست گفت: ما پروفایل سلامت جامعه نداریم و چند وقت پیش اتفاق بزرگی رخ داد و تفاهم نامه ای با کرسی اجرایی فرمان امام (ره) امضا شد. به وزارت بهداشت در این خصوص پرداخت های ما به طور کامل تا روز امروز پرداخت می شود و اولین نیاز ما پذیرش سقف انصراف بود.


انتهای پست/