یک کمیسیون دولتی شهری و محلی باید ایجاد شود


    یک کمیسیون دولتی شهری و محلی باید ایجاد شود


به گزارش خبرنگار ایلنا، کامران مالکی امروز در یازدهمین جلسه شورای عالی استان ها که با حضور آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با بیان اینکه امروز قلب همه کسانی است که چشیده طعم تلخ فقر و محرومیت و نابرابری و کلماتی چون رنج و تبعیض را از صمیم قلب احساس می‌کنند و امید به تحقق آرمان‌های انسانیت دارند و امید به عدالت بارقه‌ای از امید را در آنان زنده کرده است.

وی افزود: دکتر آقای رئیسی، بیش از دو دهه از عملیات شوروی در کشور می گذرد، اما هنوز نهادهای اجرایی مختلف، به ویژه نهادهای مرتبط با توسعه شهری و روستایی، نهادهای مردمی شوروی و ادارات محلی را به رسمیت نمی شناسند و بدتر از آن این است که حتی پس از آن نیز در این مدت قوانین و مقررات آنها بر اساس ایجاد مدیریت جدید بازنگری و تغییر نکرده است.


نماینده استان کرمانشاه در شورای عالی استان ها ادامه داد: همچنان شاهد تعارضات و خلأهای قانونی بسیاری در حوزه مدیریت محلی هستیم که مانند چرخ دنده ای در چرخ توسعه دولت محلی است.

وی افزود: اکنون زمان شناخت کامل نهادهای مردم شوروی و ارائه خدمات و فعالیت بیشتر به آنها است.

ملکی خطاب به رئیس جمهور گفت: با توجه به اینکه جنابعالی مسئولیت اجرای قانون اساسی و قوه مجریه را بر عهده دارید، به نمایندگی از جامعه شورای اسلامی کشور توصیه می کنم دستوری برای کمیسیون کلانشهرها و رهبری محلی در دولت صادر کنید.

این عضو شورای عالی منطقه تصریح کرد: حضور شوراها در مراکز تصمیم گیری برنامه هفتم توسعه به ویژه در حوزه مدیریت شهری و روستایی از الزامات جامعه شورا است.


وی خواستار توجه ویژه به روستاها و رفع مشکل اشتغال آنها شد و خاطرنشان کرد: در توزیع عادلانه منابع باید از ظرفیت فکری استفاده شود که می تواند عاملی برای رفع تبعیض باشد.

نماینده استانداری کرمانشاه در شورای عالی استان ها تعیین تکلیف و دستور صدور پروانه ساختمانی زمین موعود در سراسر کشور را ضروری دانست و گفت: طبق بند 10 ماده 88 قانون شوراها، شورای عالی شورا. تبیین امور شهری بر عهده شهرستان هاست که این امر توسط وزارتخانه ها و سازمان های دولتی انجام می شود و این در صلاحیت دولت های محلی است که طرح لازم را برای انتقال این امور به دولت های محلی تهیه و به دولت ارائه کنند. یا مجلس که چندین بار از سوی شورای عالی استان ها مطرح شده اما با مقاومت نهادهای مختلف مواجه شده است، درخواست شده دستور لازم در این زمینه صادر شود.

ملکی افزود: وی در اجرای بند 5 ماده 88 قانون شوروی دستور صریح از معظم له را می خواهد که یک نسخه از بودجه کشور را قبل از ارسال به شورای اسلامی برای جلب نظر نمایندگان مردم ارسال کنند. در شورای عالی استان ها


انتهای پیام/