گول عملکرد 9 ماهه زیبایی های دولت اطراف را نخورید/ رئیس جمهور باید برای اتحاد ملت گام بردارد


گول عملکرد 9 ماهه زیبایی های دولت اطراف را نخورید/ رئیس جمهور باید برای اتحاد ملت گام بردارد

یکی از فعالان سیاسی اصولگرا گفت: آقای رئیسی باید به فکر وحدت ملی باشد. امروز با رسانه های ضعیف و افراد دارای گرایشات حزبی و گوشه نشینی نمی توان شرایط وفاق مردمی را ایجاد کرد و خود دولت باید برای وفاق ملی گام بردارد.


محمد مهاجر فعال سیاسی اصلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عملکرد رئیسی در یک سال گذشته چگونه از نظر شعاری تحلیل شده و کابینه وی تاکنون چگونه بوده است، ما این کار را انجام دادیم و دولت وی از ساعت 13:00 آغاز شد. از اول شهریور 9 ماه از آن روز می گذرد و به نظر می رسد آقای رئیسی همچنان در کارزار انتخاباتی است چرا که دیگران را تشویق و تحریک می کند و هنوز فکر می کنند با حمله به دیگران می توانیم فرار کنیم. او هنوز معتقد نیست که این حکم صادر شده و وزرایش رای اعتماد گرفته اند. در این مدت برخی از حوزه ها واقعاً ناکارآمد یا مغفول مانده اند و هنوز حال و هوای تبلیغات انتخاباتی سال 96 را دارند.


وی افزود: اگر آقای رئیسی واقعیت جامعه را نپذیرد نمی تواند موفق شود. اگرچه معتقدم دولت او خالی از دستاورد نیست، اما شعارها و اقداماتی که از دولتش نقل می کند با واقعیت همخوانی ندارد.


وی گفت: به عنوان مثال سخنگوی دولت که اطلاعات اقتصادی کمتری دارد می گوید رشد اقتصادی در سال گذشته به همین شکل بوده است. اول اینکه 5 ماه متعلق به دولت قبل و 5 ماه دیگر متعلق به دولت فعلی است و آماری که او ارائه می دهد نادرست است. به همین دلیل این اطلاعات توسط سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد ارائه می شود. واقعیت این است که دولت به خصوص در ارائه آمار و اطلاعات به شدت بی سواد است.


مهاجر گفت: نکته بعدی این است که دو پسرفت در دولت وجود دارد که در واقع منجر به جدایی دو نفر از دولت شد. یکی مربوط به آقای عبدالملکی است که به نظر من مهمترین فردی بود که از دولت رفت و دیگری به آقای محسن رضایی. ایشان به عنوان معاون اقتصادی هیچ نقشی در دولت نداشتند و این نشان می داد که دولت گفتمان اقتصادی منسجمی ندارد و ادبیات، سیاست و استراتژی منسجمی دولت را هدایت نمی کند.


وی افزود: در مورد لغو ارز 4200 تنی بسیاری از اقتصاددانان گفته اند و ایرادی ندارد اما اینکه لغو این طرح را حماسه ملی، شجاعت و پیروزی بزرگ بدانیم شکلی نیست. “عملکرد در اقتصاد غیرمجاز اما در اقتصاد تحریم، حذف آن راهی عملی برای جبران کسری بودجه بود که باعث افزایش تورم در کشور شد. کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که تورم به 60 درصد خواهد رسید و تا پایان ممکن است افزایش پیدا کند. از سال.


محمد مهاجری در پاسخ به سوالی مبنی بر تحلیل شما از تعامل دولت و مجلس با توجه به اینکه در گذشته گمانه زنی هایی مبنی بر استیضاح وی در مجلس مطرح شده بود و اینکه آیا تعاملی بین دولت و مجلس وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت و مجلس چه تعاملی دارند، چه می گوییم. یازدهم و سیزدهم قدرتمند نیستند. دولت و مجلس در یک روند کاملا قانونی و کاملا قانونی تشکیل شد. رئیس مجلس با ۴۰ درصد و رئیس جمهور با حدود ۴۸ درصد مردم انتخاب شدند. دولت و مجلس اقتدار مردم را ندارند، به ویژه مجلس که در خوشبینانه ترین حالت 10 تا 12 درصد مشمولان دولت را تشکیل می دهد.


وی افزود: به این دلایل طبیعی است که مجلس فعلی نتواند به طور کامل مطالبات مردم را نمایندگی کند. اگر قرار بود این مجلس در انتخابات با 70 تا 80 درصد جمعیت راه اندازی شود، طبیعی است که بتواند با دولت تعامل داشته باشد یا خود را به چالش بکشد. متاسفانه کیفیت نمایندگان مجلس برتر نیست و روند بررسی صلاحیت ها منجر به افت قابل توجه کیفیت مجلس شده است. ما الان با چنین دولت و مجلسی روبرو هستیم. وقتی قدرت دولت و مجلس کم است، سطح تعامل و چالش اعراب چندان محلی نیست و هیچ کدام از اینها مهم نیست.


مهاجر گفت: «اما من فکر می کنم مجلس در تلاش است تا از دولت خارج شود. با این حال بسیاری از نمایندگان مجلس که در آستانه حضور در انتخابات 1402 هستند می خواهند از ناکارآمدی دولت فاصله بگیرند. بنابراین دیدیم که وزیر صمت از مجلس کارت زرد گرفت و احتمالاً فاصله مجلس و دولت بیشتر می شود.


محمد مهاجری در پاسخ به سوالی مبنی بر راهکار شما برای بهتر شدن وضعیت دولت نسبت به یک سال گذشته، گفت: سه سال و سه ماه دیگر از عمر دولت باقی مانده است. آقای رئیسی می تواند مانند این 9 ماه از این زمان استفاده کند. این 9 ماه خیلی اشتباه بود و عده ای هستند که این 9 ماه را تزیین می کنند، اگر آقای رئیسی فریفته این تزیینات شود، چند سال دیگر اوضاع به همین منوال می شود و فضای اقتصادی کشور خراب می شود.


وی افزود: بنابراین آقای رئیسی چاره ای جز مراجعه به دستگاه کارشناسی دولتی که نهادی بسیار قوی است ندارد که در این صورت دولت از کمبود دانش خود نجات پیدا می کند. امروزه بسیاری از اقتصاددانان هستند که راه حکومت را در پیش می گیرند اما کنار می نشینند و هیچکس از دانشگاه ها و اتاق های فکر از آنها نخواسته است، بنابراین دولت کمترین تعامل را با دانشگاهیان دارد.


مهاجری افزود: دولت باید با جدیت بیشتری در این زمینه اقدام کند. ثانیاً آقای رئیسی باید تیم اقتصادی دولت را از نو بسازد تا حداقل خود و آبرویش را حفظ کند. رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صمت، وزیر جهاد، رئیس برنامه و سازمان بودجه واقعا لیاقت یک دولت انقلابی را ندارند و این برای آقای رئیسی که اقتصاد بلد نیست بهتر است. به سراغ اقتصاددانان کشور برویم.


وی افزود: نکته سوم این است که رهبری باید کاری کند که وحدت ملی و نخبگان و مردم قانع شود. کاری که امروز از سوی رسانه هایی مانند صدا و سیما، خبرگزاری دولتی، رسانه های حامی دولت و افرادی با گرایشات جناحی سطحی و کاملا بسته است و این دیدگاه ها نمی تواند یک اجماع ملی ایجاد کند. . منطقی نیست که شما هر روز از دولت قبل انتقاد کنید و به کسی که دوست ندارید بی احترامی کنید، جز اینکه دارید دولت را به گوشه ای می کشانید و 18 میلیونی را که هر روز به آقای رئیسی رای می دهند متاسف می کنید، پس خود دولت باید اقداماتی را برای آشتی کشور انجام دهند.


انتهای پست/