گسترش شهری از یک فرصت به یک فرصت-تهدید تبدیل شده است


    گسترش شهری از یک فرصت به یک فرصت-تهدید تبدیل شده است

شهردار تهران گفت: در ابتدای دوره مسئولیت 50 درصد پله برقی ها آسیب دیدند و 42 درصد ناایمن بودند که برخی از آنها از سرویس خارج شدند و اکنون 90 درصد پله برقی ها به چرخه خدمات برگشته اند. ایمنی کامل


به گزارش ایلنا، علیرضا زاکانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران تهران و اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل شهرداری تهران اعلام کرد: کلانشهر تهران با طول و عرض بسیار زیاد و جمعیت زیاد دارای شرایط خاصی است که ترکیبی از این عناصر و عناصر به شهر حساسیت جدی می بخشد.


وی افزود: شهری که بر روی گسل ها و دامنه ارتفاعات قرار گرفته و در معرض خطر سیل و فرونشست زمین است، اگر پیشگیری نکنیم و مراقب نباشیم، پس از حادثه کار زیادی نمی توان کرد. بنابراین این شرایط طبیعی ما را وادار می کند تا قبل از حادثه آماده شویم و فکر کنیم.


شهردار تهران با اشاره به اینکه تمرکز بر فرسودگی شهر علاوه بر ایجاد فرصت، تهدید نیز می شود، یادآور شد: زمانی انبار نفت شهر خارج از شهر بود، امروز در داخل شهر یا زمانی شن و ماسه است. گودال‌ها خارج از شهر بودند، اما امروزه در شهر هستند و در نزدیکی منازل مسکونی قرار دارند. در واقع، پراکندگی شهری از یک فرصت به یک فرصت-تهدید تبدیل شده است. بافت های ناپایدار و ساختمان ها و سازه های مختلف فرصت هایی هستند که در صورت عدم توجه به آنها می توانند به تهدید تبدیل شوند.


زاکانی ادامه داد: در حوزه شهر هوشمند اطلاعات جمع آوری می شود و اگر فرصت هایی وجود داشته باشد و شخصی به آن دسترسی پیدا کند می تواند به پاشنه آشیل شهر تبدیل شود. پس باید بر عاملی به نام سهل انگاری غلبه کنیم و نه از خود غفلت کنیم و نه جامعه از آن رنج ببرد.


وی همچنین گفت: باید در این زمینه بستری محکم برای شهر تهران داشته باشیم که این امر مستلزم تحقیقات دقیق و گسترده و کار دانش بنیان است و امیدواریم طرح جامع پدافند به زودی تهیه شود و کارگروه ها نیز همکاری کردن. در این کار.


شهردار تهران اضافه کرد: موضوع بعدی تبدیل طرح به برنامه است و پس از آن بحث نظارت بر اجرا مهم می شود و گروه های ضربتی تعیین شده می توانند نقش موثری داشته باشند. در مطالعه ای 753 پل در تهران مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس این طرح، این پل ها در حال مقاوم سازی هستند. در مورد پله‌های برقی، 50% از پله‌ها آسیب دیده و 42% در شروع دوره پاسخگویی ناایمن بودند. بنابراین ما برخی از آن را از کار انداختیم و اکنون 90 درصد با امنیت مناسب به چرخه خدمات بازگشته است.


زاکانی با یادآوری اینکه موضوع آموزش و اطلاع رسانی بسیار حائز اهمیت است، گفت: این سیلاب ها سابقه دارد و در گذشته نیز اتفاق افتاده است، هشدارها و شرایط ویژه ای از سوی کارشناس هواشناسی اعلام می شود اما حتی پس از وقوع سیل هیچکس به آن توجه نمی کند. ما اعلام می کنیم که پارک ها تعطیل هستند، اما برخی از افراد برای تفریح ​​و گشت و گذار در نزدیکی این پارک ها زندگی می کنند. بنابراین آموزش، آگاه سازی و حساس سازی افراد و ایجاد اعتماد به نفس در آنها بسیار مهم است.


وی با تاکید بر اینکه یکی از اهمیت ویژه کار ما این است که سریع الگویی برای شهرهای دیگر شویم، تصریح کرد: باید در مورد هر فعالیتی که در شهر انجام می دهیم برای مردم توضیح دهیم و با آنها صحبت کنیم.


شهردار تهران درباره پروژه بزرگراه شهید شوشتری توضیح داد: این پروژه را می توانیم به مردم بگوییم از نظر پدافند غیرعامل علاوه بر کاهش ترافیک، جنبه تخلیه شهر تهران را نیز دارد.


زاکانی به 45 هزار هکتار فضای سبز اطراف شهر تهران و 13 هزار هکتار در داخل آن به عنوان زیرساخت شهری اشاره کرد و یادآور شد: وقتی فضاهایی برای لذت بردن مردم از زندگی ایجاد می شود باید در خیابان ها نیز استفاده شود. گرفتنانتهای پست/