کشف ظروف سفالی 3000 ساله مربوط به دوره بانش در مرودشته


کشف ظروف سفالی 3000 ساله مربوط به دوره بانش در مرودشته

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرودشت از کشف دو سفال سه هزار ساله متعلق به دوره عیلام باستان (بانش) در روستای گلمکان شهرستان مرودشت خبر داد.


به گزارش ایلنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد تقی قلعه‌نوی (رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرودشت) گفت: دو ظرف سفالی از قدیم. سفره نگاری دوره عیلام (بانش) در روستای گلمکان از توابع شهرستان درودزن شهرستان مارودشت کشف شد.


وی ادامه داد: با توجه به گزارش رئیس شورای بخشداری درودزن شهرستان مرودشته و منابع محلی مبنی بر کشف دو شی سفالی در روستای گلمکان در حین جدول کشی این موضوع در دستور کار قرار گرفت. اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشته که پس از تحقیق و پیگیری صورتجلسه این سرامیک ها به سایت میراث جهانی تخت جمشید منتقل شد.


قالنویی گفت: طبق بررسی های کارشناسی، اشیای کشف شده مربوط به دوره عیلام قدیم (بانشا) است.


وی بیان کرد: این اشیاء شامل کاسه گلی با نقوش هندسی به شکل مثلث بر روی لبه سفالی به ارتفاع حدود 10 سانتی متر و گلدان ساده بدون نقش و نقوش و سفال شنی قرمز، سفال نخودی نارنجی رنگ از قدیم الایام است. و احتمالاً در گذشته های دور برای نگهداری ادویه ها و مایعات مخصوص استفاده می شده است.


قالنویی افزود: شهرستان مرادشت با در دل خود آثار باستانی و تاریخی غنی از دوره های مختلف به ویژه دوره ایلامی، هخامنشی، ساسانی و اسلامی یکی از مهم ترین مناطق فرهنگی و تاریخی کشور به شمار می رود که مجموعه تخت جمشید، «رستم، نقش رجب، تل باکون، میان رود، اشکفت گاوی» و ده ها اثر فرهنگی دیگر در این شهر نشان از اهمیت و جایگاه مرودشت در مناطق مختلف باستانی و تاریخی دارد.


انتهای پست/