کشت 40 نوع گیاه دارویی در مجتمع تحقیقاتی و فناوری دانشگاه جهاد دانشگاهی


کشت 40 نوع گیاه دارویی در مجتمع تحقیقاتی و فناوری دانشگاه جهاد دانشگاهی

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: بیش از 40 نوع گیاه دارویی در مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی این واحد کشت شده است.


به گزارش ایلنا، امین سلهورسیان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در بازدید از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی و این اداره کل، با بیان اینکه جهاددانشگاهی در تلاش است تا از طریق علم مشکلات را حل کند، گفت: در این راستا باید به این موضوع توجه شود. پتانسیل جوانان استانی. اساساً وارد انواع موضوعات آموزشی، فناوری، پژوهشی، آموزش عالی، فرهنگی و غیره شد.


رئیس جهاد دانشگاهی لرستان در ارتباط با مرکز درمان ناباروری گفت: متاسفانه میزان ناباروری زوجین قابل توجه است.


سلحشورچیان گفت: بر اساس آمار لرستان 6 هزار زوج نابارور دارد که قطعا این تعداد بیشتر است زیرا بسیاری از افراد برای درمان مراجعه نمی کنند و برخی نیز برای درمان به استان های دیگر مراجعه می کنند.


وی افزود: پیش از این استان مرکز جامع درمان ناباروری نداشت و دانشگاه جهاد دانشگاهی دو سال پیش روی این کار سرمایه گذاری کرد؛ این مرکز اکنون هزار و 500 مورد زوج نابارور دارد و آماده ارائه خدمات به آنها هستیم.


رئیس جهاد دانشگاهی لورن با اشاره به اینکه تعرفه مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لورن ملی و نیمه ملی است، گفت: این مرکز در زمینه درمان ناباروری پیشرفت خوبی داشته است.


وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی لرستان نیز در زمینه کشت و توسعه گیاهان دارویی در استان فعالیت داشته است، افزود: مجموعه تحقیقات و فناوری گیاهی را در پشت بام لرستان راه اندازی کرده ایم و بیش از 40 نوع گیاه را کشت می کنیم. و گلخانه 3500 متری ساخته شده است.


سلاح ورزیان گفت: همچنین در این مرکز اقدام به تولید نهال، قلمه و بذر استاندارد گیاهان دارویی مورد نیاز کشاورزان برای توسعه کشت کردیم و در این راستا قراردادهای مهمی با سازمان جهاد کشاورزی لورینت منعقد کرده ایم.


وی خاطرنشان کرد: کوهدشت به دلیل کشت محصولات آبدوست با کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی مواجه است و همچنین اقدام به گلخانه سازی در این شهرستان کرده ایم، چهار هکتار زیر کشت رفته و از آن زمان تاکنون فعالیت و تولید صادراتی داریم. سال گذشته محصولات


رئیس جهاددانشگاهی لرستان با اشاره به اینکه کشت گلخانه از نظر اقتصادی قابل مقایسه با سایر محصولات نیست، گفت: در حال حاضر 20 نفر در گلخانه مشغول به کار هستند و در نظر داریم این مجتمع را توسعه دهیم.


سلاحورزیان مرکز واحد فناوری جهاد دانشگاهی لرستان گفت: جهاد دانشگاهی یکی از پیشگامان راه اندازی مرکز رشد در لرستان است و بسیاری از جوانان با ایده و برنامه برای ارائه ایده به این مرکز می آیند.


وی گفت: در حال حاضر مرکز رشد جهاد دانشگاهی 46 واحد فناور دارد و محصولات فناورانه خود را به کشورهای مختلف صادر می کند.


انتهای پست/