کتاب «نفحات نفت» نقد و بررسی شد.


یک کتاب بررسی شد

کتاب نفحات نفت نوشته رضا امیرخانی نقد و بررسی می شود.


به گزارش ایلنا، هفتمین نشست از سلسله نشست های عصراندیش با حضور ساسان شعبانی فارغ التحصیل رشته فلسفه تعلیم و تربیت روز شنبه 17 مردادماه در محل دفتر مرکزی دانشگاه توسعه اجتماعی رسالت برگزار شد. ساسان شعبانی در این نشست به شرح مختصری از مطالب کتاب «نفحات نفت» اثر رضا امیرخانی پرداخت.


شعبانی در ابتدا نفحات نفت را با توجه به تعریف کتاب تحقیق و تفحص از فرهنگ نفت و مدیریت دولتی و درباره شخصیت امیرخانی خواند و افزود: وی متولد 1352 و فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی شریف است. کتاب های او برنده شده اند. جوایز در زمینه رمان و ادبیات، مدتی در آمریکا زندگی می کند و نویسنده رمان های معروفی مانند مانه او، از به، ارمیا و غیره است.


شعبانی تصریح کرد: کتاب انتقادی به دولت های نفتی است و می گوید نفت بر خلاف افکار عمومی آفریننده رونق و توسعه نیست، بلکه تا حدود زیادی مانع توسعه است!


شعبانی افزود: «سه مقام ارزان قیمت» تمسخر سنگین امیرخانی به سران حکومت است که در جای جای کتاب به چشم می خورد. مدیرانی که کار نمی کنند … هزینه و بار اضافی بر دوش کشو نیست! به گفته امیرخانی، برکناری رهبران دولت ها بسیار کمتر از حفظ آنها و ادامه ناکارآمدی و هزینه های آنها هزینه دارد.


شعبانی گفت: امیرخانی برای اثبات ناکارآمدی مدل دولت نفت مثال های متعددی می آورد که از آن جمله می توان به خودروهای 504 و 404 فرانسوی در دهه 70 اشاره کرد که از مشکل مصرف سوخت بالا رنج می بردند و به همین دلیل وضعیت خوبی نداشتند. توسط خریداران دریافت شده است. به گفته امیرخانی، شرکت پژو در حال بسیج توان علمی کارشناسان دانشگاه های فرانسه برای کاهش مصرف 405 است و با آغاز چندین پروژه مطالعاتی و فنی در نهایت موفق به کاهش مصرف خودروی 405 شده است. طوری که بشه سال b کلاس اروپایی! حال تصور کنیم چنین مشکلی برای یکی از محصولات ایران خودرو پیش می آید. آیا ایران خودرو در دانشگاه ها تحصیل می کند؟ قطعا خیر؛ بلکه به سراغ یک مدیر عالی رتبه می رود و تهدید به بحران اقتصادی می کند که با تعطیلی و از دست دادن خودروی ایران، تولید ملی آسیب می بیند و چند نفر بیکار می شوند و در نتیجه رئیس دولت. باز خواهد شد. شیر نفت کمی بیشتر به سمت ایران می رود و شرکت متحمل ضرر می شود. جبران می شود اینگونه است که امروز به لطف مدیران نفت به تولید خودروهای برند دهه 70 ادامه می دهیم.


شعبانی افزود: کتاب همچنین به یکی دیگر از نمونه های آمریکا از ناکارآمدی قوانین در کشور ما و نبود قوانین پویا و به روز اشاره می کند. امیرخانی می گوید در مدت اقامتم در آمریکا در یکی از شهرها تقاطعی وجود داشت که همه خودروها در این چهارراه جریمه می شدند، پس از مدتی این سوال در پلیس آمریکا این سوال را ایجاد کرد که چرا این تقاطع چنین ویژگی هایی دارد؟ پس از کمی تحقیق، نقص شهرسازی در محدوده این تقاطع مشاهده شد و با رفع نقص و مثلاً اضافه کردن شانه یا تعریض خطوط ترافیکی، مشکل ازدحام و اختلال در ترافیک برطرف شد. نه یکی در آن تقاطع جریمه شد. حال فرض کنید همین مشکل در ایران وجود داشته باشد. پلیس و شهرداری چگونه به آن نگاه خواهند کرد؟ منبع درآمد!


وی افزود: این کتاب به این نتیجه می رسد که قانون وحی خانه نیست، قانون ابزاری برای آسان کردن زندگی انسان است و به دست انسان برای راحتی نوشته شده است نه برای سختی! بنابراین هر جا که خود قانون تبدیل به یک عامل پیچیده می شود، باید هر چه زودتر مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد، اما در کشور ما پس از وضع قوانین دیگر، زمان قابل تصوری برای بررسی، تغییر و اصلاح آنها وجود ندارد!


شعبانی بیان کرد: در این کتاب همچنین نمونه ای از علائم سرعت بزرگراه ها آورده شده است که در بسیاری از نقاط جهان دیجیتالی شده است تا حد مجاز سرعت برای شرایط مختلف آب و هوایی مانند باران، برف، طوفان، مه و غیره برای ما باشد. یک مدل ثابت است و به رانندگان در هر شرایط آب و هوایی محدودیت سرعت یکسانی گفته می شود که قطعاً می تواند خطرناک باشد.


شعبانی افزود: یکی از مشکلات توسعه نفت که در کتاب به آن اشاره شده، ضعف قانون کار کشورمان است که کار را برای کارآفرینان و تولیدکنندگان سخت می کند. مالیات های غیرمنطقی تولید، قوانین ناعادلانه کار، الزام کارآفرین به افزایش دستمزد در شرایطی که تولید رشد نمی کند و غیره. مثلاً در مورد آخر، یعنی افزایش دستمزد در شرایطی که تولید افزایش نمی‌یابد، کارآفرین مجبور می‌شود هزینه‌ها را کاهش دهد، زیرا سود افزایش نیافته است، اما باید دستمزد را افزایش دهد، بنابراین برای سه قرارداد قرارداد می‌بندد. ماه ها کارگران را اخراج می کند و در نهایت برای هر دو یعنی کارفرما و کارمند ضرر است.


وی تصریح کرد: کتاب معتقد است قوانین طاقت فرسا در کشور ما شرایط زندگی را بیش از آنکه بهبود بخشد، سخت کرده است.


شعبانی بیان کرد: در این کتاب نمونه هایی از سیاست های غلط گسترده در کشور آمده است که همگی نتیجه نفتی ها و مدیران دولت است، به عنوان مثال: تعطیلی بین روزهای تعطیل ضررهای زیادی به تولیدکنندگان وارد می کند. زیرا تعطیلی بانک به معنای بسته شدن بازار است و بسته شدن بازار به معنای بسته شدن صنعت است که باید مقداری از مواد اولیه را از بازار برای تولید تهیه کند و بسته شدن تولید به معنای صنعت است. تجهیزاتی که صنعتگر با هزینه های گزاف ساخته است. سود و جامعه را به سود می رساند و دولت نفت با این تعطیلی های بی دلیل و غیرقابل پیش بینی سرمایه خود را به تعویق می اندازد. تا زمانی که مدیر نفت و کارگر نفت در چنین شرایطی ضرر نکنند، بلکه سود هم ببرند! اما تاجر ضرر می کند. پس به جای مشاغل تولیدی به فکر کارهای خدماتی می افتد و مثلا به جای سوله و کارگاه تولیدی، تالار عروسی باز می کند و… مشکلی ندارد.


شعبانی تصریح کرد: در کتاب اینطور مطرح می شود که این اصطلاح از کشور نشات گرفته است، شما آن را از کجا آورده اید؟ این امر باعث فرار بسیاری از سرمایه داران و کارآفرینان شد. چون فکر می کند “من به جایی می روم که نپرسند از کجا آورده ای”


شعبانی در خاتمه گفت: به گفته امیرخانی، دولتی در صورتی مسئول است که در برابر مردم پاسخگو باشد. دولت غیر نفتی امرار معاش خود را از مالیات می گذراند، بنابراین تولید برایش مهم است. اما او به دولت غیرنفتی اهمیتی نمی دهد. بنابراین تعطیلی کارخانه های تولیدی هیچ عواقبی برای دولت نخواهد داشت.


امیر صفری یکی از حاضران در این نشست گفت: کتاب امیرخانی حاوی توهین های فکری فراوانی است. هیچ انسجام فکری ندارد. نمی توان فهمید که از کجا آمده و به کجا می رویم، اما اگر بخواهیم آن را نقد آکادمیک کنیم، می توان گفت که آنچه 25 سال پیش گفته شد، حوزه توسعه را برجسته می کند و آثار خود را از هر پدیده ای می گیرد و آن را نقد می کند. . کار می کند، نه خود پدیده.


محمد رضایی همچنین گفت: معمولا مردم می گویند نفت ثروت و عامل توسعه است اما این کتاب خلاف این را به مردم می گوید. این دینامیک را به مردم می آموزد که این روغن باعث توسعه ما نمی شود، مخالف توسعه است. مخاطب کتاب یک محقق نیست، بلکه عموم مردم است و از این رو پرسش از پویایی غیرمولد نفت برای او پرسشی جدید و تاثیرگذار است.


علیرضا نفیسی گفت: کتاب نفات نفت به بررسی چگونگی افزایش توسعه نفت در اقتصادهای نفتی نروژ و اندونزی بدون ابتلا به بیماری های معمول اقتصاد نفتی می پردازد و خواندن آن در چارچوب چالش های مطرح شده در این کتاب خالی از لطف نیست. نفت.”


رضایی دیگر شرکت کننده در این نشست گفت: فولر می گوید اقتصاد صنعتی باید رشد کند و تعالی عنصر موثر این رقابت است که انگیزه ماندن در بازی را افزایش می دهد. فعالان اقتصادی برای اینکه خورده نشوند و سهم خود را در بازار افزایش دهند به سمت پیشرفت و پویایی مستمر حرکت می کنند و این در شرایط رقابتی اتفاق می افتد. باید دید در فرهنگ اسلامی خود چه جایگزینی برای این عنصر رقابت داریم؟ وقتی درآمد نفتی دارید، نگران بقا نیستید! باید به جایی برسیم که هر روز بیشتر تلاش کنیم.


موسس بهیار صنعت گفت: مرحوم نجات بهه من در صنعت پزشکی شهرت دارد به همین دلیل با خود گفتم: هر چه تولید کنم به خاطر نام پدرم بهترین کیفیت را تولید می کنم! بنابراین انگیزه او رقابت نیست، بالاتر از رقابت است که ما باید در هر فعالیتی نهایت تلاش خود را انجام دهیم.


نفیسی در ادامه گفت: دکتر فرهادی در کتاب خود می گوید اقتصاد بادآورده و بیماری هلندی مظهر همین مفهوم است و معنای دقیق آن در ایران پرخوری است. روغن یارانه ای دلیل این مفت خوری است. از زمانی که یارانه آمده، هیچکس در روستا کار نمی کند. کاهش پیش بینی شده همیشه به دلیل بیماری هلندی نیست، گاهی اوقات ناشی از تورم است. معماهای زیادی از اسپانیا در دوره استعمار مثال می زنند که دولت از مستعمرات پول و طلا آورد و تورم شدید را تجربه کرد و…


انتهای پست/