ژان پل بلموندو ، نماد موج نو فرانسوی در 88 سالگی درگذشت


ژان پل بلموندو بازیگر فرانسوی موج نو که خود را با مارلون براندو و جیمز دین در دوران ابتدایی خود مقایسه می کرد ، در 88 سالگی درگذشت.

بلموندو بیشتر به خاطر نقش آفرینی قاتلش در فیلم ژان لوک گدار در سال 1960 “بدون نفس” (“out bout de souffle”) شناخته می شود.

به گزارش نیویورک تایمز ، میشل گودست ، وکیل بلموندو گفت علت آن گزارش نشده است ، اما شبکه تلویزیونی فرانسوی BFM مرگ وی را تایید کرد.

بلموندو مانند بسیاری از چهره های اصلی آن زمان هالیوود ، مردانگی غیر احساسی را در شخصیت های خود تجسم می داد ، مانند هوانورد سواره ای در “مردی از ریو” (“L’Homme de Rio”). او شروع به نجات نامزد ربوده شده اش کرد. منتقدان بلموندو را برای نقشی ستوده اند که بلموندو “در چابکی از داگلاس فیربنکس ، در صخره از هارولد لوید و در جاودانگی از جیمز باند بهتر عمل کرده است”.

ژان پل بلموندو
ژان پل بلموندو بازیگر فرانسوی او را با مردان نماینده هالیوود مانند همفری بوگارت ، مارلون براندو و جیمز دین مقایسه کرد.
گاما کیستون از طریق گتی ایماژ
1973 ژان پل بلموندو
1973 ژان پل بلموندو.
گاما راپو از طریق گتی ایماژ

در سال 1965 ، یوجین آرچر منتقد تایمز این بازیگر را با جیمز دین مقایسه کرد و گفت: “بلموندو بعداً بیانگر دفع جوانی است و تکان دهنده تر. خروج او از جامعه ای که توسط والدینش ایجاد شده است بسیار ناگوار است. او با لبخندی بدبینانه فساد را می پذیرد و حتی از تلاش هم دریغ نمی کند. او کاملاً برای خودش رفت تا هرچه می تواند بدست آورد. یک نوع بلموندو می تواند هر کاری را انجام دهد. “

این بازیگر برای تعریف La Nouvelle Vague برای مخاطبان بین المللی آمد ، اما بعداً نقش خود را در این حرکت ایفا کرد.

بلموندو در مصاحبه ای در دهه 1960 گفت: “من بارها با جوجه ها بیرون رفته ام و برخی از بچه ها می خواهند به من زمان بدی بدهند.” “من قبلاً با آنها می جنگیدم. الان هم همینطور است. همه می خواهند بگویند او بلموندو را مسطح کرده است. “

بلموندو در سال 2017 در جشنواره سزار فرانسه جایزه یک عمر دستاورد را دریافت کرد. در سال 2010 ، جایزه انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس نیز گرامیداشت بازیگری بود که به خاطر حرفه اش شناخته شد.

بلموندو به اندازه سه فرزند نوه دارد ، از جمله راننده مسابقات فرانسوی پل بلموندو ، که بسیاری از آنها به دنبال حرفه ای در هنر رفتند.

ژان پل بلموندو
جایزه سزار برای یک عمر دستاورد در فرانسه به ژان پل بلموندو اهدا شد.
خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

دیدگاهتان را بنویسید