چیزی نگوییم که دشمن سوء استفاده کند


رئیس قوه قضائیه گفت: در ماه های اخیر دستورات اکیدی به رئیس بازرسی کل کشور برای بررسی اجرای قوانین مربوطه در نهادهای مربوطه داده ام و در گام اول این موضوع مهمی برای قوه قضائیه است. ” قوه قضائیه باید وارد عمل شود و اگر خود قوه قضائیه نتوانسته قانون لازم الاجرا را وضع کند، نظارت و گزارش کند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین محسن اژه ای در مراسم تجلیل از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهدا به ویژه آیت الله شهید بهشتی، اظهار داشت: قوه قضائیه گفته است: انقلاب و شهدای بسیار زیاد است. تعداد قابل توجهی از قضات و کارکنان اداری قوه قضائیه اعم از شهدا و جانبازان.

رئیس کل دادگستری همچنین با اشاره به اینکه 22 درصد از جمعیت قوه قضائیه را اعضای خانواده شهدا و ایثارگران تشکیل می دهند، گفت: مابقی کارکنان باید مسئول باشند.

محسنی اژه ای گفت: ما قوه قضائیه باید بیش از سایر دستگاه ها در پاسداری از خون شهدا و حفظ کرامت خانواده های شهدا و رسیدگی به این مهم کوشا باشیم.

قاضی با اشاره به برکات فراوان برگزاری جلسات با حضور خانواده های شهدا و ایثارگران، این جلسات را موجب تقویت روحیه انقلابی و ناامیدی دشمن دانست و گفت: در حد توان چنین جلساتی را برگزار کنید و بدانید که حضور دارید. این تجمعات انقلابی اتلاف وقت نیست بلکه سرمایه و استفاده بهینه از زمان است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به عملیات روانی و جنگ ملایم دشمن در عرصه‌های مختلف، گفت: باید مراقب حرف‌های خود باشیم و چیزی نگوییم که دشمن از آن سوء استفاده کند. اشاره به مشکلات و کاستی ها برای بهبود امور آسان و مفید است، اما باید به زمان و مکان نیز توجه کرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: برای اجرای قانون نه دستوری لازم است و نه مجوزی.

محسنی اژه ای با اشاره به مسئولیت قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر حسن اجرای قانون، گفت: در ماه های اخیر دستورات اکیدی به رئیس سازمان بازرسی کل کشور داده ام تا به صورت ویژه به موضوع رسیدگی شود. و در اولین گام از قوه قضائیه این مهم را اجرایی و همچنین در صورتی که خود مراجع قضایی پیش نویس آیین نامه ای تهیه نکرده اند این موضوع را پیگیری و گزارش دهند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در دستوری خطاب به رئیس بازرسی کل کشور تاکید کردم که اگر نهادی اقدامات لازم را برای تنظیم اساسنامه حاکم بر قوانین لازم انجام نداده است موضوع را به طور کامل پیگیری کند و صرفا نامه ارسال کند. . نیستند.

رئیس دیوان عالی کشور در این خصوص اظهار داشت: گاهی قوانین اجرا می شود، اما در اجرای آن نواقصی وجود دارد و دلایلی مانند ابهام قانون یا لزوم تفسیر قانون وجود دارد تا از خلط و اشتباه جلوگیری شود. و قانون را تفسیر کنند نه اینکه قانون را ضعیف اجرا کنند.

رئیس کل دادگستری با اشاره به اهمیت تعامل قوه قضائیه و صندوق شاهد و ایثارگران گفت: اگر قاضی شاغل در صندوق ایثارگران در دادگاه دیگری استخدام نشود، قول می دهم حضور وی را در این صندوق گسترش دهم. و اگر قاضی در مؤسسه دیگری باشد». او مشغول کار است و در حال رسیدگی به مواردی است که در هر شرایطی اقدامات لازم انجام خواهد شد.

قاضی با اشاره به موضوع کمک های حقوقی شهدا و ایثارگران تصریح کرد: جامعه ایثارگران در قوه قضاییه می توانند اقدامات لازم را برای توسعه کمک های حقوقی ایثارگران، جانبازان و ایثارگران انجام دهند. برای این منظور، آنها ممکن است وکلایی را تشکیل دهند که خود جانباز یا شهید و از اعضای خانواده شهدا هستند.

محسنی اژه ای سپس به رئیس کانون و معاونت منابع انسانی دستور داد تا با برنامه ریزی مدون نسبت به گسترش خدمات حقوقی، کارشناسی و مشاوره ای به خانواده شهدا و ایثارگران اقدام مناسبی انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه در پایان تاکید کرد: یکی از اولویت های قوه قضائیه در دوره جدید کاهش هزینه های دادرسی بوده است. در نتیجه ما برنامه ای برای کاهش هزینه های دادرسی داریم، اما برای رسیدگی به این مهم نیاز به کمک جدی دولت و مجلس است.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه محمد بکیر الفت، معاون منابع انسانی و فرهنگی قاضی محسنی اژه‌ای با اشاره به دیدار قبلی حجت‌الاسلام والمسلمین با جمعی از خانواده‌های شهدای افتخاری، جانبازان و اعضای قوه قضائیه همزمان با اعیاد شعبانیه سال گذشته اظهار داشت: این عزیزان مورد تاکید ویژه قرار گرفتند.

الفت با اشاره به بازدید و بازدید اخیر 880 نفر از اعضای قوه قضائیه، جانبازان و ایثارگران در سراسر کشور از برآورده شدن بخش قابل توجهی از انتظارات قوه قضائیه در این مدت خبر داد و گفت: نیروی انسانی و امور فرهنگی در این مدت انجام شده است. قوه قضائیه برنامه ریزی شده و برنامه های مختلفی در حوزه اختیارات ایثارگران برای استفاده بهینه در ساختار مدیریتی قوه قضاییه در حال اجراست.

قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم گفت:

وی در ادامه با ارائه گزارشی از خدمات رسانی در حوزه های مختلف به ایثارگران، جانبازان و ایثارگران گفت: هنوز با آنچه باید به آن دست یابیم فاصله زیادی داریم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین با اشاره به موافقت رئیس قوه قضائیه با تشکیل شعب ویژه خانواده ها خواستار راه اندازی هر چه سریعتر این شعب در سراسر کشور به ویژه در شهرهای بزرگ شد. شهدا، جانبازان و ایثارگران.

در این دیدار تعدادی از جانبازان، ایثارگران و خانواده های معظم شهدا به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در زمینه های مختلف پرداختند.