چگونه یک متخصص تغذیه ثبت شده می تواند به شما در مورد بیماری سلیاک کمک کند


بیماری سلیاک چیست؟

بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن شما نسبت به گلوتن واکنش ضعیفی نشان می دهد. گلوتن نوعی پروتئین است که در بسیاری از غلات از جمله گندم، دوروم، غلات، کاموت، جو، بلغار و چاودار یافت می شود. هنگامی که به بیماری سلیاک مبتلا هستید، گلوتن به روده کوچک شما آسیب می رساند و مانع از جذب مناسب مواد مغذی از غذاهایی که می خورید توسط بدن شما می شود. در صورت عدم درمان، بیماری سلیاک ممکن است منجر به سایر مشکلات سلامتی مانند کمبود مواد مغذی شود. برای افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند، کمبود فولات، آهن، کلسیم، ویتامین D یا پروتئین غیر معمول نیست. افراد مبتلا به بیماری سلیاک نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های اضافی مانند بیماری عروق کرونر، سرطان روده، مولتیپل اسکلروزیس و دیابت نوع 1 باشند.

بیماری سلیاک چگونه در بدن ظاهر می شود؟

علائم و نشانه های بیماری سلیاک می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و بسته به سن شما ممکن است متفاوت به نظر برسند. برخی از افراد علائم شدید را تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر علائم خفیف دارند. با این حال، برخی افراد اصلاً هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

برخی از رایج ترین علائم و نشانه ها برای کودکان عبارتند از:

 • اسهال و/یا یبوست
 • درد در ناحیه شکم
 • سوءتغذیه – این می تواند مواردی مانند کم خونی، مشکلات دندانی، عدم رشد، تاخیر در رشد یا مشکلات رشد را شامل شود.
 • استفراغ
 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • مسائل رفتاری

برخی از شایع ترین علائم و نشانه ها در بزرگسالان عبارتند از:

 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • درد شکم
 • گاز
 • اسهال و/یا یبوست
 • زخمهای دهان
 • خستگی
 • درماتیت هرپتی فرمیس
 • درد استخوان/مفاصل و/یا آرتریت
 • پوکی استخوان یا استئوپنی
 • افسردگی/اضطراب
 • آفت دهان در داخل دهان
 • گزگز یا بی حسی در دست ها یا پاها
 • تشنج / میگرن
 • مسائل باروری
 • میگرن و/یا تشنج

عوامل خطر مرتبط با بیماری سلیاک

بیماری سلیاک تا حد زیادی ژنتیکی است. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به بیماری سلیاک است، از هر 10 احتمال 1 وجود دارد که شما نیز به این بیماری مبتلا شوید. اگر علائمی دارید و ارتباط ژنتیکی با بیماری سلیاک دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

غربالگری/تشخیص: آزمایش بیماری سلیاک در بدن

به منظور بررسی وجود بیماری سلیاک، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای تعیین وجود سطح بالایی از آنتی بادی IgA تجویز کند. این سطح آنتی بادی به دلیل پاسخ خودایمنی بدن شما به گلوتن افزایش می یابد. ممکن است از شما خواسته شود که گلوتن را تا زمانی که آزمایش کامل شود مصرف کنید تا آزمایش به طور دقیق وجود این آنتی بادی ها را بررسی کند. پزشک شما ممکن است آزمایشات بیشتری را برای تشخیص بیماری سلیاک مانند بیوپسی روده کوچک درخواست کند. این روش می تواند به تایید وجود بیماری سلیاک در روده کوچک کمک کند. از طرف دیگر، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که یک رژیم غذایی بدون گلوتن را امتحان کنید تا ببیند آیا علائم شما برطرف می شود یا خیر.

بیماری سلیاک متخصصین رژیم غذایی وینیپگ

مدیریت تشخیص خود

در حال حاضر تنها راه درمان بیماری سلیاک پیروی از رژیم غذایی بدون گلوتن است. هنگامی که گلوتن از رژیم غذایی شما حذف شود، به روده کوچک اجازه می دهد تا بهبود یابد و به رفع علائم کمک می کند. توصیه می شود افراد مبتلا به بیماری سلیاک تا آخر عمر از یک رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی کنند. حتی مقادیر کم گلوتن در رژیم غذایی می تواند باعث علائم و آسیب به روده کوچک شود. پس از 6 تا 12 ماه از پیروی از رژیم غذایی بدون گلوتن، علائم بیماری سلیاک باید برطرف شود.

غذاهای بدون گلوتن

برخی از غذاهای بدون گلوتن عبارتند از:

 • میوه ها و سبزیجات تازه
 • محصولات لبنی
 • گوشت، ماهی، مرغ و غذاهای دریایی تازه/منجمد بدون مزه
 • لوبیا، عدس، حبوبات و آجیل
 • غلات بدون گلوتن مانند برنج، سویا، سیب زمینی، کینوا، آمارانت، پیکان، ذرت، کتان، جو بدون گلوتن، ارزن، آرد آجیل، تاپیوکا
متخصصین رژیم غذایی وینیپگ بدون گلوتن

خواندن برچسب های مواد غذایی

مهم است که همیشه برچسب مواد غذایی را روی محصولاتی که خریداری می کنید بخوانید. اگر محصولی حاوی گلوتن باشد، روی برچسب آن نوشته می‌شود (مثلاً حاوی گندم است). درک اینکه کدام غذاها حاوی گلوتن هستند مهم است زیرا به شما کمک می کند تا در فروشگاه مواد غذایی پیمایش کنید و غذاهای مناسب خود را انتخاب کنید. بسیاری از غذاهایی که به طور طبیعی حاوی گلوتن نیستند، ممکن است در طول فرآوری از طریق افزودن طعم‌ها، ادویه‌ها، یک محصول غذایی دیگر یا حتی از طریق آلودگی متقاطع در طول پردازش، گلوتن اضافه کنند. بسیاری از محصولات بدون گلوتن در فروشگاه ها موجود است که برچسب بدون گلوتن دارند که می تواند خرید را آسان تر کند. بسیاری از رستوران ها گزینه های غذایی بدون گلوتن را نیز ارائه می دهند که به شما امکان می دهد بیرون غذا بخورید و از رویدادهای اجتماعی مربوط به غذا لذت ببرید.

داروها

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان خود بیماری سلیاک استفاده نمی شود. با این حال، اگر شرایط سلامتی دیگری دارید که ناشی از بیماری سلیاک است، ممکن است برای درمان آن شرایط به دارو نیاز داشته باشید. افرادی که کمبود ویتامین یا مواد مغذی را در نتیجه بیماری سلیاک تجربه می کنند، ممکن است مکمل هایی برای کمک به این کمبودها تجویز کنند.

منابع اضافی

اگر از تشخیص خود غرق هستید، ممکن است صحبت با یک درمانگر مفید باشد. تشخیص بیماری سلیاک می تواند دشوار باشد و صحبت با یک درمانگر می تواند به شما در مدیریت زمینه های عاطفی مرتبط با تغییرات در زندگی کمک کند. اگر نیاز به صحبت با یک درمانگر دارید، به ما اطلاع دهید. ما مشاوران سلامت روان را در تیم خود آموزش داده ایم تا به شما در سفر سلامتی شما کمک کنند!

چه زمانی باید ملاقات با یک متخصص تغذیه ثبت شده را در نظر بگیرید؟

اگر آماده ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و شروع یک رژیم غذایی بدون گلوتن هستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که با یک متخصص تغذیه رسمی صحبت کنید. متخصصان تغذیه ثبت شده می توانند به شما کمک کنند تا در دنیای تغذیه حرکت کنید و پشتیبانی و توصیه های فردی را به شما ارائه دهند. آنها با شما همکاری خواهند کرد تا برنامه غذایی یا الگوی غذایی را پیدا کنید که برای شما و سبک زندگی شما بهترین کار را دارد.

متخصص تغذیه سلیاک وینیپگ

آنچه که متخصصان تغذیه ما می توانند برای شما انجام دهند

در طول قرار اولیه خود، یک جلسه 80 تا 90 دقیقه ای با یک متخصص تغذیه ثبت شده آگاه و دلسوز دریافت خواهید کرد که به شما کمک می کند احساس حمایت و تحصیل کنید. متخصص تغذیه شما:

 • برای کمک به مدیریت علائم بیماری سلیاک، سردرگمی در مورد اینکه چه، چه زمانی و چه مقدار بخورید را برطرف کنید.
 • به شما کمک می کند تا وعده های غذایی مورد علاقه خود را به وعده های غذایی بدون گلوتن تبدیل کنید.
 • از تیم مراقبت های بهداشتی اولیه، پزشک یا متخصص خود دفاع کنید و/یا با آنها ارتباط برقرار کنید.
 • اصول اولیه بیماری سلیاک، افسانه را توضیح دهد و توصیه های تغذیه ای را به شما ارائه دهد.
 • به شما کمک می کند تا احساسات مربوط به ایجاد تغییرات لازم برای بهبود سلامت و کیفیت زندگی خود را مدیریت کنید.
 • با درک نحوه خرید مواد غذایی و خواندن برچسب های تغذیه برای محصولات بدون گلوتن، به شما قدرت می دهد تا سلامت خود را مدیریت کنید.
 • نکات آشپزی، راهنمایی های آماده سازی غذا، اصلاح دستور غذا، و ایده های میان وعده را برای خوردن بدون گلوتن به شما ارائه می دهد.
 • نکات و راهنمایی هایی در مورد جایگزینی غلات بدون گلوتن به شما ارائه می دهد.
 • به شما کمک می کند هنگام پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن، بیرون غذا بخورید.
 • اطلاعاتی را در مورد مکان هایی که می توانید در جامعه خود غذاهای بدون گلوتن خریداری کنید به شما ارائه دهد.

مزایای کار با یک متخصص تغذیه در A Little Nutrition

ما از شما می خواهیم که در مورد نحوه تغذیه بدن خود احساس بهتری داشته باشید و به شما کمک کنیم تا یاد بگیرید که چگونه غذاهایی را ترکیب کنید که می توانند علائم بیماری سلیاک و سلامت کلی شما را بهبود بخشند. A Little Nutrition مکانی امن برای دریافت توصیه ها و راهنمایی های بهداشتی غیرقابل قضاوت است.

متخصصین تغذیه ثبت شده ما رویکردی شامل وزن برای مراقبت های بهداشتی ارائه می دهند و از شما در سفر تغذیه ای شما حمایت می کنند. هنگامی که با یکی از اعضای تیم ما کار می کنید، می توانید آنها را دایره المعارف غذایی شخصی خود در نظر بگیرید و در مورد سؤالات تغذیه ای خود مشاوره تخصصی دریافت کنید. متخصص تغذیه شما با شما و نحوه غذا خوردن شما، ترجیحات غذایی، عدم تحمل شما آشنا می شود و یک برنامه اقدام شخصی برای کمک به بهبود علائم در اختیار شما قرار می دهد.

متخصص تغذیه شما همچنین می‌داند که خوردن و غذا ممکن است یک تجربه احساسی برای شما باشد و به شما کمک می‌کند تا رابطه خود را با غذا ارزیابی کنید. اگر رابطه ضعیفی با غذا دارید، متخصص تغذیه می‌تواند به شما در روند صلح با غذا و حل کردن غذا خوردن عاطفی کمک کند.

مهم نیست که در کجای سفر سلامتی خود هستید، متخصص تغذیه شما می‌تواند با انگیزه، حمایت و مسئولیت‌پذیری به شما کمک کند تا به اهدافتان برسید.

بررسی اجمالی خدمات تغذیه

چند بار مراجعه برای مشاهده تغییرات در سلامتی من توصیه می شود؟

جواب کوتاه: بسیاری از مشتریان ما گزارش می دهند که پس از 3 تا 5 قرار ملاقات با فاصله 3 تا 6 ماه، تغییرات قابل توجهی در تغذیه و سلامت خود مشاهده می کنند. با این حال، برخی از مشتریان باید هر 2 هفته یک بار قرار ملاقات بگذارند تا بتوانند الگوی جدید غذا خوردن خود را درک کنند. برخی از مشتریان تنها به 1 یا 2 قرار ملاقات نیاز دارند. متخصص تغذیه شما یک برنامه درمانی توصیه شده را در قرار ملاقات اولیه به شما ارائه می دهد.

پاسخ طولانی: این واقعاً به تعداد نگرانی‌های مربوط به سلامتی و سبک زندگی بستگی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. مهارت‌ها و آموزش‌های اضافی در مورد برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی، تهیه غذا و خرید مواد غذایی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد تا بتوان عادات قوی را به کار برد. بعلاوه، ممکن است در طول ملاقات شما با متخصص تغذیه ثبت شده، زمینه های احساسی مانند ضربه های ناشی از رژیم غذایی، خوردن احساسی و استرسی، و تصویر ضعیف بدن وجود داشته باشد که ممکن است نیاز به بررسی داشته باشد. ما همچنین مشاوران و درمانگرانی داریم که می‌توانند به شما کمک کنند تا با چالش‌های روزمره مدیریت استرس، اضطراب، افسردگی، غم و اندوه و کشمکش‌های روابط کار کنید. روان درمانی ابزاری است که وقتی با تغییرات رفتار سلامتی ترکیب شود، موفقیت ایجاد می کند.

آیا قرار ملاقات های من تحت پوشش بیمه درمانی منیتوبا یا بیمه درمانی تمدید شده است؟

بهداشت Manitoba خدمات خصوصی ثبت شده متخصص تغذیه را پوشش نمی دهد. با این حال، اگر بیمه درمانی را از طریق کارفرمای خود تمدید کرده اید، ممکن است پوششی برای خدمات متخصص تغذیه و درمانگر ثبت شده داشته باشید. اگر در مورد پوشش خود مطمئن نیستید، می توانید با دفتر ما 1-204-515-7466 تماس بگیرید و ما می توانیم آن را برای شما بررسی کنیم. علاوه بر این، اگر برنامه شما امکان صورت‌حساب مستقیم را فراهم می‌کند، خوشحال می‌شویم مستقیماً قرار ملاقات شما را صورت‌حساب کنیم و هزینه‌های پرداختی را تا حد امکان پایین نگه داریم.

هزینه قرار ملاقات چقدر است؟

زمان ملاقات اولیه 80 تا 90 دقیقه است و هزینه آن 185 دلار است
قرارهای بعدی 50 تا 60 دقیقه طول می کشد و 130 دلار هزینه دارد

چگونه می توانم با یک متخصص تغذیه ثبت نام شده وقت بگیرم؟

برای رزرو قرار ملاقات با یکی از متخصصین تغذیه یا درمانگران ثبت شده ما می توانید:
تلفن: 204-515-7466
ایمیل: [email protected]
رزرو آنلاین: https://alittlenutrition.janeapp.com/

پین من برای بعد

متخصصین رژیم غذایی ثبت شده در وینیپگ می توانند در مورد بیماری سلیاک به شما کمک کنند

منابع:
دولت کانادا (2018). بیماری سلیاک. دسترسی از: بیماری سلیاک – Canada.ca

بنیاد بیماری سلیاک (2021). دسترسی از: غربالگری بیماری سلیاک | بنیاد بیماری سلیاک

انجمن سلیاک کانادا (2021). قابل دسترسی از: صفحه اصلی – انجمن سلیاک کانادا