چشم انداز خاورمیانه در سایه خشکسالی / تشدید بحران با افزایش جمعیت در مناطق


چشم انداز خاورمیانه در سایه خشکسالی / تشدید بحران با افزایش جمعیت در مناطق

خاورمیانه یکی از آسیب پذیرترین مناطق در برابر تغییرات اقلیمی است. تصاویر ماهواره ای نظامی ایالات متحده به وضوح این چالش را نشان می دهد که در طول دهه ها به طرز چشمگیری تغییر کرده است.


به گزارش خبرگزاری ملی ایلنا؛ یک مطالعه در سال 2019 توسط موسسه منابع جهانی نشان داد که 12 کشور از 17 کشور جهان در خاورمیانه تحت فشار هستند. این فشار جمعیتی ناشی از شاخص بی ثبات دولت را برجسته می کند، که به عنوان “فشار بر دولت توسط جمعیت خود یا اطرافش” تعریف می شود. برخی از این کشورها از جمله یمن، سوریه و عراق با کمبود آب، تغییرات آب و هوایی، جنگ و سوء مدیریت مواجه هستند که منجر به بحران چند جانبه و تشدید اثرات خشکسالی و بیابان زایی می شود.


رشد سریع جمعیت نیز این مشکل را تشدید کرده است و حتی کشورهایی که مستقیماً تحت تأثیر جنگ قرار نگرفته اند، مانند اردن و عربستان سعودی، در حفظ امنیت آب با چالش هایی مواجه هستند.


تصاویر مرکز فناوری فضایی پیشرفته ایالات متحده تغییرات زیادی را در منطقه از دهه 1970 نشان می دهد، زمانی که جمعیت خاورمیانه 120 میلیون نفر تخمین زده می شد. بر اساس گزارش بانک جهانی، این منطقه اکنون در سال 2020 بیش از 420 میلیون نفر جمعیت خواهد داشت و در صورت ادامه روند فعلی جمعیت، تا سال 2050 از 700 میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

مقایسه تصاویر قبلی با جدیدترین تصاویر ماهواره ای نشان دهنده تغییرات کاربری اراضی در این افزایش جمعیت است. در عکسی که در سال 1969 از عربستان سعودی گرفته شده است، فرودگاه بین المللی شاهزاده نایف بن عبدالعزیز که در سال 1964 ساخته شده است، به سختی در مرکز عکس دیده می شود. اکنون با روستاهای جدید، دانشگاه ها و مزارع آبیاری دایره ای روشن تغییر کرده است. تصاویری از چنین تحولاتی که در محیط‌های خشک پدیدار می‌شوند به چالش‌های پیش روی راهبردهای ملی آب اشاره می‌کنند و نشان می‌دهند که این جوامع در آینده با کاهش منابع آب در معرض تهدید قرار می‌گیرند.

در مورد عراق و اردن، استراتژی ملی مرمت زیرساخت های قدیمی و سرمایه گذاری در روش های آبیاری کارآمدتر را در نظر می گیرد.

جواد البکری، استاد کشاورزی در دانشگاه اردن، می گوید که کاهش شدید سهمیه آب برای کشاورزان علاوه بر برداشت ضعیف در سال 2021 تأثیر قابل توجهی بر نتایج امسال خواهد داشت.

او پیشنهاد می کند که دولت مجوز آب زیرزمینی در دره اردن شمالی، یکی از مناطق اصلی کشاورزی کشور، صادر کند. اردن بیش از نیمی از آب خود را از سفره های زیرزمینی دریافت می کند، اما برخی از کارشناسان نگران هستند که این آب تخلیه شود.

البکری معتقد است که انتخاب های کمی وجود دارد. او به نشنال می گوید: «برخی چاه ها باید حفر شوند تا کمبود آب جبران شود. به منظور کاهش رقابت در بخش آب بین بخش های کشاورزی، خانگی و صنعتی، تمرکز بر تصفیه فاضلاب و تعمیر یا جایگزینی زیرساخت های قدیمی و غیرقابل نفوذ بود. تولیدات کشاورزی نیمی از منابع آبی اردن را مصرف می کند که 5 درصد تولید ناخالص داخلی و 6 درصد از صادرات را تشکیل می دهد.

اتحادیه اروپا سال گذشته اعلام کرد که منطقه زرکا-امان 60 میلیون یورو (63 میلیون دلار آمریکا) کمک هزینه و وام برای ساخت تصفیه خانه های فاضلاب مدرن دریافت خواهد کرد. این علاوه بر یک پروژه نزدیک به 300 میلیون دلاری است که توسط آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) برای بهبود تصفیه و کارایی آب در زرک تمویل شده است که در سال 2016 طی پنج سال تکمیل شد.


انتهای پیام/