چاپ هشتم «اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا» منتشر شد.


چاپ هشتم کتاب «اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا» آیت الله سیداگر ناظم زاده کومی منتشر شد.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، چاپ هشتم کتاب «اصحاب امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا کربلا» آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی در 488 صفحه راهی بازار نشر شد. موسسه بوستان کتاب.


نهضت عاشورا و حسینی یکی از باشکوه ترین مراحل تاریخ است که جبهه حق و باطل در نبردی نابرابر مقابل هم قرار گرفتند اما در نهایت جبهه حق در حافظه تاریخی ماندگار شد و الگویی شد. همه بشریت بی تردید این نبرد تاریخ، جنون یاران باوفای امام حسین (ع) بود که به پیروی از امام خود، قانون ظلم را رد نکردند. همان اصحابی که امام حسین (ع) همواره ایمان و استقامتشان را ستوده است.


شرح حال این رهبران موضوعی است که در این اثر با استناد به منابع درجه یک و موثق و بر اساس پژوهش های تاریخی در قلمی روان، سازمان یافته و دسته بندی شده است.


تعداد اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا در نوسان بوده و به طور دقیق و صحیح در تاریخ ثبت نشده است، بنابراین نمی توان آمار دقیق و روشنی از تعداد و نام آنها ارائه داد، اما می توان به اکثر آنها توجه داشت. . با نگاهی به تاریخ عاشورا و شهادت سیدالشهدا در تاریخ ثبت شده، بین 72 نفر تا بیش از 100 نفر ذکر شده است، اما در میان مردم و برخی از فرماندهان جنگ، تعداد یاران و یاران امام را 72 نفر دانسته اند. مردم.


شهدای کربلا در واقع به چهار دسته تقسیم می شوند: شهدایی که قبل از واقعه عاشورا و حضور امام حسین (ع) در سرزمین کربلا جان خود را فدا کردند. مثل مسلم بن عقیل. دسته دوم شهدایی بودند که بعد از واقعه عاشورا بدون هیچ جرم و گناهی توسط جلادان حکومت اموی محکوم شدند، مانند طفلان مسلم. برخی نیز در عصر عاشورا و پس از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) به شهادت رسیدند، مانند حفاف بن مهند راسبی. و گروه چهارم شهدایی بودند که به صورت دسته جمعی در محضر امام حسین (ع) کشته شدند.


در این کتاب نام کسانی ذکر شده است که در روز عاشورا در نبرد با لشکر عمر بن سعد جنگیدند، اما به سرنوشت آن زمان شهید نشدند و از دنیا رفتند، بلکه اسیر شدند. افرادی مانند حسن بن حسن (معروف به حسن مثنی فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام).


تعداد کثیری از افرادی که نامشان در این کتاب در میان شهدا آمده است، سند معتبر حضور و شهادت آنها نیست، بلکه قول ضعیفی از حضور در کربلا و شهادتشان است. در این کتاب نام عده ای آمده است که هرگز جزو شهدای کربلا نبودند، اما حتی با امام (ع) همراهی نکردند، اما یاد نامشان برای توجه و عذاب است که گاه شکوه سعادت بر سر می نشیند. یک شخص، اما شیطان نفس و حب نفس است. و پول به ما اجازه نمی دهد که به این سعادت و سعادت برسیم، مانند عبدالله بن حر جعفی.


این اثر در سه فصل تعریف شده است، فصل اول «مروری اجمالی بر زندگانی امام حسین (ع)» که شامل تاریخ ولادت امام حسین (ع) از قرآن و از منظر قرآن است. یک نگاه رسول خدا (ص) و یارانش، نبوت شهادت حسین (ع)، گذر پروردگار مؤمنان از کربلا، کربلا، محل نزول ملائکه (ع)، بصیرت. به زندگی امام حسین (ع) پس از رحلت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)، حضور امام حسین (علیه السلام) در جنگ های زمان پدرش، چگونگی آغاز نهضت و مقاومت امام در برابر یزیدیان. وداع امام با قبر رسول خدا(ص)، امام(ع) و خروج از مدینه، علت انتخاب مکه برای هجرت و دعوت مردم کوفه به امامت. (مانند) .


نویسنده در فصل دوم این اثر در مورد شهدای بنی هاشم در کربلا صحبت می کند که از جمله آنها می توان به جعفر بن علی بن ابی طالب، جعفر بن عقیل، حسن بن حسن (معروف به حسن مشانی)، طیفلان مسلم بن عقیل، عباس اشاره کرد. . بن علی. ، ابوبکر بن علی عبدالله بن مسلم بن عقیل، علی اصغر، علی اکبر، عون بن جعفر طیار، قاسم بن حسن و مسلم بن عقیل بن ابی طالب.


«شهدای کربلا از اصحاب و اصحاب» عنوان فصل سوم و آخر این اثر است که برخی از شهدا عبارتند از: ابراهیم بن حسین اسدی، انس بن حارث کحلی، انیس بن مقل اسبحی، بریر بن خضیر حمدانی مشرخا. ، جابر بن حجاج تیمی، جوین بن مالک تمیمی، حبیب بن مظهر، حجاج بن یزید سعدی، حر بن یزید ریاحی، حنظله بن اسد شبامی، زهیر بن بشر خاتمی، زیر بن قین بیجلی، شعبی سعد ابنا.


یاران امام حسین (ع) چند نفر بودند؟ این کتاب می گوید:


به گفته نگارنده، 72 نفر که در بین مردم رایج است، صحابه و اصحاب غیر بنی هاشم هستند; همین عدد کاملاً مشخص نیست که اگر شهدای بنی هاشم را هم به آنها اضافه کنیم بیش از 100 نفر می شوند. سخنان مورخان بلندپایه شیعه و زیارت نامه ها و اسناد دیگر مؤید این نظر است که در برخی از آنها آمده است:


شیخ مفید می نویسد: یاران امام حسین (ع) در روز عاشورا 32 نفر سواره و 40 نفر پیاده بودند.


علامه مجلسی از محمد بن ابوطالب نقل می کند که پیاده نظام امام (اعم از بنی هاشم و صحابه) 82 نفر بودند.


در زیارت ناحیه مقدسه که به هر شهید اعم از شهدای بنی هاشم و یاران و اصحاب صلوات و صلوات داده شد، تعداد این افراد به 81 نفر رسید.


سید بن طاووس از امام باقر (علیه السلام) روایت می کند که فرمود: «و اینها خمسه و اربعین فارس و ماه رجاله هستند؛ یاران امام حسین (ع) 45 سوار و 100 پیاده بودند.


با توجه به تفاوت اقبال در تعداد شهدای کربلا از 72 تا 145 نفر، در این کتاب بر اساس اسناد منبع تاریخی، نام 147 نفر ذکر شده است که برخی از آنها از شهدای قبل از عاشورا مانند مسلم بن هستند. آشیل، برخی از این اسامی شهدایشان. شبهاتی در کربلا وجود دارد و برخی از آنها افرادی هستند که قصد داشتند به قافله حسینی بپیوندند اما موفق نشدند، مانند ترمه بن عدی; و برخی از آنان تسلیم نشدند و مانند من عبیدالله بن حر جعفی به امام حسین (ع) کمک کردند و برخی مجروح شدند و از جنگ پس از عاشورا جان سالم به در بردند.


به گفته نگارنده، تعداد شهدای کربلا بر اساس شواهد موجود بیش از 75 نفر و کمتر از 120 نفر است و الله اعلم.


علاقه مندان برای دریافت 10 درصد تخفیف خرید این کتاب می توانند به سایت موسسه بوستان کتاب به نشانی www. بوستانکتاب. پاسخ به


انتهای پست/