پیوند عشق در شهر گرمه تجدید می شود


پیوند عشق در شهر گرمه تجدید می شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گرمه از آغاز عملیات مرمت نسبی کاروانسرای رباط عشق این شهرستان خبر داد.


به گزارش ایلنا از بجنورد، وحید محمودی فر با اعلام این خبر اعلام کرد: نوسازی رباط عشق با وام یک میلیارد و پانصد میلیون ریالی از محل وام های استانی در سال 1400 در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه کار مرمت رباط عشق شامل ساخت طاق و گنبد است، افزود: این بنا در دشتی در انتهای غربی دشت میان کوه شوگان و رشته کوه آلاداغ در جنوب قرار دارد. آب و هوای منطقه نیمه بیابانی با آب و هوای سرد و خشک است.

رباط عشق در روستایی به همین نام از توابع شهرستان گرمه در استان خراسان شمالی قرار دارد و مربوط به دوره تیموریان است. این اثر در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۸۲ به شماره ۱۱۰۶۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای رباط یا عشق یکی از چندین رباط تاریخی شهر گرمه است که در دوره تیموریان در شاهراه ارتباطی گرگان و نیشابور ساخته شده است.

شواهد موجود حاکی از آن است که در دوره تیموریان کاروانسرایی قبلی در این مکان قرار داشته است که قدمت آن حداقل به قرن چهارم یا پنجم هجری می رسد و به دلیل تخریب گسترده به دستور وزیر دربار سلطان، میرعلیشیر نوائج، صورت گرفته است. حسین بایقرا، کنار آن، رباط فعلی را آفریدند.

کاروانسرای موجود دارای پلانی مستطیل شکل است و حیاط مرکزی آن حیاطی 4 ایوانی است که از هر طرف با آلاچیق ها و اتاق های متعددی برای استراحت کاروانیان و نیز اصطبل هایی برای احشام احاطه شده است.


انتهای پست/