وضعیت مهاجران غیرقانونی بسیار بدتر از آن چیزی است که در فیلم ها می بینیم/ایرانی ها چیز زیادی از عواقب مهاجرت غیرقانونی نمی دانند.


وضعیت مهاجران غیرقانونی بسیار بدتر از آن چیزی است که در فیلم ها می بینیم/ایرانی ها چیز زیادی از عواقب مهاجرت غیرقانونی نمی دانند.

مهدی دزفولی با اشاره به اینکه اتفاقات تلخ و غم انگیز زیادی در کمپ های مهاجران غیرقانونی رخ می دهد، گفت: ما به دلایل اخلاقی صحنه هایی را از فیلم حذف کردیم در حالی که وضعیت مهاجران غیرقانونی بسیار بدتر از آن چیزی است که در فیلم نمایش داده می شود.


به گزارش خبرنگار ایلنا، مستند «زمزمه های گمشده در دوردست» به کارگردانی منصور فروزش و تهیه کنندگی مشترک مهدی دزفولی و منصور فروزش به بررسی موضوع مهاجرت و شرایط مهاجران غیرقانونی ایرانی در کمپ صرب ها می پردازد.


مستند 60 دقیقه ای «زمزمه های گمشده در دوردست» که در سال 1400 فیلمبرداری شد، پیش از این در بخش جانبی پانزدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت و در سی و هشتمین بخش مستند جهانی فجر در زیر میکروسکوپ به نمایش درآمده بود. جشنواره فیلم این اثر در بازار بین المللی فیلم «کن» که همزمان با هفتاد و پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «کن» برگزار شد نیز به نمایش درآمد.


با یکی از تهیه کنندگان این مستند گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:


مهاجرت در جامعه امروزی چقدر جدی است که تصمیم گرفتید برای پرداختن به آن مستند بسازید؟


در سال 2018 تولید این مستند آغاز شد، بخشی از مستند قبل از شیوع ویروس کرونا در صربستان فیلمبرداری شد، به دلیل شیوع این ویروس موقتا متوقف شد و سپس تولید آن ادامه یافت. این مستند به طور کامل در خارج از ایران فیلمبرداری شده است و از آنجایی که من و منصور فروزش معتقدیم مهاجرت موضوع بسیار مهمی است و جامعه ما در سال های اخیر بیش از هر زمان دیگری درگیر آن شده است، تمام تلاش خود را برای ساخت اثر در It Should to به کار بردیم. با کیفیت ساخته شده


در چندین دوره، مهاجرت در کشور ما افزایش یافته است. قبل از انقلاب، دوران جنگ، دهه 1370، پس از وقایع سال 1388 و بالاخره مشکلات اقتصادی سال های گذشته، دوره هایی است که مهاجرت ایرانیان به دیگر کشورهای جهان افزایش چشمگیری داشته است. به نظر می رسد موج اخیر مهاجرت بسیار بیشتر از هر زمان دیگری باشد و به همین دلیل مهاجرت را می توان به عنوان یک موضوع مهم در نظر گرفت که باید بسیار بیشتر به آن پرداخته شود.


با توجه به اینکه فیلم به موضوعی داغ و خاص مانند مهاجرت غیرقانونی می پردازد، محدودیت ها تا چه حد بر تاثیر کلی اثر تاثیر گذاشته و شما را از برخی سوالات دور کرده است؟


ما در ایران با ممیزی های زیادی مواجه نبودیم. در واقع می توان گفت که هیچ سانسورچی متوجه «زمزمه های ناپدید شدن دوردست» نشد و تنها چند نقطه کوچک به مدت حدود 4 دقیقه از فیلم حذف شد که مشخصا خطوط قرمز هستند و در ایران قابل نمایش نیستند.


همچنین صحنه هایی داشتیم که قابل پخش نبود. افرادی که به طور غیرقانونی مهاجرت می کنند معمولاً دچار مشکلات روحی و روانی می شوند، زیرا پخش بخشی از گفتگوهایشان در یک مستند به نفع آنها نیست. در واقع انتشار این صحنه ها اخلاقی نبود و تصمیم گرفتیم آنها را حذف کنیم.


در کمپ های پناهندگان نیز شرایط خاصی وجود دارد. در واقع زن و مرد در هر شرایطی با هم هستند و این وضعیت گاهی به دعواهای وحشتناک و حتی اتفاقات ناگوار زیادی برای ناموس می انجامد. مثلاً در حین فیلمبرداری این مستند، قتلی در آن اردوگاه رخ داد که به دلیل مسائل اخلاقی، ترجیح دادیم در این مستند نمایش داده نشود. در کمپ افغان ها هم اتفاقاتی رخ داد که در فیلم می بینید که اصلا اخلاقی و یا برخورد مناسبی نداشت.


در مجموع، مهاجرت یک موضوع واقعاً پیچیده است که باید بسیار مراقب باشیم. با این حال، باید بگویم که Lost Whispers Far Away یک مستند مستقیم است. در این سال ها مستندهای زیادی با موضوع مهاجرت ساخته شده است، اما من نمونه ای ندیدم که با ایرانیان مهاجر در اروپا علنا ​​صحبت کنم.


مستند «نجواهای گمشده در دوردست» مهاجرت غیرقانونی را به گونه ای تلخ و تاسف بار به تصویر می کشد که بینندگان را از انجام کار می ترساند. آیا واقعاً قصد ترساندن مخاطبان هدف و دلسردی آنها را داشتید؟


مهاجرت به دو صورت اتفاق می افتد، برخی افراد با توجه به شرایط خود به صورت قانونی این کار را انجام می دهند و درگیر مشکلات و مصائب مهاجرت غیرقانونی نمی شوند و اتفاقات دیگری برایشان رخ می دهد، اما آنچه در این مستند با آن سروکار داریم مهاجرت است. غیر قانونی است؛ یک مهاجر بدون سرمایه، تحصیلات، دانش و … زیاد تصمیم به ترک کشور می گیرد و طبیعتا مسیر سختی را طی می کند.


ما سعی کردیم واقعیت موجود را بگوییم که عده ای تصور می کنند به هر طریقی به اروپا می رسند، آنجا مورد استقبال قرار می گیرند و زندگی شگفت انگیزی را شروع می کنند، اما اینطور نیست. برخلاف مردم سوریه، یمن، افغانستان و غیره که در این سال ها درگیر جنگ داخلی بوده اند. ایرانیان تنها مردمی هستند که آمار مهاجرتی بالایی دارند بدون جنگ داخلی.


مردم ایران بیشتر به دلیل شرایط بد اقتصادی از کشور مهاجرت می کنند و مهاجرت های غیرقانونی آسیب های روحی زیادی به آنها وارد می کند زیرا پل های پشت سر خود را شکسته اند، با رویای زندگی خوب کشور را ترک کرده اند، اما در شرایط سختی به سر می برند. در شرایط بدتر، آنها از عزیزان خود جدا می شوند و حتی بارها اعضای خانواده خود را در این راه از دست می دهند، آنها مجبورند برای مدت طولانی بدون دسترسی به حقوق اولیه انسانی در اردوگاه زندگی کنند، حتی بارها مورد سرقت قرار می گیرند.


این مصائب و اتفاقات مسائلی است که اکثر مردم ایران از آن بی اطلاع هستند و نیاز به ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه است و این مستند می تواند گامی در این راستا باشد.


آیا توصیفات شما می تواند نشان دهد که مهاجران غیرقانونی در شرایط بسیار بدتری نسبت به آنچه در فیلم می بینیم هستند؟


بله، ما سعی کردیم بسیاری از اتفاقات ناگوار و وحشتناک را از فیلم حذف کنیم. مهاجرت غیرقانونی یک موضوع پیش پا افتاده و ساده نیست و در واقع یک موضوع پیچیده است. حتی شبکه های ماهواره ای که ما آنها را به عنوان شبکه های اپوزیسیون می شناسیم در سال های اخیر مستندهای متعددی درباره مهاجرت غیرقانونی ایرانیان تولید و پخش کرده اند و در همین مستندها انتظار می رود رویکرد مثبتی به این موضوع داشته باشند و این گونه مهاجرت ها به اروپا را ترویج دهند. خیلی وحشتناک هستند نشان داده ام من حتی در قسمت هایی از این مستندها دیدم که مردم پیشنهاد می کنند که هیچ کس نباید به طور غیرقانونی با ایده زندگی بهتر مهاجرت کند.


این سوالات نشان می دهد که موضوع مهاجرت غیرقانونی چقدر پیچیده است. متأسفانه مهاجرت در کشور ما به صورت غیرعلمی بررسی می شود و مردم تصورات نادرستی از آن دارند و معمولاً بعد از اقدام با واقعیت های وخیم آن مواجه می شوند. سعی کردیم این موضوعات را به مخاطبان ارائه کنیم و از ابعاد مختلف به موضوع مهاجرت نگاه کنیم.


انتخاب کمپ و شخصیت های فیلم بر چه اساسی صورت گرفت؟


محدودیت های بسیار کمتری در کمپ وجود داشت که «نجواهای گمشده در دوردست» رفت. در کشورهای اروپایی معمولا کمپ های مهاجران با مسائل امنیتی همراه است و به همین دلیل امکان حضور گروه های فیلمبرداری در این کمپ ها وجود ندارد اما در صربستان این حساسیت کمتر بود و همکاری خوبی داشتیم.


افراد این مستند کاملاً تصادفی هستند و این به واقعی‌تر شدن فیلم کمک کرده است.


تفاوت مهاجران ایرانی با سایر کشورها در تجربه تحقیق، تحقیق و فیلمبرداری این مستند چه بود؟


مسئله اصلی مهاجرت ایرانیان مسائل اقتصادی است. ما به خوبی از پیامدهای خاص مشکلات اقتصادی مانند تورم، افزایش حاشیه نشینی، بیکاری، افزایش آمار خودکشی، مشکلات روحی و روانی و… آگاه هستیم، اما پیامدهای دیگری نیز از این رویداد وجود دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.


هر گاه مشکلات اقتصادی در کشوری افزایش پیدا کند، مهاجرت ها نیز افزایش می یابد و این پدیده ای است که مسئولان دولتی از آن اطلاع چندانی ندارند زیرا موضوع چندان ملموسی نیست. کشوری که سالانه بیش از 100000 شهروند آن به طور غیرقانونی مهاجرت می کنند، باید با مشکل بزرگی روبرو باشد و طبق آماری که من شنیده ام، میزان مهاجرت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. علاوه بر این که این اتفاق منجر به از دست دادن نخبگان می شود. افرادی که به طور غیرقانونی مهاجرت می کنند، مانند قطره های خونی هستند که از بدن این کشور خارج می شوند و کسی نیست که جلوی این خونریزی را بگیرد. امروزه مهاجرت یکی از 10 موضوع مهم ملی است.


به تازگی مستند دیگری درباره سقط جنین ساخته ام که یکی دیگر از عوارض مشکلات اقتصادی کشور است و به همین دلیل این روزها کمتر زوجی تمایل به بچه دار شدن دارند.


این یک پیامد ظریف مشکلات اقتصادی است و مهاجرت ایرانیان بیشتر به دلیل مشکلات اقتصادی یا تنش های سیاسی است، در حالی که مهاجران کشورهای دیگر به دلیل خطر جنگ این کار را انجام می دهند.


هیچ مدرکی دال بر مهاجرت غیرقانونی موفق در سند شما وجود ندارد. آیا این مهاجرت ها هرگز موفق نبوده اند یا سعی کرده اید از این مشکل جلوگیری کنید؟


آماری از میزان موفقیت این گونه مهاجرت ها وجود ندارد، اما حقیقت این است که میزان موفقیت این گونه مهاجرت ها بسیار پایین است. سریال سازی این مستند را ادامه می دهیم و در قسمت های بعدی قصد داریم سراغ افرادی برویم که توانسته اند در یکی از کشورهای اروپایی بمانند و در واقع سرنوشت این افراد را دنبال کنیم.


آنچه مشخص است این است که اکثر این افراد زندگی رضایت بخشی ندارند و درگیر مسائلی مانند نژادپرستی، نداشتن کار مناسب و درگیری با بیماری های مختلف هستند. معمولا این افراد متأسفانه به هدف خود نمی رسند و نمی توانند شادی را تجربه کنند.


با توجه به اینکه حدود سه سال از ساخت این مستند می گذرد، آیا محتوای آن قدیمی نیست؟


شرایط مهاجرت غیرقانونی تغییر چندانی نکرده است و می توان گفت 20 سال پیش هم همین طور بود. همه افرادی که مهاجرت غیرقانونی را آغاز می کنند با قاچاقچیان انسان مواجه می شوند، باید از موانع طبیعی عبور کنند، برخی جان خود را از دست می دهند، با کمبود مواد غذایی مواجه می شوند و برخی با مشکلات روحی دست و پنجه نرم می کنند و این شرایط سال هاست که وجود دارد و تغییری نکرده است، اما شاید هم شده اند. برخی جزئیات در مورد برخی کشورها که مطمئناً به محتوای این اثر لطمه ای وارد نکرده است.


انتهای پست/