وضعیت تیم ملی نگران کننده است و امیدوارم شروع جام جهانی بهتر شود / مقایسه اسکوچیچ با کیروس کار درستی نیست / در ایران مربیان تیم ملی احترامی را که شایسته آن هستند نمی بینند.


وضعیت تیم ملی نگران کننده است و امیدوارم شروع جام جهانی بهتر شود / مقایسه اسکوچیچ با کیروس کار درستی نیست / در ایران مربیان تیم ملی احترامی را که شایسته آن هستند نمی بینند.

سرمربی سابق تیم ملی و تیم های پرسپولیس و فولاد خوزستان دیدگاه های جالبی درباره وضعیت لیگ برتر و آماده سازی تیم ملی برای جام جهانی دارد.


به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، فوتبال ایران این روزها در فصل نقل و انتقالات و اختلاف دو فصل به سر می برد که تیم های مختلف خود را برای فصل آینده خود آماده می کنند و تیم ملی ایران نیز خود را برای حضور در جام جهانی قطر آماده می کند. وضعیت برای هواداران فوتبال نگران کننده است. در این شرایط یکی از افرادی که مثل همیشه نامش به گوش می رسد افشین گتبی است. مربی فرهیخته و محبوب ایرانی که سابقه کار در لیگ برتر و تشکیل یکی از بهترین تیم های لیگ را دارد و با بالا بردن جام قهرمانی آن را برای همیشه به نفع اهالی فوتبال به ثبت رسانده و در عین حال هدایت آن را برعهده داشته است. تیم ملی ایران کوتبی در 7 کشور جهان تمرین کرده و طبق آمار 70 درصد بازی ها را روی نیمکت ملی برده است. گفت و گوی افشین گتبی با ایلنا را از دست ندهید:* ابتدا در مورد فصل گذشته صحبت کنیم. لیگی با رقابت فشرده سه تیم برای قهرمانی که در نهایت با قهرمانی استقلال به پایان رسید و پرسپولیس برای چندین دوره متوالی نایب قهرمان شد. فصل گذشته و به طور کلی قهرمانی آن را چگونه ارزیابی می کنید؟


معمولاً در فوتبال ایران همان طور که نتایج سال های اخیر نشان داده تیم های لیگ برتری معمولاً استقلال، پرسپولیس و سپاهان را داریم که برای رسیدن به قهرمانی و شاید مسافتی سخت و سخت می جنگند. شما در میان آنها نیستید. عوامل متعددی وجود دارد که تعیین می کند کدام یک از تیم های با کیفیتی که به عنوان قهرمانی راه پیدا می کنند، رتبه بالاتری خواهند داشت. جدا از مسائل فنی مانند مصدومیت، شرایط بازیکن و گاهی موفقیت، عوامل مهمی تعیین می کند که کدام تیم قهرمان، کدام نایب قهرمان و کدام تیم در رده سوم قرار گیرد. داشتن سه تیم باکیفیت و مدعی قهرمانی برای فوتبال ایران خیلی خوب است.* در حال حاضر در پنجره نقل و انتقالاتی هستیم که گفته می شود این تیم برای فصل فعال خواهد بود. پرسپولیس تاکنون در نقل و انتقالات بین متسابقان و به طور کلی بین تمامی تیم های لیگ فعالتر بوده و افراد مطرحی را جذب کرده است. به فعالیت نقل و انتقالات پرسپولیس چه امتیازی می دهید؟


پرسپولیس خیلی زود وارد بازار نقل و انتقالات شد و توانست آجیل ارزشمندی را جمع آوری کند. او یکی از بهترین دروازه بان های آسیا و یکی از بهترین مدافعان میانی آسیا را خریده است و این دو پست با توجه به مالکیت قبلی تیم و مهره های باکیفیتی که با وجود این جوانان داشت، برای قهرمانی این تیم بسیار مهم است. . توانسته اند به خوبی تثبیت شوند و فکر کنند در فصل آینده ارزشمندترین تیم پرسپولیس خواهند بود.* دیگر امتیاز پرسپولیس که حالا بر استقلال و سپاهان به نظر می رسد حفظ ثبات در ترکیب است. به نظر شما ماندن یحیی گل محمدی در کنار مجیدی، جدایی از استقلال و نویدکیا از سپاهان با توجه به اینکه سرمربی جدید برای شناخت تیمش به زمان نیاز دارد، می تواند امتیاز مثبتی برای پرسپولیس نسبت به دو رقیب دیگر باشد؟


من برای مربیان هموطنم احترام زیادی قائل هستم. متأسفانه بسیاری از ما در ایران خارجی هستیم و این احترام را برای مربیان ایرانی قائل نیستیم. یحیی گل محمدی مربی خوب و باکیفیتی است و توانایی خود را نشان داده و با توجه به اینکه دو فصل قبل در این تیم حضور داشته و شناخت کافی از تیمش دارد، تصمیم خوبی برای پرسپولیس بود. خوبه. فصل آینده نتایج قابل قبولی بگیرد و بنابراین فکر می کنم پرسپولیس با حفظ سرمربی شرایط خوبی دارد.* از وضعیت خود بگویید. آیا پیشنهادی برای بازگشت به ایران دارید و در صورت وجود پیشنهاد، قصد دارید دوباره در ایران کار کنید؟


بعد از حدود چهار سال در چین مجبور شدم استراحت کنم و از خانواده ام مراقبت کنم و در ماه های اخیر تلاش زیادی کرده ام تا برای تیم بعدی ام مطالعه و تحقیق کنم و ببینم با کدام کشور و با کدام تیم می توانم کار کنم. یک تجربه جدید به دست آورید. ایران همیشه برای من بسیار جذاب است، زیرا من وطنم را دوست دارم و اگر فرصتی داشته باشم، افتخار می کنم که در ایران کار می کنم.* این تیم با رفتن به تیم ملی بالاخره پس از فراز و نشیب های فراوان به جام جهانی رسید اما شرایط آماده سازی برای این مسابقات تا به اینجای کار خوب نبوده و نگرانی های زیادی را به وجود آورده است. با این شرایط شرایط چند ماه مانده به شروع جام جهانی را چگونه ارزیابی می کنید؟


تیم ملی یک تیم مردمی است و تیمی است که باید از نظر فضایی و حمایتی با همه حمایت ها روبرو شود تا خودش را تقویت کند و بتواند بهترین و بالاترین سطح خود را ارائه دهد. ما از نظر نیروی انسانی نسل بسیار خوبی داریم اما متاسفانه افرادی که مجبور بودند در کنار تیم باشند و از آن حمایت کنند یا دانش و فضا را نداشتند و نتوانستیم تیم را به خوبی توسعه دهیم و آماده کنیم. در حال حاضر فرصت های بسیار کمی وجود دارد و زمان زیادی باقی نمانده است و فقط برای دو بازی تدارکاتی فرصت داریم و به جای صحبت در مورد مسائل فردی و شخصی، باید به این فکر کنیم که چگونه می توانیم به صورت تیمی با هم کار کنیم و به هر کدام کمک کنیم. دیگر. به تیم کمک کنید در جام جهانی خود را به بهترین شکل نشان دهد. شما به دو بازی آماده سازی قدرتمند نیاز دارید. مربیان و کادرفنی تیم های ملی باید تمامی بازی های لیگ برتر و لژیونر را زیر نظر داشته باشند و این امر نباید از طریق ویدئو انجام شود و باید در ورزشگاه حضور داشته باشند تا بهترین بازیکنان تیم ملی را انتخاب کنند. بازیکن امروز می تواند خیلی خوب باشد اما زمان جام جهانی در 5 ماه آینده کم شده است و با رصد دقیق شرایط بازیکن باید در آن زمان در بهترین فرم باشیم و به جام جهانی برویم. با ما. اجازه دهید به قطر برویم و امیدوارم این اتفاق بیفتد.* بازی با الجزایر را چگونه ارزیابی می کنید؟ این بازی انتقادات زیادی را از سوی تیم و کادرفنی به همراه داشته است.


ما مقابل الجزایر خیلی بد بازی کردیم و دلایل زیادی برای این عملکرد ضعیف وجود دارد و باز شدن آن زمان زیادی می برد، اما این تنها بازی ضعیف تیم ما نبود و در مقدماتی جام جهانی بازی های ضعیفی داشتیم اما البته ما توانستیم نتیجه بگیریم و دلیلش هم همین است. ما بازیکنان باکیفیتی در تیم داریم که می توان گفت بهترین نسل تاریخ فوتبال ایران هستند و تیم هایی که با آنها بازی کردیم اکثرا تیم های ضعیفی بودند که احتمالا در ضعیف ترین حالت خود در یک دهه اخیر بوده اند و گاهی به دلیل ساختاری نتایج خوبی کسب کرده اند. دستورات را پنهان می کند و خطاها را در فرم فرمان نشان نمی دهد. بازی با الجزایر برای ما یک هشدار بود و تمرکز بازیکنان بسیار پایین بود. در سازمان دفاع ضعف های آشکاری داشتیم و موقعیت های زیادی را به تیم کم قدرت الجزایر دادیم. من می خواهم که بتوانیم این روزنه ها را تا آخر وقت ببندیم.* فکر می کنی چرا تاکنون بازی های تدارکاتی مناسبی برای تیم انجام نشده است؟


ممکن است دلایل زیادی وجود داشته باشد که ممکن است ما از برخی از آنها اطلاعی نداشته باشیم، اما فکر می کنم تعلیق رئیس فدراسیون فوتبال ایران، فدراسیون را با چالش جدی مواجه کرده است و به همین دلیل نمی تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد. و نوعی استراحت داشته باشند. در این مرحله باعث آسیب دیدگی در فوتبال از جمله ناتوانی در آمادگی برای بازی شد.* امروز خیلی ها معتقدند که ترکیب تیم باید تغییر کند و صحبت از استعفای اسکاتلندی و حضور مجدد کیروش در تیم ملی است. چقدر با این دیدگاه موافقید؟


نمی دانم چگونه به این سوال پاسخ دهم، زیرا هر بار که در مورد آن صحبت می کنم، چیزهایی وجود دارد که آن را برای علاقه مندان مفید می کند و ترجیح می دهم در مورد آن صحبت نکنم. تنها نظر من این است که باید به مربیان و کاری که انجام می دهند احترام گذاشت. به خصوص آن دسته از مربیان تیم ملی که شایسته احترام هستند، چه آنهایی که الان کار می کنند و چه آنهایی که قبلا حضور داشتند و تمام تلاش خود را کردند و شایسته احترام هستند. ما نباید مردم را با هم مقایسه کنیم و مقایسه در اینجا درست نیست.گفت و گو: سعید رضی پور


انتهای پست/