وسایل نقلیه؛ 57 درصد آلودگی اراک باعث بارگیری 5 پروژه صنعتی در اطراف اراک می شود


وسایل نقلیه؛  57 درصد آلودگی اراک باعث بارگیری 5 پروژه صنعتی در اطراف اراک می شود

رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان مارکوزه گفت: 57 درصد از عوامل آلودگی در اراختس مربوط به خودروها است. در زمینه از رده خارج شدن خودروها نیز قانون به درستی تفسیر نشده است. در گذشته سن فرسودگی خودرو اعمال می شد، اما با تغییراتی که در قانون صورت گرفت، سن فرسودگی خودروهایی در نظر گرفته می شود که نمی توانند گواهی معاینه فنی دریافت کنند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، سید مهدی مصطفوی افزود: متاسفانه وضعیت معاینه فنی در استان مرکزی خوب نیست و تعداد زیادی خودرو بدون معاینه هستند. اما در ماده 6 قانون هوای پاک بر لزوم معاینه فنی خودروها تاکید شده است.


وی ادامه داد: در قانون هوای پاک باید برای هر روز تردد خودروهای بدون معاینه جریمه ثبت شود. اگر این جریمه اعمال شود قطعا اثر بازدارندگی قابل توجهی خواهد داشت اما جرایم خودرویی در این زمینه صورت نگرفته است.


رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: بند ۱۱ قانون هوای پاک مربوط به ایجاد واحدهای صنعتی است که یکی از مهم ترین بندهای قانون هوای پاک است. متأسفانه از یک سو آلودگی هوا را افزایش می دهیم و از سوی دیگر درصدد ایجاد صنایع بزرگ در اطراف اراک هستیم.


مصطفوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حداقل 5 پروژه فراصنعتی از جمله کارخانه آلومینیوم اراک، طرح توسعه نیروگاه حرارتی شازنده در دشت شازندان، احداث شهرک صنعتی در 70 قله اراک، طرح بارگیری در اطراف اراک. ، که می تواند آلودگی هوا را کاهش دهد.


وی گفت: متاسفانه از ابتدای امسال تاکنون 48 روز ابتلا در استان مارکو ثبت شده است. یعنی در مدت مشابه سال گذشته 30 روز ابتلا در استان به ثبت رسیده است. در سال 1400 در مجموع 165 روز آلوده در شهر اراک به ثبت رسیده است که امید است امسال از این رقم بیشتر نشود.


رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اجرای قانون هوای پاک سامانه ای را تدوین و اجرا کرده است. کلیه نهادهای انتظامی مسئول این قانون موظفند اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کنند و یک روش ساده در این سامانه گنجانده شده است.


مصطفوی با بیان اینکه تا پایان فروردین ماه از سوی مراجع اجرایی اطلاعاتی در خصوص بارگیری انجام شده است که تنها 57 درصد بارگیری استان را به خود اختصاص داده است، گفت: در نتیجه، مهلت مجدداً از ابتدای ژوئن تا 13 ژوئن تمدید شد تا سایر مقامات اجرایی بتوانند این اطلاعات را بارگذاری کنند.


وی افزود: برای اولین بار در کشور نرم افزار پایش آلودگی هوا برای گزارش وضعیت هوا راه اندازی شده است. این نرم افزار برای استفاده در گوشی های اندرویدی در نظر گرفته شده است.


رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان مارکوژی همچنین گفت: طرح به روز رسانی طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک تکمیل شده و سناریوهای کاهش آلودگی نیز تدوین شده است.


مصطفوی افزود: این موارد در کارگروه کاهش آلودگی هوا به روز شد و در آخرین جلسه مقرر شد این سناریوها با حضور دستگاه های اجرایی ذیربط و سمن ها بومی سازی شود. در این راستا 25 راهکار برای کاهش آلودگی در آراچتس تصویب شده است که امیدواریم اجرایی شود.


انتهای پیام/