وبا نزدیک ایران / لزوم جلوگیری از ورود سایت های خارجی به کشور


وبا نزدیک ایران / لزوم جلوگیری از ورود سایت های خارجی به کشور

شهید بهشتی، مدرس دانشگاه علوم و متخصص بیماری های عفونی بر پیشگیری از ورود طاعون خارجی تاکید کرد.


مسعود مردانی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به شیوع بیماری وبا در عراق و تهدید آن برای کشور گفت: در اواخر بهار و اوایل تابستان، موارد فردی وبا در کشورمان گزارش شد. اجتناب ناپذیر.


وی افزود: امسال با توجه به موارد ثابت شده در کشور عراق، افرادی که به این کشور سفر می کنند به ویژه زائران عتبات باید مراقب باشند که عامل را آلوده و به کشور منتقل نکنند.


این مردان افزود: این افراد در صورت داشتن علائم فعلا از سفر به عراق خودداری کنند و در صورت مراجعه به این کشور از خوردن آب آلوده و مواد غذایی ناسالم به طور جدی خودداری کنند.


وی تاکید کرد: اگر وبا وارد کشور شود، کنترل آن بسیار سخت است و به همین دلیل باید بسیار مراقب باشیم تا از ورود وبا غیربومی به ایران جلوگیری کنیم.


یک بیمار عفونی گرمسیری گفت: در این راستا کمیته ای در وزارت بهداشت برای ارزیابی تمامی جوانب پرونده تشکیل شده و آخرین درمان های مصوب و دستورالعمل های جدید بهداشتی به همکاران سراسر کشور ابلاغ شده است. متخصص بیماری .


آقای مردانی گفت که تا کنون هیچ مورد وبا خارجی در کشور مشاهده نشده است.


وی در خصوص نحوه انتقال این بیماری گفت: راه اصلی انتقال وبا از طریق آب و غذای آلوده است. البته افراد مبتلا در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی می توانند بیماری را به دیگران نیز منتقل کنند، مثلاً دست های خود را با آب و صابون نشویید یا شیرها را پس از استفاده از توالت ضدعفونی کنید.


انتهای پیام/