هیچ موردی از تب کریمه کنگو در آذربایجان غربی مشاهده نشده است


هیچ موردی از تب کریمه کنگو در آذربایجان غربی مشاهده نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان غربی گفت: تاکنون موردی از بیماری تب کریمه کنگو در استان گزارش نشده است.


سید امید هلیل زاده در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یکی از خطرناک ترین و شایع ترین بیماری های ویروسی در انسان و دام است، گفت: ما در کشور هستیم.


خلیل زاده افزود: این ویروس طیف وسیعی از حیوانات اهلی و وحشی از جمله گاو، گوسفند، بز و حتی شترمرغ را مبتلا می کند و از آنجایی که حیوانات علائم بالینی خاصی ندارند، در آنها قابل تشخیص نیست.


مدیرکل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: این بیماری در انسان به صورت حاد و حتی کشنده بروز می کند که معمولاً با علائمی مانند تب، لرز و دردهای عضلانی، سردرد، گیجی، درد و قرمزی چشم و حساسیت به آن شروع می شود. سبک.” پس از چند روز به صورت خونریزی در غشاهای مخاطی و پوست و اندام های مختلف بدن مانند بینی، دهان، مجاری ادرار، روده، رحم و… ادامه می یابد و در صورت عدم درمان فوری بیمار می تواند. منجر به مرگ او شود.


وی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد فوتی یا فوتی بر اثر بیماری تب کریمه کنگو در استان گزارش نشده است.


هلیل زاده افزود: با توجه به شیوع تب کریمه کنگو و سرایت آن از دام به انسان، از کلیه شهروندان و استان های گران قیمت به رعایت اصول بهداشتی از جمله سمپاشی منظم و دوره ای دام و دام، پرهیز از فشردن و استفاده از دستکش و خودداری شود. سایر تجهیزات حفاظت فردی هنگام چرخ کردن گوشت گاو.


مدیرکل دامپزشکی استان از شهروندان خواست؛ گوشت و گوشت ذبح شده را حداقل 24 ساعت قبل از مصرف در یخچال (4-0 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.


خلیل زاده در خاتمه به شهروندان توصیه کرد فرآورده های دامی مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و معتبر تهیه کنند.


انتهای پیام/