هیئت های مذهبی حلقه وصل امروز و روز حسین عاشورا هستند


هیئت های مذهبی حلقه وصل امروز و روز حسین عاشورا هستند

بیانات رهبر انقلاب در جلسه شورای مرکزی هیئت های عزاداری استان تهران منتشر شد.


به گزارش ایلنا، بیانات رهبر انقلاب در جلسه شورای مرکزی هیئت های عزاداری استان تهران، مربوط به ۱۴ آذر ۱۳۷۳ که برای اولین بار منتشر شد، به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم (1)


ابتدا به همه برادران و خواهرانی که در این مجلس حسینی شرکت کرده اند خیر مقدم می گویم و بحمدالله مجلس ما عطر و بوی مجلس عزاداری حضرت ابی عبدالله (علیه السلام) را یافت.


موضوع هیئت های مذهبی به ملت ما امری عادی و پیش پا افتاده است که چشم و دل مردم به آن معطوف است، اما اگر با نگاهی دقیق و خالصانه بنگریم، این یکی از جرقه های درخشان حسین در فضای مسلمان ماست. . جامعه و برکات و کارهای خیر جریان آن یک حرکت بزرگ الهی است. اگر سوگواری شیعیان ایران و جهان برای واقعه حسین بن علی (علیه السلام) را دنبال کنید، می بینید که این سنت عزاداری به شکل فعلی در همه کشورها وجود داشته است. موقعیت ها و در تمام محیط های اجتماعی مختلف. دشمنان نتوانسته اند این رسم دینی و الهی را از شیعیان بگیرند و این نشان دهنده عمق ایمان و عمق نفوذ این جریان عزاداری چه در قالب مجالس عزاداری و چه در قالب هیئت های مذهبی است. – در قلوب مردم و در ایمان و عقاید مسلمانان.


ظرفیت این کمیته ها نیز بسیار بالاست. ببینید در جریان خفقان رضاخان، هر حرکت انسانی، حتی کوچکترین آن، با ظلم رضاخان که ضد اسلامی و ضد تشیع بود، به دنبال داشت و با سختی و فشار و شکنجه پاسخ می دادند – حتی نماز نماز داخل. . و قبل از اذان صبح اقتدا کردند و بدرقه کردند و اگر دیدند که قبل از نماز صبح نماز می خواند، می دانستند که این شخص قصد دارد در خانه مسلمانی که امام را دوست دارد نماز بخواند. حسین (علیه السلام) او را تعقیب کردند و احتمالاً او را به زندان بردند – در این شرایط نیز هیئت های مذهبی متوقف نشدند. کسانی که در آن زمان آنجا بودند به ما گفته اند که در روزهای عاشورا و تاسوعا و روزهای نزدیک به این دو روز مردم از شهرها به خارج از شهرها، در بیابان ها، دور از جاده ها، گاهی خرابه ها، در روستاهای دور رفتند. . دور از دسترس پلیس رضا خانی. گروهی از سینه کوبان تشکیل دادند و به عزاداری پرداختند. این چه نوع ایمانی است؟ پیوند بزرگ و ناگسستنی عشق و ایمانی که این هیئت های مذهبی دارند چیست؟ این یک طرف سوال است.


وقتی مردم تهران و برخی شهرها می خواهند در روز دوازدهم محرم و پانزدهم خرداد ماه سال 42 برای دفاع از مواضع روحانیون و رهبری نهضت تظاهرات کنند، باز هم در قالب دسته های عزاداری است که از آنجا عبور می کنند. . در خیابان های تهران و به سینه می زنند و زنجیر می بندند و عزاداری می کنند، اما ناله هایشان اعتراضی است به حکومت دیکتاتوری و فاسد پهلوی که در 24 خرداد 42 امام و رهبرشان را دستگیر و بازداشت کردند. یعنی خصلت انقلابی پیدا می کند. و این تعجب آور نیست. اصل داستان حسین بن علی (علیه السلام) یک داستان انقلابی است، آثار این حرکت باید در یک جهت و با یک هدف حرکت کند. پیروزی انقلاب در آخرین سال نهضت بدون شک بیشتر مرهون همین ساختارهای مذهبی است که در سراسر کشور در دهه عاشورای 57 و دهه محرم آن سال رخ داد. [مردم] هیئت های مذهبی را به وسیله ای برای بیان اعتراض گسترده مردم به این رژیم فاسد و حمایت از امام و مطالبه نظام اسلامی تبدیل کردند. پس این قدرت ساختارهای دینی است. از زمانی شروع شد که جمعیت های کوچکی در بیابان ها و به دور از چشمان پلیس رضاخانی خفه می شدند و در سال 57 و سال های بعد در چشم مردم جهان و چشم دوربین های جهان. تلویزیون نشان دهنده خواست ملت ایران است. چقدر این هیئت ها بزرگ هستند!


علاوه بر همه اینها، عشق و علاقه به خاندان پیامبر، عشق به حسین بن علی (علیه السلام)، محبت و علاقه به یاران امام حسین (علیه السلام)، دل درد شدید حادثه عاشورا، روح این گروه های مذهبی هستند. اینها چیزهای کوچکی نیستند. اجازه ندهید کسی فکر کند که هیئات مذهبی اگر بودند چیزی هستند. [اگر هم] نبود، نبود؛ این چنین نیست. هیئت های مذهبی در واقع ستون های استمرار ایمان و شور امت بزرگ ما نسبت به خاندان پیامبر هستند. یکی از پیوندهای محکم امروز با روز عاشورا حسینی این است: این روحیه را تا امروز حمل می کنند، یاد امام حسین را باز می گرداند. در طول سال دست دشمنان اسلام و قرآن و اهل بیت پیغمبر می کوشند تا با فرا رسیدن دهه محرم، ایام عاشورا، این موکب های حسینی، فضای جامعه را بی دین کنند. در خیابان ها و کوچه ها و در محیط زندگی مردم اتفاق می افتد. مانند آب باران که کثیفی ها و آلودگی ها را می شوید و فضا را پاک می کند، فضای جامعه را می شوید و همه آن تلقینات مفسده ای را که به دست دشمن در محیط و فضا ایجاد شده است، پاک و می شوید.


شما واقعاً باید از این تابلوها قدردانی کنید. شما که مسئول این کمیته ها هستید، باید این را به عنوان یک وظیفه مهم و اساسی بدانید. آن را هم وظیفه ایمانی و عشقی و هم وظیفه بزرگ دینی و عاطفی بدان و جدیت به امور هیئات دینی بپرداز و برای ارتقای این هیئات تمام تلاشت را بکن. مردم هم باید قدر این بدن ها را بدانند. مردم ذاتاً اعضای هیئت های مذهبی هستند. آنها را می بینید که در این دسته های عزاداری می روند – هر که ارتباطی داشته باشد – به این هیئت ها می ریزد و با آنها عزاداری می کند، عزاداری آنها را تماشا می کند، اشک می ریزد و در حالت ماتم و ماتم می افتد. اتفاق بسیار بزرگی است.


در هیچ کجای دنیا چنین وسیله ای ندارند – همه شمشیرهای دشمن در مقابل این دستگاه کسل کننده است، همه تبلیغات دشمن در مقابل این دستگاه ناکافی است. برای نابودی آنها بسیار تلاش کردند. [ولی] آنها نتوانستند؛ و مربوط به زمان رضاخان است. سپس سعی کردند آنها را منحرف کنند. در زمان پهلوی طاغوت دوم دیده بودم و می دانستم که این هیئات مذهبی را در گوشه و کنار جامعه در اختیار افراد مفسد می گذارند تا آنها را از چشم مردم پنهان کنند، اما نتوانستند. هیأت های مذهبی هیأت های مذهبی باقی ماندند; دسته های تشییع جنازه دسته عزا باقی ماندند. من نمی دانم که آیا مرد نبابی چند روزی در هیئت بود یا نه؟ او نابود شد، آنها از بین رفتند، اما هیئت ها ماندند، همانطور که حرف حق اقتضا می کند. خیلی تلاش کردند تا این هیئت ها را از حال و هوای حسینی خارج کنند اما موفق نشدند.


خواهش من از شما برادران عزیزم این است که خود را عالم حسینی بدانید. علم عزای حسینی در دستان شماست. قدر است. این مقام بسیار مقدسی است. اگر نهضت امام حسین در روز عاشورا تمام می شد، امام حسین دیگر پرچم را نمی خواست. اما فرض بر این است که نهضت حسینی تا فرزند معصومش حضرت بقیة الاعظم (ارواحنا فداه و عجل الله تعالی علیه و آله و سلم) ادامه خواهد داشت. حرکت تمام نشدنی است. با گذشت زمان نهضت حسینی گسترده تر شد، عمق آن روشن شد. هر بخش از این جنبش یک پرچم دارد. عالم فقاهت جزئی از نهضت حسین است، نشانه اش اشارات عالی است. عالم معنویت و معرفت بخشی از حوزه نهضت حسینی است و علمای آن سلاک هستند.[۲] آنها بزرگ و دانا هستند. مرحله وسیع زندگی مردم در حرکت به سوی اسلام و نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی بخشی از نهضت حسین بن علی است، پرچمداران و پرچمداران خود را دارد. بقای فرهنگ این نهضت در میان مردم نیز بخشی از این نهضت است، پرچمداران آن عزاداران حسینی هستند و شما یکی از آنها هستید. تو علمدار حسینی (علیه السلام) هستی. شما باید قدر این دانش را بدانید. آنطور که لیاقتش را دارد انجامش بده


دیدید که در سال 57 هیئت های مذهبی شما نقش عمده ای در رساندن حقایق به مردم داشتند. مردم در خیابان ها راه می رفتند و سرود دسته های عزا بهترین تحلیلگر سیاسی و انقلابی آن روز برای بیان حقایق بود. سال 1942 بود، در زمان جنگ هم بود. امروز هم همینطور است; امروز جهان اسلام را با چه دشمنانی می بینید؟ شما می بینید که صهیونیست های شیطان صفت امروز در جهان چه می کنند؟ آیا می بینید که امروز آمریکا به عنوان یک قلدر و دیکتاتور جهانی چگونه با اسلام و نهضت اسلامی مواجه است؟ آیا می بینید که امروزه ظالمان جهانی چقدر از اسلام متنفرند زیرا اسلام و قرآن به آنها غذا داده است؟ از سوی دیگر، آیا می بینید که چگونه احساسات ملت مسلمان در اقصی نقاط جهان بر خلاف احکام اسلام و معارف اسلام و حکومت اسلام برانگیخته می شود؟ در گذشته ساکنان کشورهای اسلامی بی تفاوت بودند، حرکت نمی کردند، عمل نمی کردند، دلشان برای اسلام نمی سوخت. امروز اینطور نیست. امروز ملت های مسلمان در همه جای دنیا چه شیعه باشند و چه غیر شیعه – مختص شیعه هم نیست – به پرچم برافراشته اسلام در این گنبد اسلام، یعنی ایران اسلامی، دلبستگی و علاقه دارند. و پیشرفت و نفوذ روزافزون کلمه اسلام را در جهان با وجود دشمنان می بینید. مشاهده می شود که بحمدالله ایران اسلامی هر روز در دنیا گران شده و گرانتر و ملت مسلمان می شود. [هم] به همین ترتیب، همه اینها مسائلی است که هیئت های مذهبی شما می توانند با صدای بلند فریاد بزنند.


شیر دادن به عزاداران حسینی وسیله انتقال محبت و ولایت اهل بیت از نسلی به نسل دیگر است. دشمنان نباید بتوانند مراسم مذهبی شما را بردارند. یکی از راه های دشمن آلوده کردن آنها به خرافه است و امسال با هوشیاری شما ایمان عمیق جوانان مومن و عاشقان حسینی بخش مهمی از آنچه ابزار و بهانه در دستان بود. دشمن، به طور کامل حذف شد و این موضوع یک قمه بود. عزاداری هیئت های حسین – پس همان عزاداری معمولی که قرن هاست ادامه دارد. [مثل] امروز در خیابان ها راه می روند و عزاداری می کنند و بر سر و سینه می کوبند و مصیبت خود را اعلام می کنند – این بلندگوی بزرگ نهضت حسینی است که در همه جای کشور ما و هر کجا که وفاداران و اهل ملی هستند رونق می گیرد. بیت مخصوصاً شیعیان و روز به روز باید برای رونق آن تلاش کنیم.


مردم باید قدر تابلوها را بدانند. خود هیئات مذهبی باید قدر این سرمایه عظیم را بدانند. و حسین بن علی (علیه السلام) و خاندان بزرگوارش و یارانش و شهدای والامقام عاشورا انشاءالله با روحیه شریفشان از این حرکت دینی و اسلامی و عاطفی خود حمایت کنند.


امیدواریم روز به روز این مراکز حسینی گرمتر شود و این پرچم بیشتر برافراشته شود و انشاءالله همگی ثواب خود را از حسین بن علی (علیه السلام) دریافت کنید و همه ما از خادمان حسین بن علی (ع) بشمار شویم. درود خدا بر او باد) و به عشق این خاندان بزرگوار و مطهر زندگی کنیم، پیامبر را بر سر او بفرستیم و انشاءالله مشمول رحمت شهیدان در راهشان باشیم.


سلام بر تو و رحمت خدا و برکات او(1) در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی (رئیس سازمان تبلیغات اسلامی) مطالبی را بیان کرد.


(2 اهل سلوک


انتهای پیام/