همکاری های سینمایی کشورمان با جمهوری آذربایجان در حال توسعه است


همکاری های سینمایی کشورمان با جمهوری آذربایجان در حال توسعه است

روز سه شنبه 30 خرداد 1401، انارس کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان که در راس هیاتی در کشورمان حضور دارد با حضور در موزه سینما با مدیران سازمان سینمایی دیدار و در خصوص توسعه همکاری های سینمایی بین این دو کشور بحث و تبادل نظر کرد. دو کشور


به نقل از روابط عمومی ایلنا، در این نشست اصغر فارسی معاون سازمان سینمایی، سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و مجید اسماعیلی مدیر موزه فیلم حضور داشتند. هر دو طرف با اشاره به عمیق تاریخی، فرهنگی، مذهبی، زبانی، آداب و رسوم و سنت های مردمان دو کشور که قدمت و ریشه تاریخی طولانی دارند، دو کشور را بسیار نزدیک دانستند.


عسگر فارسی در این دیدار خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان نه تنها کشوری همسایه با ماست، بلکه وجود ریشه های عمیق فرهنگی و تاریخی بین دو کشور زمینه مساعدی را برای توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه ها ایجاد کرده است. از فرهنگ مسئولان فرهنگی هر دو کشور موظفند با تکیه بر خویشاوندی فرهنگی و میراث مشترک گام های اساسی در جهت گسترش روابط فرهنگی در همه عرصه ها از جمله سینما و سینما بردارند و باید از این اشتراکات برای ایجاد محبت و دوستی بین دو کشور استفاده کرد.


کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با اشاره به حضور فیلم های ایرانی و موفقیت در جشنواره های بین المللی، آن را حاصل توجه ویژه مسئولان ایرانی به فرهنگ و هنر دانست و خواستار همکاری دوجانبه در توسعه، تعامل و تعامل شد. روابط سینمایی این دو کشور شد و علاقه جوانان و جامعه هنری جمهوری آذربایجان را به دیدار و کسب تجربه از سینماگران و کارگردانان ایرانی ذکر کرد.


مجید اسماعیلی مدیرکل موزه فیلم ضمن خیرمقدم به وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و هیئت همراه گفت: هنر زبان مشترک همه مردم است و کارکرد اصلی آن ایجاد عشق، محبت و نفرت است.


وی ادامه داد: کارکرد مهم موزه ها پرکردن شکاف بین نسل ها است و موزه سینما به دلیل اینکه داستان سینمای پیشرفته و عامه پسند را روایت می کند، می تواند بسیار قوی و فعال ظاهر شود و شکاف بین نسل ها و حتی بین کشورها را پر کند. در نهایت امیدواریم بتوانیم به مردم کشورها به ویژه دو کشور که ریشه در ایران و آذربایجان دارند در تقویت روابط بین مردمان کشورها کمک کنیم. و مخاطبان محبوب و محبوبش.


مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: بنیاد سینمایی فارابی نهاد ملی فیلم ایران است و مسئولیت تولید فیلم و همچنین نظارت بر تجاری سازی و حضور بین المللی فیلم را بر عهده دارد.


سید مهدی جوادی ادامه داد: ما بنیاد سینمایی فارابی آمادگی سرمایه گذاری برای تولید مشترک را داریم اما این امر نیازمند تفاهم نامه مشترکی است که باید هر چه سریعتر از سوی طرفین منعقد شود.


وی یادآور شد: برگزاری هفته فیلم ایران در کشورهای دیگر و بالعکس را نیز بر عهده داریم و امیدواریم تجربه شیرین برگزاری هفته فیلم ایران در آذربایجان و هفته فیلم آذربایجان در ایران تکرار شود.


مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان کرد: پروژه مشترک «ارس» هم اکنون در حال اجرا و بررسی است و امیدواریم بتوانیم چند فیلم آذربایجانی را در سینمای ایران بسازیم. امسال فیلم «مقام مهدی» به زبان آذربایجانی تولید و در سینماها اکران شد و به شدت مورد تحسین قرار گرفت. امیدواریم شرایط اکران این فیلم در جمهوری آذربایجان فراهم شود.


در این نشست که دو طرف از میراث فرهنگی، ادبی و مشترک به عنوان گام های دوستی یاد کردند، مقرر شد تفاهم نامه همکاری بین تهران و باکو، کارگردانی، انیمیشن و … تنظیم شود.


در پایان این نمایش وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و هیئت همراه از موزه فیلم ایران بازدید کردند.


انتهای پست/