هدف بن مسلم استفاده از کنفرانس ریاض با ریاست ایالات متحده و عربستان سعودی برای تقویت مذاکرات با ایران


هدف بن مسلم استفاده از کنفرانس ریاض با ریاست ایالات متحده و عربستان سعودی برای تقویت مذاکرات با ایران

سخنگوی سابق ایران سازمان همکاری اسلامی گفت: عربستان در روابط خود با آمریکا احساس عدم تعادل می کند و سعی دارد در نشست ریاض به این معادله آشفته وزن بدهد.


صباح زنگنه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا به تحلیل برنامه های ولیعهد عربستان سعودی برای دیدار با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و همچنین مصر، اردن و عراق با رئیس جمهور آمریکا و پاسخ به سوال جایگاه ایران پرداخت. . دستور جلسه. “برگزاری چنین اجلاسی در واقع نوعی بسیج کشورهای منطقه برای اهداف منطقه ای کشور دعوت کننده و توان ایفای نقش جدی در امنیت منطقه است. بنابراین این اقدام به خصوص دوستانه در نظر گرفته نخواهد شد.


وی ادامه داد: از سوی دیگر زمان برگزاری این نشست برای جبران ضعف های فراوان عربستان در مقابل آمریکا در نظر گرفته شده است. در یک سال و نیمی که حکومت دموکراتیک در ایالات متحده بر سر کار آمده است، شاهد درگیری های زیادی بین ایالات متحده و عربستان سعودی بوده ایم. از بحث حقوق بشر گرفته تا کنترل قیمت نفت و افزایش تولید نفت و پایان دادن به جنگ علیه یمن، موضوعات مختلفی وجود دارد که با هشدارهای مکرر کنگره و مقامات سیاسی و بعضاً اعتراض به طور جدی بین ریاض و واشنگتن مورد بحث قرار گرفته است. و خواستار تغییر سیاست شد.


وی افزود: بنابراین عربستان در روابط خود با آمریکا احساس عدم تعادل می کند و با دعوت از آن کشورها سعی در تشدید این معادله به هم ریخته دارد. این خلاصه ای از برداشت های این اجلاس است.


یک تحلیلگر غرب آسیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ریاض در خط مقدم مذاکرات دوجانبه ایران و عربستان و پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و همچنین آغاز مذاکرات برای احیای برجام (عربستان سعودی) قرار دارد. در روند تنش زدایی با ایران شرکت کنید، تصویری از این که آیا مذاکرات بر اساس یک برنامه موقت یا تاکتیکی است یا واقعاً در استراتژی عربستان سعودی جایگاهی دارد، ترسیم کنید. به نظر می رسد عربستان سعودی به دنبال روش هایی برای کاهش تنش روابط دو کشور و استفاده از این مذاکرات به عنوان سیگنالی به آمریکا برای کاهش روابط با واشنگتن بوده است.


وی گفت: بنابراین به نظر می رسد عربستان سعودی از مذاکرات بیشتر به عنوان یک اهرم استفاده کرده است و این تغییر عمده ای در استراتژی ریاض در قبال ایران و منطقه نیست.


انتهای پیام/