نیروهای نظامی خارجی به تهدیدی در خلیج فارس و دریای عمان تبدیل شده اندکد پیام:
1299892

1

وزیر امور خارجه:

وزیر امور خارجه تاکید کرد: حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه می دانیم و معتقدیم امروز نیروهای نظامی خارجی به تهدیدی برای منطقه خلیج فارس و دریای ایران تبدیل شده اند. عمان، از جمله امنیت تامین انرژی.

نیروهای نظامی خارجی به تهدیدی در خلیج فارس و دریای عمان تبدیل شده اند


به گزارش ایلنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه عصر امروز با «السید بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان دیدار کرد. در این دیدار طرفین پیرو توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عمان بر تقویت روابط دو کشور در زمینه های مختلف به ویژه اقتصادی و همچنین تداوم روابط تاکید کردند. بین دو کشور همکاری مستقیم و نزدیک بین دو کشور.
امیر عبداللهیان در این دیدار از مواضع سازنده عمان و تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور از جمله در راستای رسیدن به مراحل نهایی توافق و لغو تحریم‌های ناعادلانه علیه مردم ایران تشکر کرد و به روابط دو کشور اشاره کرد. کشورهای ایران و عمان نمونه ممتاز همسایگان دوستی هستند که برادری و حتی صداقت را در عرصه دیپلماسی می دانند و گفتند; جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با عمان در زمینه های مختلف قائل نیست.
وی با اشاره به اینکه کشورهای منطقه توانایی حفظ صلح و امنیت در منطقه را دارند، تصریح کرد: معتقدیم حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه صلح و ثبات منطقه را تهدید می کند و معتقدیم نیروهای نظامی خارجی امروز منطقه خلیج فارس و خلیج فارس عمان از جمله انرژی برای ایمنی را تهدید می کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: دشمنان جمهوری اسلامی ایران در روزها و هفته های اخیر با سوء استفاده از احساسات پاک ملت ایران و مداخله های مکرر تلاش کرده اند تا بر اوضاع داخلی ایران تأثیر بگذارند تا جایی که حملات تروریستی در برخی از شهرها باعث شهدا و مجروحیت شد و به جمع هموطنان عزیز تبدیل شد.
امیر عبداللهیان ضمن تسلیت به ملت ایران و خانواده این عزیزان، حوادث فوق را به شدت محکوم و آن را مطابق با ادامه فشار حداکثری آمریکا و سه دولت اروپایی علیه ملت ایران ارزیابی کرد.
وی همچنین به رفتارهای غیرسازنده هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در تصویب قطعنامه ضدایرانی پرداخت و تصریح کرد: در حالی که دو هفته پیش هیاتی متشکل از مقامات وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی حضور داشتند. ایران به وین رفت و در نشستی سازنده با رافائل گروسی بر همکاری نزدیکتر ایران و آژانس برای تأثیرگذاری بر فضای داخلی توافق کرد و در ادامه سیاست ریاکارانه این روزهای آمریکا، ناگهان قطعنامه ای علیه ایران به تصویب رساند. سوء استفاده سیاسی از آژانس
وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن رعایت قوانین و تعهدات بین المللی، اقدامات متقابل موثری در این زمینه انجام خواهد داد.
وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار روابط ایران و عمان را مبتنی بر احترام متقابل، حسن همجواری و منافع مشترک خواند که می تواند از هر نظر الگویی برای سایر کشورها باشد.
وی با اشاره به عزم دو کشور برای حفظ امنیت و ثبات منطقه، ابراز امیدواری کرد که ایران و عمان بتوانند نقش مثبت و سازنده ای در حل چالش های منطقه ای و جهانی ایفا کنند.
السید بدر البوسعیدی سیاست سلطان نشین عمان را مبنی بر حسن همجواری و حمایت از جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به برخی مسائل داخلی که در ایران به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: مقامات جمهوری اسلامی ایران از توانایی غلبه بر چالش ها با درایت
وی با رد هرگونه اقدام خشونت آمیز و تروریستی، تنها راه برون رفت از چالش ها و مشکلات منطقه و جهان را گفت و گو، تفاهم و اتخاذ راه های مسالمت آمیز دانست و در پایان از وزیر امور خارجه ایران برای سفر دعوت کرد. دولت بهبود یافته است.


انتهای پیام/

حسین امیر عبداللهیان از ایران و عمان

نرم افزار موبایل ایلانا