نوشیدنی ها از سبد مصرف بسیاری از خانوارها حذف شده است/ مصرف نوشابه بیش از شیر افزایش یافته است.


نوشیدنی ها از سبد مصرف بسیاری از خانوارها حذف شده است/ مصرف نوشابه بیش از شیر افزایش یافته است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان معالشعیر گفت: امید است با رایزنی ایران و عراق بتوانیم بازار مشروب این کشور را در ایام اربعین در اختیار بگیریم.


حمیدرضا علوی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا از افزایش 8 تا 10 درصدی مصرف مالت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: شرکت های تولیدی طرح های تشویقی و فروش ویژه ای را برای افزایش مصرف در فصل تابستان در نظر گرفتند و رضایت داشتند. با حداقل سود.” در نتیجه خرید انواع آبجو افزایش یافته است.


وی با اعلام اینکه آغاز سال جاری با ماه رمضان مصادف شده است، تصریح کرد: ماه رمضان وضعیت خاصی را در بازاریابی این محصول ایجاد می کند و در این ماه حجم مصرف نوشابه و تجربیات آن افزایش می یابد.


این فعال اقتصادی در پاسخ به این سوال که از ابتدای امسال تاکنون 20 تا 25 درصد قیمت آبجو و سایر نوشیدنی ها افزایش یافته است. وی اذعان داشت: بی شک افزایش قیمت ها تاثیری نداشته است و شاید بتوان گفت نوشابه ها به نوعی از سبد مصرف بسیاری از خانوارها فاصله گرفته است چرا که مصرف کنندگان خرید کالاهای اساسی را در اولویت قرار داده اند.


دبیر انجمن تولیدکنندگان مالت با بیان اینکه روند صادرات نوشیدنی ها قوی نیست، تصریح کرد: متاسفانه پس از شیوع ویروس کرونا و بی ثباتی نرخ ارز، نتوانستیم اقدامات خاصی برای صادرات این نوشیدنی ها انجام دهیم. . محصولات در بهترین حالت می توان گفت 10 درصد حجم تولیدی صادر می شود در حالی که 400 میلیون تن تولید در داخل مصرف می شود.


به گفته وی؛ امید است مذاکرات ایران و عراق در ایام اربعین بازار مشروبات الکلی کشور را در اختیار بگیرد.


علوی در پاسخ به این سوال که برخی کارشناسان معتقدند مصرف نوشابه بیش از مصرف شیر افزایش یافته است، آیا موافقید؟ وی گفت: شواهد بازار این موضوع را تایید می کند. زیرا قیمت بطری نوشابه 1.5 لیتری 16 تا 18 هزار تومان است در حالی که قیمت بطری شیر یک لیتری 28 تا 30 هزار تومان است، بنابراین این قیمت بر حجم خرید تاثیر می گذارد.


وی متوسط ​​قیمت انواع ماءالشعیر در بسته بندی یک لیتری را 14 هزار و 500 تا 16 هزار تومان دانست و افزود: تمامی شرکت های تولیدی با توجه به مشکلاتی که در عرضه داشته اند، نتوانسته اند انواع محصولات و نوشیدنی ها را تولید کنند. از نفت خام سعی می کردند انواع محصولات را در بسته بندی های مختلف به بازار عرضه کنند.


بر اساس اظهارات علوی؛ بخش قابل توجهی از مواد اولیه تولید مالت مانند دانه های مالت، جو، رازک، اسانس ها و قوطی های آلومینیومی وارد می شود.


انتهای پست/