نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی» در موزه هنرهای معاصر افتتاح شد.


نمایشگاهی در موزه هنرهای معاصر افتتاح شده است

مراسم افتتاحیه نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی» شب گذشته با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و توسعه اسلامی و مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی در موزه هنرهای معاصر به نشانی تهران.


به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم افتتاحیه نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی (کانسپچوال آرت)» عصر دیروز سه‌شنبه برگزار شد. 20 ژوئن 1401. از: محمود سالاری (معاون هنری وزارت فرهنگ و مدیریت اسلامی)، عبدالرضا سهرابی (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی)، آبادرضا اسلامی کولایی (مدیر موزه هنرهای معاصر تهران) و جمعی از هنرمندان و هنردوستان در موزه هنرهای معاصر تهران.


در ابتدای این مراسم، عبادرز اسلامی کولایی (مدیر موزه هنرهای معاصر) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در این مدت هنرمندان بی شماری با ما تماس گرفتند، به ویژه زمانی که متوجه شدند گنج موزه هنرهای معاصر با ما تماس خواهند گرفت. همچنین از آقای مهندس سالاری تشکر می کنم که فضای مناسبی را ایجاد کردند تا بتوانیم برنامه هایمان را به راحتی در آن نگه داریم.


کولایی افزود: جنبش هایی که در اواسط قرن بیستم نگاه جدی تری به هنر داشتند، تعریف استانداردی از هنر نداشتند و بیشتر به فلسفه و اندیشه هنر توجه داشتند. آیا به نظر می‌رسد این جنبش‌ها سؤال دشواری را برای تاریخ هنر مطرح کرده‌اند و آیا جوهره اثر هنری ابژه یا اندیشه پشت آن است؟


وی یادآور شد: یکی از ویژگی های خوب این نمایشگاه امکان مراجعه مجدد پژوهشگران به حوزه تاریخ هنر و نگاه به دیدگاه های جدید است. در این نمایشگاه 38 اثر برای اولین بار در گیشه موزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته شده است. برخی از آثار چینش درستی نداشتند اما خوشبختانه با تلاش همکاران این آثار نیز از صفحه آرایی صحیح و مناسبی برخوردار بودند.


کولایی در پایان سخنان خود گفت: امیدوارم تا پایان سال بتوانیم بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر را برای همیشه افتتاح کنیم.


در بخشی دیگر از این مراسم، بهرنگ صمدزادگان، مدیر نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی» پشت تریبون قرار گرفت و گفت: از همه همکارانم در موزه هنرهای معاصر تشکر می کنم؛ برای میزبانی این نمایشگاه جان خود را فدا کردند.


وی افزود: باید بگویم که تیم موزه هنرهای معاصر فوق‌العاده حرفه‌ای هستند و از همکاری با این دوستان لذت بردم. این تیم یکی از بهترین تیم هایی است که تا به حال با آنها کار کرده ام. تیم موزه بسیار کارآمد، دلسوز و حرفه ای است.


وی ادامه داد: برای من اولین معنای این نمایشگاه ایجاد نقطه شروع برای نمایش آثار گنج است و می توانیم این آثار را زنده نگه داریم و احیا کنیم. بسیاری از جوانان و دانشجویان ما حسرت دیدن چنین آثاری را دارند و دیدن آن و رفتن به خارج از کشور برای دیدن آن از نزدیک می تواند برایشان گران تمام شود.


صمدزادگان بیان کرد: ما در جامعه هنری ایران با جریان زیبایی شناختی هنر مدرن یا هنر انتزاعی و احساساتی بیشتر آشنا هستیم، اما آنچه کمتر با آن آشنایی داریم جریان ضد زیبایی است. روندی که در اواسط قرن بیستم به دلایل مختلف ظهور کرد و جرقه نقدهای ضد زیبایی شناسی مدرن را برانگیخت. شکل‌گیری این جریان دو پیامد مهم داشت: یکی ایجاد جریانی از مینیمالیسم که به دنبال گردآوری هنر به ساده‌ترین و اساسی‌ترین شکل بود و دیگری شکل‌گیری جریانی مفهومی از هنر که موضوع را رها کرد. هنر را کنار گذاشت و به ایده معنا داد.


وی همچنین خاطرنشان کرد: جریان زیبایی شناختی; پایان نامه دیپلم، جریان ضد زیبایی شناسی; آنتی تز و جریانی که اکنون در آن زندگی می کنیم یک سنتز است. محققان آن را دوران «پسا مفهومی» می نامند. هنر معاصر هم زیبایی شناسی مدرن و هم مفهوم گرایی را در بر می گیرد. با این حال، این نیز هدف نیست.


پس از سخنرانی بهرنگ صمدزادگان، نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی» رسما افتتاح شد. صمدزادگان در بازدید محمود سالاری و عبدالرز سهرابی از نمایشگاه حضور داشت و در مورد هر اثر توضیحاتی را به آنها ارائه کرد.


گفتنی است نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی» شامل بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است که آثار بیش از 12034 هنرمند را به نمایش گذاشته است.


سولویت، جوزف کاسوت، جان بالدساری، اد راش، یان دبت، دنیس اپنهایم، برنارد وون، شوساکو آراکاور، مارسل دوشان، گیلبرت و جورج، دونالد جید، رابرت اسمیتسون، میشل زاز، برند و هیل بکر، گروف تری آتی، بورلی پپر پیتر استرویکن، منس ری، میشل آنجلو پیستولتو، رابرت موریس، مارسی بروتر، میشل استوارت، راجر ولز، دن فلاوین، کیت سانی، اد راینهارت، آگنیزه مارتین، دیتر راث، فرانک اسپارک، گورد از جمله هنرمندانی هستند که آثارشان به نمایش گذاشته شده است. در نمایشگاه


علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه «مینیمالیسم و ​​هنر مفهومی» می توانند تا 27 شهریورماه سال جاری همه روزه از ساعت 10 تا 18 به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.


انتهای پست/