نقش آستان قدس رضوی در حفظ، پویایی و توسعه مالکیت ستودنی است


نقش آستان قدس رضوی در حفظ، پویایی و توسعه مالکیت ستودنی است

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پیامی با گرامیداشت پنجاهمین سالگرد درگذشت مرحوم حاج حسین آقا ملک از چهره های ماندگار واقف، شخصیت این خیر نیکوکار را تجلیل کرد و گفت: کتابخانه و موزه ملی ملک می تواند موثر باشد. در کتابداری و ارائه امکانات لازم بیش از پیش. مشارکت در تحقیق و توسعه گنجینه های استثنایی و موزه داری.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک ویژه آستان حرم رضوی، متن پیام آیت الله رضی به این شرح است:


نام خدای مهربان


سلام بر عالم محمد (ص) و زائران و مجاوران و ارادتمندان و مروجین فرهنگ رضوی


تا آنچه را که دوست دارید خرج نکنید به عدالت نخواهید رسید


98 سال پیش مردی از قبیله ای متشکل از ثروتمندان و بازرگانان تجارت فرهنگی را برگزید و به این ترتیب دارایی خود را بخشید و به تعبیر قرآن تجارت بدون زیان و زوال را برگزید و در میان همتایان خود تبدیل به ستاره ای درخشان شد. عشق او به توسعه معارف اسلامی و حفظ سلامت انسان که به عنوان کلیدواژه اصلی در وقف نامه ها به کار می رود، با فداکاری و پذیرش هزینه های فراوان و به دور از هر گونه انتظاری همراه بود. چقدر صادقانه و بلندپروازانه در ابتدای وصیت نامه خود این سخنان را بیان کرد: «در مورد این خدمت ناچیز به رحلت شهید والا مقام و امام هام علیهما السلام نظری ندارم جز خدمت به مردم و انجام وظیفه و شادی مردم کشور».


متوجه شدم که حاج حسین ملک در کار خود با مقام فردی خوشنام و خیرخواه سرآمد است. البته در این میان از نقش حمایتی محترم آستانه‌کودا رضوی در حفظ، پویایی و توسعه کمک‌ها و فعالیت‌های فرهنگی قابل استقبال است. این بزرگداشت پنجاهمین سالگرد درگذشت مرد خوب، قدردانی مضاعف را می طلبد. با توجه به شناختی که از کمک های مالی متوفی دارم، معتقدم کتابخانه و موزه ملی ملک می تواند بیش از پیش به عنوان یک الگوی موثر در حوزه کتابخانه ای ایفای نقش کند و به پژوهشگران و توسعه گنجینه ها و موزه های عالی تبدیل شود. هوش مصنوعی برای ساده‌سازی دسترسی محققان به نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌های دست‌نویس. امیدوارم وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همکاری و حمایت از این مرکز قوی و توانمند دریغ نکنند و از تمامی پژوهشگران، اساتید محترم دانشگاه و دانشجویان محترم تقاضا دارم این امر را انجام دهند. و به خیرین و خیرین حوزه فرهنگی پیشنهاد می کنم ارتباط و الگوبرداری از این مرکز را در برنامه خود قرار دهند و در احیای نام این واقف بزرگ تلاش کنند.


بار دیگر از تمامی دست اندرکاران به ویژه تولیت محترم آستان قدس رضوی و شرکت کنندگان در این برنامه موثر در ترویج فرهنگ نیکوکاری تشکر و قدردانی می نمایم.


سید ابراهیم رئیسی


رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران


انتهای پست/