نرخ تعدیل هزینه قرارداد منفی شد


نرخ تعدیل هزینه قرارداد منفی شد

در سال های گذشته سازمان برنامه و بودجه در روند مذاکرات با شرکت های پیمانکاری و توافقی نرخ تعدیل را تعیین و اعلام می کرد اما این بار نرخ تعدیل به صورت دستوری اعلام شد.


به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایلنا، ایرج گلابتونچی امروز در نشست خبری با اشاره به کاهش نرخ های اصلاحی، اظهار داشت: نرخ اصلاحی اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه برای 3 ماهه دوم و چهارم سال 1400 کاهشی است. و این نرخ ها زیان قابل توجهی را به همراه داشته است.توجه به شرکت های پیمانکاری می باشد.


وی با انتقاد از فعالیت و تصمیم گیری سازمان برنامه و بودجه در خصوص تعیین نرخ اصلاحی، گفت: سازمان برنامه و بودجه در سال های گذشته طی مذاکراتی با شرکت های قراردادی و توسط شرکت های قراردادی، نرخ اصلاحی را تعیین و اعلام می کرد. موافقت شد، اما این بار نرخ اصلاحی دستور داده شد.


دبیرکل سندیکای شرکت های ساختمانی ادامه داد: این روند منجر به تعطیلی شرکت های پیمانکاری و ساختمانی می شود و پس از آن دیگر شرکت های پیمانکاری کلان نخواهیم داشت.


وی با انتقاد از روند ارائه اسناد خزانه گفت: تاریخ انقضای اسناد خزانه سه سال است و پس از سه سال با افت 25 درصدی وصول آنها مواجه خواهیم شد اما در بهترین حالت سود پیمانکاران است. بین 10 تا 15 درصد


گلابتونچی اضافه کرد: در حالی که قرار بود از اوراق قرضه دولتی برای پرداخت بدهی های گذشته استفاده شود، امروز دولت با اوراق دولتی هزینه های جاری را پرداخت و محاسبه می کند، از سوی دیگر بودجه عمرانی دولت هر سال کمتر و کمتر می شود.


دبیرکل سندیکای شرکت های ساختمانی ادامه داد: متأسفانه امور مربوط به پیمانکاران و ساخت و ساز به بخشی از سازمان برنامه و بودجه واگذار شده که چندان موضوعیتی ندارد و یکسری وظایف و مسئولیت های دیگر را دنبال می کند.


وی با اشاره به منفی بودن شاخص اصلاحی ماه های سوم و چهارم سال گذشته تاکید کرد: در حالی که بر اساس داده های مرکز آمار، شاخص کل کالاهای مصرفی خانوارها در دوره اول از 10 درصد به 17 درصد افزایش یافته است. همان دوره در ماه های سوم و چهارم سال و با افزایش تورم، میانگین شاخص در برخی از کالاهای مصرفی پروژه های عمرانی یک یا دو درصد بود، اما در مصالح مصرفی مانند آهن و سیمان منفی بود.


جدول زیر ارقام اصلاحی نهایی را برای دوره های اول تا چهارم سال 1400 نشان می دهد:


تنظیم


انتهای پیام/