نحوه برنامه ریزی و طراحی یک آبگرم سلامت آیورودا

در سبک زندگی پرمشغله و پرمشغله امروزی، ممکن است در دسترس بودن زمان برای خود، خانواده یا رفاه شخصی کمیاب شود. این سناریو نه تنها ترسناک است، بلکه خطرناک است، زیرا یک فاجعه برای یک بدن سالم از نظر جسمی و روانی در شما به همراه دارد. این درک یک جایگاه تجاری سودآور در سراسر جهان ایجاد کرده است – تجارت سلامتی. امروزه مراکز سلامتی در سرتاسر جهان در حال پیشرفت هستند. اگرچه هیچ اعداد معتبری در دسترس نیست، تخمین های محافظه کارانه نشان می دهد که اندازه این بازار 250 میلیارد دلار است و در حال افزایش است.

رقابت جهانی در صنعت سلامتی باعث ایجاد طیف وسیعی از سبک‌ها و درمان‌های سلامتی شده است. به نظر می رسد آخرین مد، سیستم سنتی هندی آیورودا باشد. در حالی که تعدادی از مراکز سلامت آیورودا به خوبی برنامه ریزی شده در هند، و به ویژه در زادگاه آن کرالا وجود دارد، جالب است بدانید که تقاضای شدید برای این درمان، توجه زیادی را از صنعت مهمان نوازی لوکس ایجاد کرده است. امروزه می توانید مراکز سلامت آیورودا را در هتل های لوکس و استراحتگاه های اسپا در سراسر جهان پیدا کنید.

علم آیورودا بر این اصل استوار است که جهان از پنج عنصر یعنی هوا، آتش، آب، زمین و فضا (اتر) تشکیل شده است. همه این عناصر در ما با سه انرژی نشان داده می شوند که “دوشاها“، یعنی واتا، پیتا و كافا. اگر هر یک از مقادیر انرژی از نسبت تعیین شده در بدن بیشتر شود، تعادل عناصر به هم می خورد و بدن نامتعادل می شود. هر انسانی رابطه خاصی دارد و رفاه ما به حفظ این تعادل حیاتی بستگی دارد. علم آیورودا درمانی به حفظ این تعادل انرژی یا دوشا کمک می کند.

برنامه ریزی یک مرکز سلامت آیورودا یک کار پیچیده است. برای به دست آوردن بهترین نتایج، نه تنها به دانش عمیق علم آیورودا، بلکه به علم واستو نیز نیاز است. درمان بسیار متمرکز است و بنابراین نیاز به مراقبت بسیار دقیق دارد. بنابراین یک مرکز سلامت آیورودا که به خوبی برنامه ریزی شده است از سه منطقه اصلی تشکیل شده است.

مشاوره ای

از آنجایی که درمان به شدت فردی است، نیاز به دانش دست اول از بدن خود از طریق مشاوره فردی با یک پزشک باتجربه آیورودا دارد. بنابراین، فضایی مناسب برای نشستن در کنار جویندگان سلامتی برای ارزیابی سطح انرژی آنها و پیشنهاد درمان‌های سلامتی لازم است.

اتاق های درمانی

تعدادی اتاق درمانی در دسترس خواهد بود که تعداد آنها به تقاضا و نتایج تحقیقات بازار بستگی دارد. اشکال مختلفی از درمان وجود دارد و بنابراین بسته به پیشنهاد درمانی، مبلمان اتاق ها متفاوت است. با این حال، یک اتاق درمانی معمولی دارای یک میز چوبی یک تکه به نام “آدونی” برای انجام ماساژ درمانی آیورودا است. هر اتاق همچنین دارای جعبه بخار خصوصی خود است که به یک مولد بخار مرکزی متصل است. اتاق ها همچنین دارای حمام یا اتاق دوش متصل خود هستند.

اتاق یوگا / مدیتیشن / ورزش

همانطور که سلامت آیورودا به سلامت جسمی، ذهنی و معنوی بدن اعتقاد دارد، یک مرکز سلامت آیورودا خوب همچنین دارای منطقه‌ای است که فرد سلامتی می‌تواند تمرینات یوگای تجویز شده را انجام دهد یا برای مدت زمان معینی مدیتیشن کند تا درمان را متعادل کند. مکانی برای ارائه نتایج کامل

یک مرکز سلامت آیورودا یا بهتر است آبگرم آیورودا نامیده شود، باید از دو عامل دیگر که ضروری هستند مراقبت کند. اولاً باید از یک طرف درمانگران واجد شرایط و آموزش دیده و از طرف دیگر مشاوران درمانی داشته باشد. عنصر دوم، محیط درمانی یا انواع روغن‌های گیاهی و دارویی، پودرها و رایحه‌های مختلف است که برای ماساژ، حمام و پوشش بدن استفاده می‌شود. برخی از بهترین اسپاهای آیورودا از نظر معماری به گونه ای طراحی شده اند که به نظر می رسد فضای داخلی طبیعت را لمس می کند. ایجاد یک محیط سنتی برای شخصیت کلی آبگرم اهمیت زیادی دارد.

سلامتی به خودی خود یک تجارت پر رونق و از نظر مالی سودآور است. کسب و کار آبگرم آیورودا حتی سودآورتر است زیرا درمان‌های «پیشگیرانه» و «درمان‌کننده» را ارائه می‌کند که هم افراد سالمی را که می‌خواهند سالم‌تر باشند و هم افراد سالم‌تری را که می‌خواهند سالم‌تر شوند، جذب می‌کند. با این حال، بهتر است روی جنبه پیشگیرانه درمان در یک اسپا تمرکز کنید تا اینکه جنبه درمانی را نیز در نظر بگیرید. این ویژگی “آبگرم” تسهیلات را کمرنگ می کند. برای هر کسی که می‌خواهد بخشی از این تجارت چند میلیارد دلاری باشد، توصیه می‌کنم خدمات حرفه‌ای یک مشاور را استخدام کنند تا از نظر فنی و از نظر مالی مناسب، کار خود را شروع کنند.

اجازه انتشار این مقاله به صورت الکترونیکی، چاپی، در کتاب الکترونیکی یا در وب سایت شما بدون هیچ گونه تغییری وجود دارد، البته تا زمانی که نام نویسندگان درج شده باشد.

رژیم لاغری سریع