نتیجه آخرین کاوش ها در سد هخامنشی اعلام شد


نتیجه آخرین کاوش ها در سد هخامنشی اعلام شد

بستان خانی سرپرست تیم کاوش هخامنشی از آواربرداری و لایروبی آبراه 45 متری این سد خبر داد.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمیدرضا کرمی (رئیس تیم کاوش سد بستانانی) گفت: این بار آواربرداری و عمق بخشی و مسیر 70 متری آن تا سد آبیاری شد. . شناسایی شد.


وی افزود: کانالی که کف و دیوارهای آن تماماً از سنگ ساخته شده است به عرض 70 سانتی متر و ارتفاع 125 سانتی متر علاوه بر عملکرد تخلیه آب مخزن به سمپاش جلوی سد نیز داشت. عملکرد ته نشین شدن مخزن سد


کرمی با اشاره به اینکه این سازه 70 متر طول دارد و در دوره هخامنشی به مدت 200 سال کارکرد خود را حفظ کرده است، افزود: آبراهه سد در فصول گرم سال با باز شدن دریچه های توزیع آب مقدار زیادی آب را به تنگ منتقل می کند. رودخانه حنا و آن را در دشت های پایین سد تا دشت های پاسارگاد و سیوند و تخت جمشید گسترش داد.


در بخشی دیگر از کاوش در 10 متری آبراهه سد، سازه سنگی دیگری نیز شناسایی شد که به گفته زارعی کردشولی ناظر تیم کاوش هنوز مشخص نیست و نیاز به کاوش بیشتر دارد.


وی افزود: این سازه 1 متر بالاتر از سازه آبراهه و 2.5 تا 3 متر عمق دارد.


همچنین در این کاوش ها ویژگی ها و نمادهای دوره هخامنشی از جمله 10 امضای مختلف بر روی سنگ های به کار رفته در بنا مشخص شد که نشان دهنده سنگ تراش بنا است.


سد دیدگان معروف به سد بستان خانی در 22 کیلومتری شمال شرق پاسارگاد در تنگ حنا در بخش مشهد از توابع شهرستان خرمبید و در یکی از شاخه های مهم رودخانه پلوار واقع شده است.


انتهای پیام/