نتانیاهو برای تشکیل کابینه با چالش های جدی مواجه می شود/ چهره های بنیادگرای صهیونیست خواهان بخشی از کابینه جدید هستند


نتانیاهو برای تشکیل کابینه با چالش های جدی مواجه می شود/ چهره های بنیادگرای صهیونیست خواهان بخشی از کابینه جدید هستند


مصیب نعیمی در گفت و گو با خبرنگار ایلانا، به تحلیل چالش های پیش روی بنیامین نتانیاهو برای تشکیل کابینه پرداخت و در پاسخ به این سوال که ائتلاف لیکود شامل احزاب افراطی و راستگرا در اسرائیل است که ابهامات جدی ایجاد کرده است. وی درباره استقبال عمومی از کابینه جدید رژیم صهیونیستی، نحوه برخورد نتانیاهو با این چالش خاص، گفت: تجربه قبلی بنیامین نتانیاهو در کابینه های رژیم صهیونیستی معمولاً پرتنش بوده است، زیرا او شخصاً یکی از پرتنش ترین هاست. با توجه به اینکه او معمولاً به حامیان خود وعده های افراطی و توخالی می دهد و این بار نه به خاطر چهره نتانیاهو، بلکه به دلیل عدم حمایت افکار عمومی از چهره حزب رقیب لیکود، برای این رژیم چهره سازی کنید. که این حزب توانست در انتخابات پیروز شود.


وی ادامه داد: حتی امروز نیز شخصیت های بنیادگرای صهیونیستی نزدیک به حزب نتانیاهو برای به دست آوردن سهام در کنار او ایستاده اند، جنگ، امور مالی و امور خارجه نشان داد که جناح های متحد در ائتلاف با لیکود خواهان نتانیاهو هستند.


وی افزود: به همین دلیل نتانیاهو این بار قطعا با چالش‌های جدی مواجه است زیرا به گفته متحدانش اگر امروز نتوانند سهم خود را بگیرند، به وعده‌های خود عمل نمی‌کند و نتانیاهو به بلوف‌ها و وعده‌های توخالی معروف است. در این زمینه، انتظار می‌رود کابینه جدید نتانیاهو شکننده و بی‌ثبات باشد که شرایط داخلی در سرزمین‌های اشغالی را بدتر خواهد کرد.


این کارشناس مسائل اسرائیل در پاسخ به این سوال که یایر لاپید در آخرین جلسه دولت خود به اعضای کابینه خود چه گفته است که به زودی به این اتاق باز خواهیم گشت؟ آیا ممکن است ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه منجر به انتخابات زودهنگام دیگری شود، گفت: در سه انتخابات اخیر که نتانیاهو پیروز انتخابات شد نیز شاهد این موضوع بودیم که حتی با وجود تشکیل کابینه، ناکارآمدی و تنش های داخلی ناشی از شعارهای تند نتانیاهو و دیگر جهات مختلف، منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام شد. لاپید این بار نیز با توجه به همین مسائل و با توجه به اینکه توانست در حوزه گاز موفق شود و مورد حمایت ارتش و وزارت امور خارجه قرار گرفت، امیدوار بود که در انتخابات پیروز شود، اما این اتفاق نیفتاد، اما قطعا در این دوره. تحریم نتانیاهو و روشن شدن مسائل، ضعف او نقش اپوزیسیون را بازی خواهد کرد.


وی افزود: با وجود همه این چالش ها، البته انتظار می رود کابینه جدید اسرائیل تشکیل شود، هرچند همانطور که قبلاً اشاره کردم، این کابینه در این مسیر با چالش های جدی مواجه خواهد شد و تنش ها به سرعت بالا می رود.


انتهای پست/