نبی: پرسپولیس و شهرام هودرو به توافق برسند/ موضوع قانون اساسی پاشنه آشیل فدراسیون بود


    نبی: پرسپولیس و شهرام هودرو به توافق برسند/ موضوع قانون اساسی پاشنه آشیل فدراسیون بود

دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال گفت: امیدوارم پرسپولیسی ها با شهرهدی به این نتیجه برسند که پنجره باشگاه پرسپولیس باز شود.


به گزارش ایلنا، مهدی محمدنبی به درخواست باشگاه شهرخودرو از پرسپولیس که به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره تهران شروع کرده بود، گفت: او فشار آورد. امیدواریم هر چه زودتر بتواند بدهی شهر خودرو را تسویه کند. در آن زمان انصاری فرد با قراردادی با حمیداوی موافقت کرده بود که بدهی پرسپولیس را بپردازد. آن زمان گذشت و هیات مدیره و مدیرعامل که آن زمان در پرسپولیس بودند از هم جدا شدند.


وی ادامه داد: اکنون بحث به دوره حکومت درویشی رسیده است. او یکی از پیشکسوتان با سابقه ورزشی است و امیدوارم طرفین بنشینند و دور هم جمع شوند تا پنجره باشگاه پرسپولیس باز شود. البته خود هایدپور می داند که ناگهان پنج تا هفت میلیارد دلار به معوقات و پرداختی های شهر خودرو نمی رسد و باید آن مبلغ بررسی شود.


نبی گفت: بخشی از دلیل آن این است که ما جریان های درآمدی خود را از فیفا و AFC دریافت نمی کنیم. همه می دانیم که چه مشکلاتی داریم و به همین دلایل به فدراسیون پول ندادند. فدراسیون فوتبال طبیعتا با گیشه خالی مواجه شد. از طرفی با ورود کرونا اکثر تیم هایی که قرارداد تبلیغاتی با فدراسیون، سازمان لیگ و حتی باشگاه ها داشتند به دلیل اینکه خودشان درآمدی برای پرداخت هزینه فدراسیون نداشتند، سعی کردند قرارداد را فسخ کنند.


وی افزود: علاوه بر این موضوع، قانون اساسی پاشنه آشیل فدراسیون بود. فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بارها اولتیماتوم داده اند و تاکید کرده اند که اساسنامه تکمیل شود و انتخابات در اسرع وقت برگزار شود. این موارد جزو بحران های کف فوتبال بود. بحران های دیگری نیز وجود داشت. در سال 1999 ما سعی کردیم آرامش را در فوتبال ملی ایجاد کنیم و نمی خواستیم به طور خاص به این بحران ها پرداخته شود.


دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال با بیان اینکه می توانست وضعیت اساسنامه را ارتقا دهد، اما اتفاق افتاد که نتوانستیم برای قسمت اول تاییدیه بگیریم، توضیح داد: از انتخابات سال 86 فدراسیون طبق اساسنامه قدیمی برگزار می شود. . این فدراسیون در سال 1990 بر اساس اساسنامه فیفا انتخابات برگزار کرد. از سال جاری فیفا تمام فدراسیون ها را ملزم به به روز رسانی اساسنامه خود کرده است. این کار به هیچ دلیلی قبل از من انجام نشد و حتی انتخابات اسفند 98 نیز به دلیل عدم تایید قانون اساسی فیفا لغو شد.


نبی افزود: پس از حضورم در فدراسیون در سال 1378 تیمی را تشکیل دادیم که اعضای کمیته های تعیین وضعیت، معاونت حقوقی و بین الملل فدراسیون و کارشناسان حقوقی و بین المللی از وزارت ورزش حضور داشتند. این تیم اساسنامه را تهیه و برای اعضای مجمع ارسال کرد. نظرات آنها را گرفت و اساسنامه به کمیته امور حقوقی و مقررات بازگشت. سپس آن را به طور کامل در هیئت رئیسه فدراسیون بررسی کردیم و سپس به فیفا فرستادیم. با این حال، با توجه به اینکه حضور فیزیکی در فیفا در آن زمان امکان‌پذیر نبود، با استفاده از تماس تلفنی و وسایل ارتباطی معمول، با مقامات قانونی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مذاکره کردیم.


وی ادامه داد: کارشناسان حقوقی و معاونت ورزش قهرمانی نیز در تمامی جلسات حضور داشتند. سرانجام، فیفا قوانینی را تصویب کرد که ماهیت حقوقی آنها را مشخص می کرد. پاراگراف اول یک تعریف دارد و به ما زمان دادند تا آن را اصلاح کنیم. وی در جلسه تودیع و معارفه هیات مدیره جدید اظهار داشت که هیات مدیره قبلی زحمات زیادی کشیده و هیات مدیره جدید باید روی یکی از تعهدات فیفا کار کند و به هیات دولت ارائه کند. این در زمان سلطانی فر بود. این نکته مورد تایید دولت قبل بود. البته این موضوع توسط کارشناسان حقوقی موسسه نیز تایید شد.


دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به اینکه چرا با همه این اقدامات و بیش از یک سال است که اساسنامه تصویب نشده است، گفت: آن زمان به علی نژاد گفتم فدراسیون باید کمیته و بخش های مختلف داشته باشد. وی همچنین این کمیته را برای پیگیری بحث اساسنامه تشکیل داد. مجلس شورای اسلامی نظری دارد که آن را هم باید دید. اگر این روند بخواهد روند عادی را طی کند تا وارد مسیر شود، یک سال طول می کشد. در غیر این صورت اگر بخواهد نظر بدهد شاید شش ماه دیگر بتواند این کار را انجام دهد و امیدواریم فدراسیون بعدی بحث را تمام کند.


نبی در مورد اینکه آیا این مهم ترین چالش فدراسیون بعدی است یا خیر، توضیح داد: 100 درصد. مهم نیست در کدام مسیر می خواهید بروید، باید قوانین و مقررات را رعایت کنید. ما تابع مقررات ملی و همچنین منشور المپیک بوده و هستیم، اما موسسات بالاتر دیگری نیز وجود دارد.


وی درباره علت جدایی کارلوس کیروسو از تیم ملی فوتبال کشورمان توضیح داد: پس از پایان جام ملت های استرالیا 2015 که وارد تهران شدیم چند تن از مسئولان وزارت ورزش وارد فرودگاه شدند. وقتی رفتار آنها را دیدم، متوجه شدم که کیروس نباید محبوب باشد. خودش گفت خیلی ناراضی هستند. بعد در جلسه ای که در وزارتخانه داشتم به این نتیجه رسیدم. دوستان مواردی را پرسیدند که لازم نیست بگویم. به کفاشیان گفتم یکی از پایه های فدراسیون فوتبال یک واحد ملی قوی و قوی است. وی نیز پذیرفته شد و به هیئت مدیره معرفی شد. قرارداد تعدیل و تمدید شد. یکی از دلایلی که از فدراسیون رفتم این بود که برخلاف نظر وزارت ورزش، قرارداد این مربی تمدید شد.


دبیرکل اسبق فوتبال گفت: کفاشان، گفتم در چشمانم بدی دیدم، اما تو را ندیدم، اما از او تشکر کردم و گفتم برای رفتن کنار برود. در هر صورت این موضوع از بین رفته است. واحد دولتی نیز به دلیل تمدید قرارداد به همکاری با Keju Rūu ادامه داد. خوشبختانه جلسات 7-8 ساعته زیادی در داخل خانه با کی روش داشتیم. او 10 چیز گفت و من 9 چیز را پذیرفتم. گاهی 10 تا حرف می زدم و او 5 چیز را قبول می کرد اما هر چه بود در یک اتاق بود. هیچ ذخیره ای وجود نداشت. منطق درست روش و فدراسیونی بود که من به عنوان دبیرکل پیشنهاد دادم. در هر صورت این مربی حرفه ای بود. تا جایی که به یاد دارم بعد از دوران کفاشی و تمدید چهار ساله قراردادش با کی روش، در دوره تاج قراردادش با او تمدید شد.


نبی در مورد اینکه کی روش بعد از شکست تیم ملی مقابل ژاپن در جام ملت های آسیا اخراج شد یا اینکه قراردادش به پایان رسید، گفت: در آن زمان در فدراسیون نبودم و از این موضوع اطلاعی ندارم. از آنجایی که من در زمان امضای قرارداد ویلیام نبودم. بالاخره فوتبال طوری است که بهترین مربی دنیا مثل هندوانه بسته می ماند. در سیستم مدیریت نیست. مثلاً جایی که به آن تعلق ندارم مسئولیت می‌پذیرم. بنابراین من شکست می خورم. وقتی ویلموت آمد، همانطور که در مطبوعات و رسانه ها دیدیم، فدراسیون دوباره دچار مشکل شد و نتوانست حقوقش را پرداخت کند.


وی ادامه داد: بدون این سوال، ویلموتاش مانند کیخا روچ و همان اسکوچیچ تعصب خوبی نسبت به تیم نداشت. البته روش خیلی متعصبانه تر بود. به هر حال آن مربیان عقب ماندند اما با فدراسیون همگام شدند. ناگهانی نزد ما نیامدند. ظاهراً در سال 1998 کمیته وضعیت فیفا از طریق ویلموت شکایتی در این باره به فدراسیون ما در حدود سال 1998 دریافت کرد. فدراسیون همچنین با فردی به نام دی لیست به عنوان وکیل ایتالیایی مذاکراتی را آغاز کرد. پرونده را هم خواند و وقتی فدراسیون را تحویل گرفتم دیدم لایحه شش صفحه ای ارائه کرده است.


دبیرکل سابق فوتبال درباره الفاظ و احادیث ایجاد شده برای ده لیخت توضیح داد: جدا از آن لایحه 6-7 صفحه ای حدود 40 صفحه ضمیمه داشت و برخی از این ضمائم ترجمه نشد. به عنوان مثال، آنها از یک بانک ترکیه رسیدی دریافت کرده بودند که حاوی پول ویلموت به زبان ترکی بود، اما برای افزودن به پرونده باید به صورت رسمی ترجمه می شد. آن وکیل همچنین دعوای متقابلی را علیه آقای ویلموت مطرح کرده بود که من آن را مناسب نمی دانستم. در هر دو مورد کمیته وضعیت فیفا به فدراسیون ما رای منفی داد. وقتی رای آمد، در ابتدا به ما اطلاع ندادند. صبح که به فدراسیون رسیدم به جامعه جهانی گفتم به دهلیشت بگوید اگر رای به او می شود چرا برای ما نمی فرستد. در آن زمان رای به وکیل بود نه فدراسیون. وقتی رای گرفتیم دیدیم که زمان خیلی کمی برای درخواست توضیح دقیق از فیفا داریم. در نهایت پرونده را به گراندز ارجاع دادیم تا آن را پیش ببرند.


نبی با اشاره به جدایی فرهادا مجیدی از استقلال گفت: اکثر باشگاه های ما آفلاین هستند و به همین دلیل مشکل دارند. آنلاین نیستند. هر سرمربی دنیا که نمی خواهد فصل آینده باشد، وسط فصل مخفیانه به مدیرعامل می گوید اما در ایران دست آیورلو داخل می ماند و چیزها را پشت سر می گذارد. پوست گردو اما در مدت کوتاهی مومنی و سایر مدیران باشگاه توانستند مربی جدیدی جذب کنند.


او گفت اسکاتچی کار خود را در یک محیط تعاملی انجام می داد، اما کی روش تهاجمی بود و برای دستمزدهای تقلبی ایالت می جنگید. باید بستر را طوری آماده کنیم که کار تهاجمی و کشنده نشود. معمولا اطاعت می کند و راه خودش را می رود. من در اتاق نمونه نیستم و مقامات فدرال این اتاق را بهتر می شناسند. طبق قرارداد آنها به همکاری با اسکوچیچ ادامه خواهند داد. شنیدم دستیارانش هم قرارداد را تمدید کردند.


مدیر سابق تیم ما اضافه کرد: تفاوت افراد مشخص است. کیجا روشا دستیار الکس فرگوسن بوده و در تیم های بزرگ و تیم های ملی کار کرده است. حرفه بازیگری او شاید به تجربه حضور در این تیم ها مرتبط باشد اما اسکوچیچ هم تجربه دارد. ما برای او آرزوی موفقیت می کنیم و انجام می دهیم. طبیعتاً مربی باید بگوید چه می خواهد و اگر نگوید مجموعه خراب است. البته نحوه بیان آن متفاوت است.


نبی با اشاره به فعالیت مربیان جوانی مانند یاوادا نکوناما، تصریح کرد: امثال او قدم به قدم جلو آمدند. آنها به صورت تصادفی رفتند و در لیگ حرفه ای و باشگاهی قرار گرفتند. آنها باید حفظ شوند. هواداران تیم نباید سرمایه فوتبال را به حاشیه برانند. مربیانی مانند قلعه نویی، منصوریان، نکونام، تارتار، گل محمدی، دایی باید از نظر روحی تقویت شوند.


وی درباره اهداف خود برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: مسئولان و کارکنان فدراسیون در دوره های مختلف زحمات زیادی کشیده اند. گاهی فدراسیون گام های خوبی دارد و گاهی آن مراحل نیاز به تمرین دارد. در انتخابات فدرال در ماه سپتامبر، رئیس بعدی فدراسیون تنها می تواند دو سال و نیم باقی بماند. در این دو سال و نیم هیچ چشم اندازی برای جام جهانی 2022 قطر وجود ندارد و برای هرکسی که رئیس جمهور شود تیم ملی باید دو ماه دیگر در قطر بازی کند.


دبیرکل سابق فدراسیون ادامه داد: در این شرایط باید به افرادی که تجربه فوتبالی دارند و در مدیریت کلان فوتبال هم بوده اند کمک کرد. هر کسی می تواند رای دهد و اعضای جلسه باید رای دهند. این صحنه برای همه است. آنها می توانند پای صندوق های رای بیایند، اما نمایندگان باید رای دهند.


نبی افزود: معتقدم تا زمانی که زنده هستید باید در هر لباس و مقامی گام مثبتی به نفع جوانان کشور بردارید. با اجازه بزرگان فوتبال کشور قصد دارم در انتخابات شرکت کنم. حضور مردم در انتخابات یک مشکل است اما باید بین همه بازیکنان فوتبال و وزارت ورزش هم افزایی وجود داشته باشد. در این صورت فوتبال ملی سر جایش است.


وی با بیان اینکه تیم تاج و کفاشیان با ورود به فدراسیون برمی گردند، پاسخ داد: آن تیم هر جا باشد موفق است. هنوز به تیم فکر نکرده ام. اگر ورود من قطعی شد، بیایید به فکر تیم خود باشیم.


انتهای پیام/