می خواستم مخاطب را عصبانی کنم/ آنچه خواندم عاشقانه شهره پیرانی درباره همسر شهیدش است.


می خواستم مخاطب را عصبانی کنم/ آنچه خواندم عاشقانه شهره پیرانی درباره همسر شهیدش است.

امروزه ساختن موزیک ویدیو یا آثار موسیقی مستقل برای فیلم ها به یک پدیده رایج در سینما تبدیل شده است. مجری آهنگ حنا می گوید: تماشاگر با دیدن فیلم احساس بدی می کند که نمی شکند. می خواستم با ساختن یک قطعه آن را جبران کنم و این حس را به مخاطب منتقل کنم.


به گزارش خبرنگار ایلنا، موسیقی بدون شک یکی از ارکان یک فیلم یا سریال است; فراموش نکنیم که برخی از آثار با سبک های خاص به درخواست تهیه کننده موسیقی ندارند. در سینمای ایران کم و بیش تمرکز فیلمسازان موسیقی بوده است و آهنگسازان ماهری آثار ماندگاری در عرصه سینما از خود به جای گذاشته اند که امروزه نیز شنیده می شود. با این حال، از نقطه‌ای به بعد، فیلمسازان و بینندگان به خواننده‌ها به‌عنوان بخش مهمی از موسیقی اثر توجه کردند. تحول دیگری که چند سالی است مورد توجه قرار گرفته، خلق آثار موسیقایی با توجه به ساختار و داستان فیلم ها و سریال های تلویزیونی است. ساخت موزیک ویدیو با استفاده از سکانس های فیلم نیز در همین راستا است. چنین تولیداتی حتی به یک اثر هم محدود نمی شود و گاهی برای یک فیلم یا سریال چندین تصنیف و موزیک ویدئو گرفته می شود که البته در سریال ها بیشتر دیده می شود. اینها همه چیزهایی است که گام به گام و گاهی به موازات یکدیگر اتفاق افتاده است.


حناس به تهیه کنندگی محمدرضا شفا و کارگردانی حسین دارابی یکی از فیلمنامه هایی است که در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمده و مریل زارای، بهروز شعیبی و سیاوس تامورت در آن به ایفای نقش پرداخته اند. آی تی. این فیلم برگرفته از زندگی شهید هسته ای داریوش رضایی نژاد و همسرش شهره پیرانی است.


«حنا» ساخته هومان خلطبری است که موسیقی آثاری چون «گل یه»، «اتوبوس شب» کومارتا پوراحمد، «پرتقال خونی» سیروس الوند و «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی کیا را ساخته است. اما حسین حقیقی را نیز یکی دیگر از عوامل دپارتمان موسیقی «حنا» می دانند. چون آهنگی را با شعر محمدمهدی سیار سروده شروین معینی با تنظیم و میکس آقای حسن بابا محمودی برای این اثر و تهیه کنندگی سازمان سینمایی سوره خوانده است.


حسین حقیگی که قرآن، سرود و تواشیح را از دبستان آموخت و فعالیت حرفه ای خود را از سال 1368 آغاز کرد، درباره «حناس» و جزئیات ساخت آن می گوید: این کار عشق شهره پیرانی است. همسر شهیدش نیز دیده می شود که فیلمبردار «حنا» است و مخاطب درگیر این حس می شود. من هم فرصت ساخت این قطعه را برای دانشمند هسته ای کشورمان شهید داریوش رضایی نژاد داشتم و خدا را شکر می کنم.


وی درباره خلق این اثر می گوید: وقتی فیلم «حناس» را در چهلمین جشنواره فیلم فجر دیدم آرزو کردم در این مراسم شرکت کنم. در همان زمان به دوستانم هم گفتم که برای شهادت داریوش رضایی نژاد سندی درست کردند که آرمیتا می تواند سال ها بعد آن را بگیرد و بگوید پدرم را کشتند. با خودم گفتم می توان یک قطعه خوب برای این کار ساخت. بعدها شانس آوردم که در این فیلم نقشی به من پیشنهاد شد که از این بابت خوشحالم.


حقيقي با بيان اينكه كار موسيقي او قطعه اي عاشقانه و احساسي است، مي افزايد: «حناس» آهنگ عاشقانه شهر پيراني براي همسر شهيدش است كه در فيلم هم مي بينيم و درگير آن مي شويم. در ادامه شاهد ترسی هستیم که در زندگی همسر این شهید وجود داشت و شاهد فراز و نشیب هایی هستیم که این عزیز در زندگی با آن مواجه شد. این دغدغه از اواسط تا انتهای فیلم همراه مخاطب است. همین طور هنگام تماشای فیلم به نوعی گلوی بیننده را می گیرد که نمی ترکد. می خواستم با ساختن یک قطعه آن را جبران کنم و این حس را به مخاطب منتقل کنم.


این خواننده در پاسخ به این سوال که چه زمانی به او پیشنهاد ساخت آهنگ مربوط به فیلم «حناس» داده شد، می گوید: حدود دو ماه پیش بود که به من پیشنهاد ساخت آهنگ را دادند. در آن زمان فیلم «حناس» را به همراه غزلسرای محمدمهدی سیار، آهنگساز شروین معینی و حسن بابا که تنظیم و میکس قطعه را به عهده داشتند، حسی که در فیلم بود را یادداشت کردند. سپس با حسین دارابی کارگردان، امیرحسین تقفی نویسنده و محمدرضا شف تهیه کننده فیلم جلسه مفصلی داشتیم و در مورد اتفاقاتی که ممکن است در ترانه رخ دهد و مسیری که می تواند طی کند صحبت کردیم و در نهایت به عاشقانه ای رسیدیم که فکر می کنم. ، از همه خطوط دیگر جذاب تر است. در پایان امیدوارم تونسته باشم حسی که به دنبالش بودیم رو توصیف کنم و تونسته باشیم بر اون غلبه کنیم تا همسر شهید هم راضی باشه.


همچنین درباره معنی و کاربرد کلمه حناس در آهنگ اثرش می گوید: حناس به معنای خود است و در ترانه و در پایان قطعه من نیز به کار رفته است. در کل سعی کردیم به آنچه در فیلم است وفادار باشیم.


حاجی امیدوار است که؛ اول مرداد سالروز شهادت داریوش رضایی نژاد بود. امیدوارم این کار را از ما بپذیرند و نگاهی بیندازند. این را هم باید بگویم که ما خیلی مدیون شهدا هستیم و کاری که انجام می دهیم اسمش وظیفه است.


انتهای پیام/