موضوع احیای برجام هرگز دشوارتر از امروز نبوده است/ غرب در حال حاضر حاضر به استفاده از آخرین تاکتیک خود نیست.


موضوع احیای برجام هرگز دشوارتر از امروز نبوده است/ غرب در حال حاضر حاضر به استفاده از آخرین تاکتیک خود نیست.

یک تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: در آینده و در شهریور ماه اگر شرایط برجام به این شکل باشد، می توان پیش بینی کرد که قطعنامه تنبیهی علیه ایران صادر شود و پرونده ایران به شورای امنیت و در این مورد تحریم ها برود. بدون نظر چین و روسیه بازگردانده می شود و حتی ممکن است پرونده به فصل هفتم منشور ختم شود، اما من معتقدم که غرب حداقل در مرحله فعلی نمی خواهد از این آخرین راه حل استفاده کند.


علی بیگدلی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، واکنش احتمالی ایران و آمریکا به پیش نویس پیشنهادی مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احیای برجام و پاسخ به این سوال که آیا اروپا با علم به اینکه تهران پاسخ به این پیشنهاد مثبت نخواهد بود، سعی در تسریع در سرزنش بازی خود دارد، گفت: معتقدم پیشنهادات آقای جوزپ بورل نمی تواند انتظارات ایران را تغییر محسوسی بدهد. سطح توقع ایران از برجام بالاتر است و همین امر منجر به پیش‌بینی عدم پذیرش این پیشنهاد می‌شود. در چنین فضایی آمریکایی ها مجبور می شوند نسبت به خواسته های ایران کمی انعطاف نشان دهند. اما اگر خواسته اصلی ایران رهایی سپاه از زیر بار تحریم ها باشد، برای جو بایدن غیرممکن می شود، زیرا رئیس جمهور آمریکا تحت فشار حزب خودش و جمهوری خواهان است و به بایدن اجازه انجام آن را نمی دهند. . چنین چیزی، اما به نظر می رسد ایران مصر مصمم به انجام این درخواست است.


وی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده فعلی ایران که پیش از این مذاکرات از برجام ناراضی بود، اکنون می‌خواهد تحریم‌های سپاه را لغو کند تا برخی از مخالفان داخلی برجام را جذب کند. در حال حاضر ایران البته از نظر غنی سازی از امتیازات بالایی برخوردار بوده است و امروز غرب به انرژی ایران نیاز زیادی دارد و در صورت توافق می توانیم 5 میلیارد دلار نفت به غرب صادر کنیم.


وی افزود: نقش روسیه در این زمینه را نباید نادیده گرفت. زیرا روس‌ها موضوع برجام گروگان‌های آمریکایی را ربوده‌اند و این نشان دهنده قدرت مسکو است که برجام بدون اراده آنها تجدید نخواهد شد. مسئله احیای برجام هرگز دشوارتر از امروز نبوده است.


این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که اگر ایران با پیشنهاد مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا موافقت نکند به مرحله اعلام پایان برجام می رسیم، گفت: از نظر حقوق بین الملل معمولا هیچ یک از طرفین اعلام نمی کنند. پایان توافق؛ چون مسئولیت قانونی دارد و البته نمی خواهند مانع شروع مذاکرات شوند. به عنوان مثال، کره شمالی و جنوبی از سال 1953 آتش بس اعلام کردند و هنوز در آتش بس هستند و برجام می تواند بدون تغییر باقی بماند. هر دو طرف سعی می کنند طرف مقابل را وادار کنند که بگوید صحبتشان تمام شده است، اما معمولاً این اتفاق نمی افتد.


وی در پاسخ به این سوال که در شهریورماه شاهد برگزاری نشست فصلی هیات دولت خواهیم بود در حالی که جلسه قبلی این نهاد با صدور قطعنامه ای علیه ایران همراه بود که در صورت این روند واکنش تهران را نیز در پی داشت. ادامه خواهد داشت در جلسه آینده شاهد صدور قطعنامه خواهیم بود و آیا این به معنای بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل است؟وی گفت: در شورای حکام دو نوع قطعنامه داریم که یکی قطعنامه است. اخطار و دیگری مجازات است قطعنامه قبلی یک قطعنامه هشدار بود و ایران نیز عجیب واکنش نشان داد. در آینده و در شهریور ماه اگر شرایط برجام به این شکل باشد، می توان پیش بینی کرد که قطعنامه تنبیهی علیه ایران صادر شود و پرونده ایران طبق منشور هفتم به شورای امنیت برود.


وی ادامه داد: البته غربی ها امروز نمی خواهند از آخرین تاکتیک خود استفاده کنند. اگر بخواهند موضوع را به شورای امنیت ببرند، این روند در همان مرحله متوقف نمی‌شود و از مکانیسم ماشه تحریم‌های قبل از 2015 برمی‌گردد، اما من معتقدم غرب نمی‌خواهد از این تاکتیک آخر استفاده کند. حداقل در مرحله فعلی


انتهای پیام/