موضع برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در عراق تلاش برای ایجاد شورش در بین شیعیان است/ تنها راه حل پیش رو ورود قدرت به صحنه است.


موضع برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در عراق تلاش برای ایجاد شورش در بین شیعیان است/ تنها راه حل پیش رو ورود قدرت به صحنه است.

یک تحلیلگر سیاسی عراقی تاکید کرد که تنها راه حل بحران کنونی در عراق، روی کار آمدن قدرت و تعهد همگان به پیروی از مجموعه قوانین برای تضمین صلح و ثبات است.


محمود الهاشمی، تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و سیاست خارجی عراق در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در تشریح تحولات کنونی صحنه سیاسی عراق و بازیگران اصلی آن گفت: فراخوان تظاهرات از سوی مقتدی صدر صورت گرفت. رهبر جنبش صدر عراق و شعار این مبارزه با فساد است، اما نکته قابل توجه ما این بود که رسانه های منطقه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی و امارات در پوشش کامل تظاهرات شرکت کردند. گویی قبلاً با یکدیگر ملاقات داشته اند و از سازمان دهندگان این تظاهرات بوده اند. البته این امر با شورش شیعیان به عنوان یکی از منابع قدرت و اثربخشی مقاومت طنین انداز شد.


هاشمی در خصوص مطالبات معترضان و اینکه آیا این مطالبات توجیه کننده تظاهرات است، گفت: تظاهرکنندگان در شعارهای عمومی خواستار اصلاحات و مبارزه با فساد هستند و در حال حاضر مطالبه فروپاشی نظام تشدید شده است، اما معتقدیم که این مطالبات. تظاهرات توجیهی ندارد زیرا جنبش صدرا از همان ابتدا سازوکارهای دموکراتیک را در پیش گرفت و مجلس را با همان سازوکارهای دموکراتیک ترک کرد. بر این اساس نمایندگان مرتبط با وی استعفای خود را به رئیس مجلس تقدیم کردند و مورد قبول رئیس جمهور قرار گرفتند، به همین دلیل به خیابان ها ریختند و وارد منطقه سبز بغداد و ساختمان مجلس را اشغال کردند. نهضت صدر باید منتظر انتخابات بعدی می بود و حمایت بیشتری را برای به دست آوردن اختیارات بیشتر و رسیدن به اهداف مورد نظر به دست می آورد.


وی در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای این تحولات برای مردم عراق و امنیت و منافع آنها، گفت: بدون تردید عراقی ها در اضطراب و نگرانی هستند زیرا ورود و تسخیر مرکز مجتمع دولتی در بغداد خطر را هشدار می دهد. و از دست دادن اعتبار و حاکمیت ملی. آنها همچنین نگران واکنش حامیان ائتلاف چارچوب هماهنگی به این تحولات هستند و بیم آن دارند که کشور را وارد یک درگیری بی‌معنا و بی‌ثمر و جنگ داخلی کنند و فضا را برای دخالت خارجی در امور عراق ایجاد کنند.


هاشمی در خصوص راهکارهای موجود برای جلوگیری از این پیامدها گفت: گزینه های اجتناب از پیامدهای بحران کنونی دشوار به نظر می رسد. بین مکالمه و فراخوانی برای آرامش فاصله زیادی است. توقف فراخوان ها برای تشدید تنش آسان نیست، اما راه حلی پیش روی ما است و آن رسیدن اقتدار و مسئولیت همه برای پیروی از مجموعه قوانینی است که به صلح و ثبات می انجامد.


این تحلیلگر عراقی درباره احتمال درگیری شیعه و شیعه در این کشور تصریح کرد: اگرچه ائتلاف چارچوب هماهنگی تلاش زیادی برای جلوگیری از درگیری دارد و از پیامدها و تهدیدات آن برای صلح داخلی به ویژه اینکه در یک منطقه جغرافیایی شیعه خواهد بود آگاه است. و در هر خانه ای انواع و اقسام سلاح های شخصی یافت می شود، اما همچنان امکان برخورد و سپس درگیری با حمایت های دولتی و رسانه ای «مصطفی الکاظمی» تحت نفوذ کشورهای حوزه خلیج فارس و آمریکا وجود دارد. در هر لحظه وجود دارد


وی در پایان با بیان اینکه نیروهای سیاسی در این برهه حساس باید چه کنند، خاطرنشان کرد: این مشکل وجود دارد که جناح‌های سیاسی نمی‌توانند در مورد چگونگی مقابله با چالش‌های خطرناک کشور به توافق برسند و اختلافات سیاسی آنها به اختلافات اجتماعی تبدیل شده است. ، موافقم. ما همچنان منتظر راه حلی برای خروج از این بحران هستیم.


انتهای پست/