مضرات باران های موسمی در ایران بیش از فواید/فرصت های آن است که تبدیل به تهدید می شود/بارش تاثیری در کند کردن روند فرونشست زمین ندارد.


مضرات باران های موسمی در ایران بیش از فواید/فرصت های آن است که تبدیل به تهدید می شود/بارش تاثیری در کند کردن روند فرونشست زمین ندارد.

اواسط هفته گذشته سازمان هواشناسی کل کشور و استان اصفهان بارندگی های فصلی همراه با سیلاب را در غرب استان اصفهان پیش بینی کرده بود، اما بخش شهر اصفهان از آن پیش بینی چیزی جز گرد و خاک نبود.


به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، نقشه های هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب ناشی از بارندگی در کشور هشدار داده بود و در مناطق پیش بینی شده به جز شهر اصفهان رخ داد.


تصاویر دریافتی تایید می کند که بسیاری از نقاط کشور و استان اصفهان تحت تاثیر باران های موسمی و سیل قرار گرفته اند. سیل و روان آب در روستاهای چادگان فریدن و بوجین، میاندشت، رازوه و مندریان، روستاهای کاروان، میمه و وزوان، منطقه عشایری زردفهرا فریدونشهر، روستای پهلوشکن و محور جاده پادنا – سیشرد. و آسیب به جاده ها، بخش کشاورزی و راندن به چندین منطقه مسکونی.


۹۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل در استان اصفهان


به گفته منصور شه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، در پی بهره برداری از سامانه بارشی و جاری شدن سیلاب در چند روز اخیر، 900 میلیارد تومان خسارت در 18 شهرستان استان اصفهان وارد شد. روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز اعلام کرد: از این میزان خسارت 600 میلیارد تومان در بخش کشاورزی شامل چهار هزار هکتار زمین کشاورزی، 50 هکتار باغ، 500 کلنی زنبور عسل، 30 دام و طیور است. واحدها ، 10 واحد پرورش ماهی و همچنین کانال ها، حوضچه های ذخیره آب و کانال های کشاورزی وجود دارد.


98 کیلومتر راه و راه روستایی، 61 ساختمان فنی و پل، 213 کیلومتر راه عشایری، هزار و 220 چادر دامداری و 870 چادر عشایری، راه شهری و روستایی، شبکه آب روستا و 750 واحد مسکونی که 250 واحد روستایی است آسیب دیدند. بازسازی و مابقی تعمیر شود این یکی دیگر از خسارت های سیل در استان اصفهان است.


به گفته رئیس جمعیت هلال احمر استان اصفهان، در دو روز گذشته بیش از 3 هزار نفر از سیل و بارندگی‌ها در نقاط مختلف استان خدمات امدادی دریافت کردند.


بارندگی های اخیر تاثیری در کندی روند فرونشست نداشته است


علیرغم پیش بینی های مکرر آب و هوای باران های موسمی و هشدارهای متعدد برای جلوگیری از تردد در حاشیه زاینده رود، سهم اصفهان از بارندگی های اخیر چیزی نبود.


یک کارشناس زمین شناسی که نخواست نامش فاش شود، گرمای بیش از حد و آلودگی هوای اصفهان را دلیل این حادثه عنوان کرد و به ایلنا گفت: اصفهان به دلیل وجود آن در تمام فصول سال به ویژه تابستان دچار آلودگی شدید و گرمای خفه کننده است. محیط اطراف. رنج می برد و بهره برداری از این معدود صنایع در استان، شهروندان اصفهانی را از نعمت باران های موسمی و غیر موسمی محروم کرده است.


وی یادآور شد: طبق پیش بینی ها قرار بود هسته بارش در اصفهان باشد اما هوا به قدری آلوده و گرم است که اجازه تشکیل ابر را ندادند. زیرا گازهای گلخانه ای تولید شده توسط صنعت باعث گرم شدن و آلودگی هوا می شود و از تشکیل ابر جلوگیری می کند و دیدیم که در تمام اصفهان باران می بارید و در شهر خبری نیست. اتفاقی که حداقل می تواند منجر به گرفتگی چاه های فلمان شود و تا حدودی مشکل تامین آب شرب را برطرف کند.


وی افزود: این حادثه در اردکان یزد نیز رخ داد. بدین ترتیب یزد پرآب شد و اردکان یزد، محل صنایع بزرگ، بدون باران.


این کارشناس زمین شناسی تاکید کرد: بارندگی های موسمی تاثیری در کند شدن روند فرونشست ندارد زیرا میزان بارندگی بیشتر از ظرفیت جذب آب زمین است و بیشتر به صورت سیلاب و نهر جاری می شود مگر اینکه حوضه ای وجود داشته باشد. برای حفاظت از این آب ها با ایجاد بستر مناسب شرایط تغذیه سفره های زیرزمینی را تضمین کرده ایم. اتفاقی که هرگز در اصفهان و بیشتر کشور ندیده بودیم.


وی خسارت بارندگی های موسمی در ایران را بیش از فایده دانست و تصریح کرد: اگر زیرساخت های لازم برای هدایت آب و جمع آوری سیلاب و رواناب از باران به سفره های زیرزمینی فراهم شود، می توان گفت که بهترین است. گزینه. قرار بود سطح آب های زیرزمینی حوضه زاینده رود را تغذیه کند اما این کار به سرانجام نرسیده و احتمال وقوع سیلاب و فرسایش خاک، تخریب و خسارت وارد شده است.


این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، افزود: باید بگوییم از این نظر خوش شانس بودیم که در منطقه حبیب آباد و دولت آباد پایگاه هشتم شکاری اصفهان بارندگی های موسمی را تجربه نکردیم. خسارات جبران ناپذیری وارد شد.


خطر انتشار گرد و غبار تا حدودی کاهش یافت


به گفته این کارشناس، بارندگی های اخیر تاثیر مثبتی داشته است. باریک شدن تالاب بوخونی و خطر پخش ریزگردها حداقل تا حدودی کاهش یافت. به گفته وی، تالاب گاوخونی سال هاست که از حق آبه محروم بوده و طبیعت در روزهای اخیر بخشی از این حق را جبران کرده است.


این کارشناس زمین شناسی تصریح کرد: مطالعات سیلابی در کشور انجام نشده است ضمن اینکه از دهه 30 تا 50 بیش از بیست سیلاب ثبت شده است. با توجه به این آمار، لازم بود مطالعات دقیق و کارشناسی در مورد سیل انجام شود تا مانند برخی نقاط جهان، این تهدید به فرصتی برای صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از آسیب و آسیب به زیرساخت ها تبدیل شود.


چشمانی که به آسمان خشکیدند


مردم اصفهان با تماشای اخبار و گزارش های سیل، به باران خشک در آسمان شهر خیره شدند و امیدشان برای احیای زاینده رود حتی برای لحظاتی ناامید شد.
انتهای پست/