مردم دوست ندارند با آنها مانند یک مهندس رفتار شود/ جامعه یک کرم کتاب است


مردم دوست ندارند با آنها مانند یک مهندس رفتار شود/ جامعه یک کرم کتاب است

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر قانون برای همه یکسان اجرا نمی شود و در زمان های مختلف متفاوت است، مردم می پرسند چرا؟ مردم آن را به عنوان یک حادثه نمی بینند و دوست ندارند که با آنها به روش مهندسی برخورد شود.


محمدحسین مقیمی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه روز به روز شاهد تحرکات گروه های افراطی در کشور هستیم و این نوع رفتارها چه تاثیری بر مردم در این شرایط دارد، گفت: این افراطی از هر نوعی است. نه افراط حلال مشکلات است و نه افراط، ما باید به آنچه اسلام و قانون اساسی می گوید عمل کنیم.


این نماینده سابق شورای اسلامی تاکید کرد: قانون اساسی ما تکلیف را مشخص کرده است. قوانینی که تصویب شده نباید خلاف شرع و قانون اساسی باشد. این قوانین باید برای همه مردم و در همه زمان ها اعمال شود. یعنی باید در طول سال روال عادی داشته باشیم تا برخی جلسات در یک روز از سال تقویت و در روزهای دیگر تبلیغ نشود.


وی با بیان اینکه باید قانون را آنگونه که هست اجرا کنیم، گفت: آزادی های مردم باید در چارچوب قانون رعایت شود و سلب نشده باشد. بیایید با کسانی که قانون شکنی می کنند، به ویژه کسانی که به نام قانون آزادی مردم را سلب می کنند، برخورد کنیم، آنها باید پاسخگو باشند.


مقیمی بیان کرد: اگر در سال های اخیر کمی به مجرمان نگاه کنیم، خواهیم دید که با هر پدیده ای که به شدت با آن برخورد کرده ایم و از حدود قانون فراتر رفته و با دید افراطی به آن نگاه کرده ایم، در مدت کوتاهی زمان. زمان خود را در جامعه خشن‌تر نشان می‌دهد، با احتساب مثال‌های زیادی در این مورد داریم، اگر با بسیاری از پدیده‌ها قانونا، صادقانه و با اعتدال برخورد می‌کردیم، هیچ اتفاقی نمی‌افتاد.


وی تصریح کرد: معتقدم این افراد زمانی که در جامعه مرجع هستند نظرات شخصی خود را اعمال می کنند و در مواقع لزوم تذکر می دهند مردم به نظرات مراجع اهمیت می دهند اما وقتی این گروه وارد می شود فرق می کند.


این فعال سیاسی یادآور شد: برخی اتفاقات با هر نوع پوششی دیده می شود، از آنها گزارش تهیه می شود و با این افراد مصاحبه می شود، اگر این مشکل است چرا الان مشکلی نیست؟ من معتقدم وقتی قانون برای همه و در همه زمان ها یکسان اجرا نمی شود، مردم تعجب می کنند که چرا؟ مردم آن را به عنوان یک رویداد تصادفی نمی بینند، اما آن را طبق برنامه ریزی می بینند و مهندسی شدن را دوست ندارند.


وی افزود: اگر شرایطی را فراهم کنیم که مردم به پای صندوق های رای بیایند به انقلاب و صندوق رای خود اعتماد خواهند کرد اما اگر متوجه شوند فرد منتخب جزو افراد تایید شده نیست، آن را محدودیت می بینند. بنابراین اگر انتظار مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آینده را داریم، باید به گونه دیگری رفتار کنیم.


مقیمی تصریح کرد: اینطور نیست که فکر کنیم بتوانیم سرمایه اجتماعی خود را با چیز دیگری جایگزین کنیم، زیرا مهمترین سرمایه اجتماعی ما مردم و حضور آنهاست و باید رفتار و عملکرد قوای سه گانه مورد توجه قرار گیرد. در مصوبات مجلس و عملکرد قوه قضائیه. پناه و پناه مردم چیست و آیا در دولت است تا به مشکلات اساسی برسیم.


وی ادامه داد: در انتخابات این همه شعار داده شد، چه شد؟ در سال های گذشته اگر کوچکترین مشکلی پیش می آمد چقدر درباره دولت و عملکرد آن صحبت می شد؟ رادیو کوچکترین مشکل را بزرگ کرد. امروز همه این موارد را می بینیم اما از مشکلات موجود خبری نیست. مثلاً پروژه ای که 14 سال است اجرا نشده است، در 2-3 ماه قابل اجرا نیست.


این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: حرف ما باید به گونه ای باشد که عملکرد گذشته آن طور که بوده گزارش شود. چون این جلسات در ذهنشان است و می گویند چرا قبلا این چیزها بد بوده و امروز خوب شده است.


وی گفت: هزینه فروش نفت چقدر بوده و امروز چقدر است؟جنگ اوکراین یک فروش نفت موثر بود. مردم آن را درک می کنند، همانطور که ما در مورد آن صحبت نمی کنیم و در رادیو در مورد آن صحبت نمی کنیم و در اخبار در مورد آن صحبت نمی شود، اما مردم در محاسبه خوب هستند، می بینند که قیمت ها از کنترل خارج می شود. ، شما باید با افراد واقعی صحبت کنید زیرا آنها محاسبات را انجام می دهند.


انتهای پیام/