مراسم افتتاحیه کتاب دومابا/ آمادگی وزارت ارشاد برای حمایت از ترویج دایره المعارف های روستایی در کشور


    صورت گرفت

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در مراسم معرفی کتاب «دماب ها» گفت: لازم است اقدامات نویسنده مجموعه دوماب و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ در سراسر کشور گسترش یابد. ”


به گزارش ایلنا به نقل از جاسر احمدوند، معاون فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مراسم معرفی دوماب: توسعه بیش از پیش.


وی افزود: لازم است نویسنده مجموعه دومابه در سراسر کشور گسترش یابد و معاونت فرهنگی نیز آمادگی دارد از نویسنده این مجموعه حمایت کند و کار و تجربه نویسنده را در سراسر کشور توسعه دهد.


معاون فرهنگی و حکومت اسلامی خاطرنشان کرد: نگارش و انتشار دایره المعارف هایی مانند دوماب برای ثبت و حفظ میراث فرهنگی روستاهای ملی مفید است و امیدوارم مجموعه ای مانند دایره المعارف دوماب را ایجاد کرده باشد.


وی در ادامه درباره مجموعه دوماب گفت: یکی از نقاط قابل توجه و جالب مجموعه دوماب، شرح ماکت ساخت قنات گذشته است و نمونه ها و برچسب های کار به تفصیل بیان شده است. کتابخانه ملی مسئول استانداردسازی فرهنگ و کتاب است


رئیس اتاق فکر فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مراسم معرفی کتاب «دوماب ها» گفت: افزایش تعلق به خاک در واقع ترویج فرهنگ مقاومت و گفتمان است.


حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری گفت: کتابخانه ملی در جایگاه استانداردسازی خود وظیفه می بیند که با برگزاری مراسمی مانند معرفی کتاب، الگوی سایر مجموعه های تاریخ و فرهنگ روستای ایران باشد. دایره المعارف دمشق.


وی افزود: بسیاری از مشکلات فرهنگی با عدم تعادل مرتبط است، یکی از عدم تعادل ها تعادل بین جمعیت شهری و روستایی است که با افزایش درآمدهای نفتی در دهه 30 و توسعه شهرنشینی مرتبط است.


رئیس آرشیو فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: این روستا مهد تولید و اقتصاد روستایی است که به دلیل نگهداری نامناسب روستاییان مختل شده است، ناشر مجموعه داماب می گوید. قوی تر خواهد شد


وی همچنین ادامه داد: کار یک نویسنده و یک ناشر از این جهت اهمیت دارد که در فضایی هستیم که اگر نویسنده عمر خود را صرف نوشتن چنین اثر دقیق و ارزشمندی نمی کرد یا ناشر در این زمینه هزینه نمی کرد. از نظر مادی بیشتر پیشرفت کرده اند.”


حجت الاسلام زائری از جمله به اهمیت روستا در فرهنگ لبنان اشاره کرد و گفت: جمعیت.


وی گفت: افتخار داشتن روستا باعث افزایش وطن می شود و یکی از دلایل مقاومت در لبنان فرهنگ روستایی است.


رئیس آرشیو فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، افزایش مالکیت زمین را از مصادیق ترویج مقاومت در برابر فرهنگ و گفتمان برشمرد.


زائری ادامه داد: مقاومت در روزی که همه تلاش می کنند مردم را از این سرزمین جدا کنند با افزایش مالکیت زمین امکان پذیر است. زائری با اشاره به اینکه نگارش اثری مانند دوماب اثری اصیل است، گفت: تلاش برای نگارش چنین اثری اگرچه هیچ منفعتی مادی و دنیوی برای نویسنده نداشته اما شایسته تقدیر است. علاقه به وطن باید از دانش باشد


سجد محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و عضو دائمی فرهنگستان هنر گفت: علاقه به وطن باید از دانش باشد، عشق مصنوعی به ناسیونالیسم می انجامد اما عشق از دانش ارزشمند است. موضوع حفاظت از فرهنگ و میراث یک موضوع پیچیده است و در مورد چگونگی رسیدگی به آن اتفاق نظر وجود ندارد.


وی افزود: فرصت های زیادی در روستاهای کشور وجود دارد و هر روستای کشور مانند دومابام دارای فرهنگ غنی و ارزشمندی است که باید در همه آنها مورد توجه قرار گیرد.


یکی از اعضای دائم فرهنگستان علوم ادامه داد: اگر شرح سفر اکثر گردشگران غربی و اروپایی را بخوانیم، این دیدگاه رایج است که از ایرانیان ساکن و انتخاب سرزمین ایران شگفت زده می شوند، زیرا بر خلاف فرهنگ اروپایی، بیولوژیکی ایران منابع بالقوه هستند.” آنها به انتخاب مکانی با منابع واقعی عادت کرده اند.


وی ادامه داد: شناخت رمز و راز زندگی ایرانیان یک توانایی است که باید ثبت شود، ایران تاریخ تمدنی طولانی دارد و باید بررسی کنیم که چگونه راز زندگی در ایران را بشناسیم.


بهشتی همچنین خاطرنشان کرد: برای غلبه بر چالش های زیستی آینده ایران، داشتن شایستگی در وطن ضروری است.


وی افزود: عشق به وطن باید حاصل معرفت باشد، عشق مصنوعی منجر به ناسیونالیسم می شود، اما عشق به معرفت باید ارزشمند باشد، عشق به وطن باید مانند عشق ما به مادر باشد که از عشق ناشی می شود و هست. همراه با دانش».


رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در ادامه، تدوین مجموعه دمابه را مصداق بارز میهن دانست و گفت: شناخت وطن با اقداماتی مانند تدوین مجموعه داماب حاصل می شود.


وی در پایان خاطرنشان کرد: در قرن اخیر با شناخت مهمانان خود را ثروتمند دانسته ایم، شناخت درست فرهنگ هر منطقه و فرهنگ کشور، شایستگی برای وطن و منطقه است. فرهنگ روستایی هویت ملی و مبانی فرهنگی را تشکیل می دهد نویسنده مجموعه «دوماب ها» در مقدمه این کتاب گفت: فرهنگ ملی روستایی هویت و هویت ملی و مبانی فرهنگی را شکل می دهد.


میرزایی مولف مجموعه دوماب در مراسم افتتاحیه این کتاب گفت: بیشتر دست اندرکاران علمی، فرهنگی، ادبی و هنری ایران و جهانان زاده اهل روستا بودند.


وی ادامه داد: فرهنگ روستایی کشور هویت و هویت ملی و مبانی فرهنگی را تشکیل می دهد، فرهنگ میراث گذشتگان است. نویسنده مجموعه دوماب افزود: فرهنگ کالایی نیست و ارزش بالایی دارد که از طریق روش های شفاهی و سالیان متمادی منتقل می شود و از گذشته به آیندگان به ارث می رسد. وی عدم ثبت و انتقال فرهنگ را عامل اصلی عدم انتقال فرهنگ و سنت به نسل جدید برشمرد و گفت: بی توجهی در ثبت و انتقال فرهنگ منجر به انتقال سنت های فرهنگی و اجتماعی به نسل جدید شده است. جوان. نسل به طور کامل منتقل نشده است.


میرزایی همچنین خاطرنشان کرد: کشورها برای ثبت جهانی میراث فرهنگی خود با هم رقابت می کنند تا نشان دهند کشورشان فرهنگ و تمدن بیشتر و غنی تری دارد و کشور ما ایران نیز دارای منابع غنی فرهنگی است که باید ثبت شود و برای دیدن آن به فرهنگ سپرده شود. . بیایید جزو بزرگان نباشیم. تمدن های ملی


وی خاطرنشان کرد: 42 سال پیش در آبادان در دفاع از وطن به عنوان یک قدرت مردمی می دانستم که وطن شامل یک روستا است و برای حفظ وطن باید فرهنگ روستا را تسخیر و حفظ کرد.


نویسنده مجموعه دوماب در ادامه به محتویات این مجموعه اشاره کرد و گفت: مجموعه دوماب شامل 7 کتاب در زمینه بیان فرهنگی، آداب و رسوم، گویش، خاستگاه و دیگر جنبه های فرهنگی در یکی از روستاهای استان اصفهان است.


وی گفت: این کار بزرگ تنها برای ثبت میراث عظیم روستا در کشور انجام شده است که اگر چنین مجموعه ای برای تمام روستاهای کشور جمع آوری شود دین ما به فرهنگ کشور باز می گردد.


این نویسنده خاطرنشان کرد: برای ترویج فرهنگ روستایی کشور باید به گونه ای عمل کرد که با ارائه الگو بتوان فرهنگ سایر روستاهای ملی را نیز اسیر کرد.


یادآور می‌شود، کتاب «دوماب‌ها» یداله میرزایی با پژوهش سمیرا میرزایی و شهرداد میرزایی به‌عنوان اثری در حوزه ایران‌شناسی و پژوهش‌های منطقه‌ای ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.


لازم به ذکر است کتاب «دماب ها» مجموعه ای از مطالعات فرهنگی و تاریخی روستای دوماب در استان اصفهان است که در هفت جلد و 2163 صفحه منتشر شده است.


انتهای پیام/