محکومیت 4 میلیارد دلاری در پرونده خانواده سربازان هسته ای


محکومیت 4 میلیارد دلاری در پرونده خانواده سربازان هسته ای

معاون امور بین الملل ستاد و حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را به محکومیت برخی خانواده های سلاح هسته ای علیه دولت، مقامات و مقامات آمریکایی محکوم کرد.


به گزارش ایلنا، اداره ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین الملل و ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اعلام کرد: اقدام متقابل دولت آمریکا در بخش 55 حقوقی تهران، مقابله و جلوگیری از نقض تعهدات بین المللی و رفتارهای توهین آمیز در حمایت از رژیم تروریستی رژیم صهیونیستی است. اقداماتی که منجر به مرگ یک دانشمند هسته ای و آسیب جسمی، روانی و مالی به خانواده های آنها می شود. طرح در پی شکایت و جلسه دادگاه، به دولت و مقامات ایالات متحده 4 میلیارد و 300 میلیون دلار غرامت مادی، معنوی و جزایی محکوم شد.

بر اساس رای دادگاه دو میلیارد و صد و پنجاه میلیون تومان بابت خسارت مادی و معنوی متقاضیان سنجیده و به همین میزان جریمه نقدی در نظر گرفته شد.

متقاضیان این پرونده خانواده سه رزمنده هسته ای و جانباز هسته ای کشورمان و همسران سه رزمنده هسته ای هستند که در این پرونده جانباز و قربانی تروریسم هستند.

متهمان این پرونده 37 شخص حقیقی و حقوقی آمریکایی از جمله دولت آمریکا، باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزارت خارجه آمریکا، برایان هوک، مایک پمپئو، اشتون کارتر، وزارت دفاع آمریکا، آژانس امنیت ملی آمریکا، و غیره

مبنای حقوقی صلاحیت این دادگاه، قانون صلاحیت جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی و ضوابط اجرای آن است.

لازم به ذکر است دادگاه بدوی پس از وصول و تقدیم دعوی، دادخواست و ضمائم با ترجمه رسمی را برای متهمان ارسال و علیرغم اطلاع از طریق دفتر ولی امر جمهوری اسلامی ایران در آمریکا، متهمان در دادگاه حاضر نشد

بخش تحقیقات همچنین دلایل انتساب این جنایات به ایالات متحده را شناسایی کرده است، از جمله:

1. جنایات رژیم صهیونیستی علیه قربانیان تروریسم بر اساس اظهارات متقاضیان و انگیزه رژیم صهیونیستی در دادرسی کیفری مشخص شده است.
2. آمریکا نقش موثری در استقرار، تقویت و حمایت از رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم تروریستی داشته است.
3. آمریکا سالانه صدها میلیون دلار کمک مستقیم مالی، اقتصادی، حمایتی، آمادگی و نظامی به رژیم صهیونیستی ارائه می کند.
4. کنگره آمریکا قوانین متعددی در حمایت از این رژیم تصویب کرده است.
5. به طور کلی رژیم صهیونیستی به طور مستقیم و غیرمستقیم از سوی آمریکا حمایت می شود و مسئولیت تمامی فعالیت ها اعم از کمک، پشتیبانی و انجام اقدامات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی بر اساس اصول کلی بین المللی بر عهده آمریکاست. قانون.
6. از آنجایی که قتل دانشمندان هسته ای و خانواده های آنها نتیجه حمایت همه جانبه و بی وقفه رژیم صهیونیستی از خوانندگان اقدامات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی است، دادگاه قربانیان را متضرر دانسته است.

لازم به ذکر است که دادگاه های آمریکا به بهانه های مختلف علیه ایران رای صادر کرده و دولت ایران و تعدادی از سازمان ها و سازمان های دولتی را به پرداخت غرامت یا مجازات محکوم کرده اند. در نتیجه، دادگاه‌های ایران نیز پرونده‌های مختلفی را علیه دولت و مقامات ایالات متحده به دلیل نقض مصونیت دولت ایران بررسی کرده‌اند.

معاون امور بین الملل قاضی خاطرنشان کرد: رسیدگی به این پرونده ها جدا از رسیدگی کیفری و اقدامات متقابل ایران در مواجهه با این جرایم است.انتهای پیام/