لزوم اجرای «حقوق مسکن 650 هزار تومانی»/ مجلس حقوق کارگران و مستمری بگیران را احیا کند.


نیاز به اجرا

فرمارس توفیقی گفت: مجلس حق مسکن کارگران را 650 هزار تومان اعلام کند. در عین حال رئیس صائمه نیز دستور اجرای همان پیشنهاد قبلی سازمان تامین اجتماعی در خصوص مستمری بگیران را بدهد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، قالیباف هشتم تیرماه طی نامه ای رسمی از دولت درخواست اصلاح دو مصوبه را کرد. اولاً افزایش مستمری بازنشستگان و ثانیاً تصویب تسهیلات مسکن کارگران شاغل.


در این نامه به مهلت یک هفته ای دولت اشاره شده بود، اما اکنون بیش از هشت روز از این نامه می گذرد، حتی تصویب کمک هزینه آپارتمان به صورت مستقیم و بدون مبنا مورد توجه قرار نگرفته است. در رابطه با کمک هزینه آپارتمان کارگران مشمول قانون کار، کمک هزینه آپارتمان مصوب شورای عالی کار به میزان 650 هزار تومان تمدید شود. به گفته فرامرز توفیقی (از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار)، احیای حق مسکن 650 هزار تومانی یک الزام است و دولت تا امروز باید ابلاغیه اجرایی می کرد.


وی ادامه می دهد: دولت نباید با عدم رعایت قانون کارگران و مستمری بگیران را معطل کند. قانون حدود و کاستی وظایف قوه مجریه را به وضوح مشخص کرده است. اگر این حدود و ثغور رعایت نشود خسارات زیادی به کارکنان و مستمری بگیران وارد می کند. این اولین سالی است که در بیش از چهل سال گذشته با وجود گذشت پنج ماه از سال، کارگران مشمول قانون کار هنوز موظف به پرداخت مزایا نشده اند و بازنشستگان همچنان در تاریکی و نگرانی هستند؛ توصیه ما به دولت این است که از کارشناسان و کارشناسان دلسوز کمک گرفته و نامه رئیس مجلس را در اسرع وقت اجرا کنند که اجرای قانون است.


توفیقی می افزاید: مگر اینکه مصوبه شورای عالی کار در مورد حق مسکن الزامی نباشد. چرا از اجرای آن اجتناب می شود؟ حتی نص صریح قانون هم نادیده گرفته می شود.


این فعال کارگری با بیان اینکه «نامه رئیس مجلس صرفاً انجام وظیفه قوه مقننه در زمینه نظارت بر اجرای قانون بوده است»، می افزاید: قانون و اجرای قانون نیازی ندارد. . هرگونه بحث و نظر اضافی؛ امروز مجلس باید با اختیارات به میدان بیاید و حق مسکن 650 هزار تومانی کارگران را مستقیماً اعلام کند. در عین حال رئیس صائمه نیز دستور اجرای همان پیشنهاد قبلی سازمان تامین اجتماعی در خصوص مستمری بگیران را بدهد.


به گفته وی، علیرغم اینکه الزامات قانون بودجه مبنی بر لزوم بازگشت قیمت ها تا شهریور 1400 اجرایی نشده است، اما در شرایطی که داریم، همان حق مسکن 100 هزار تومانی از کارگران سلب می شود. قیمت هر روز جهش می کند


توفیقی می گوید: اگر برای اجرای خواسته های قانون اساسی در زمینه مسکن، بهداشت و درمان و آموزش قدمی برداشته نشده است، حداقل باید قوانین دستمزد بالاتر را رعایت کنند. پرداخت 38 درصد افزایش به مستمری بگیران غیرمرتبط با حداقل دستمزد و اعاده کمک هزینه مسکن کارگران مصوب شورای عالی کار. امیدوارم هر چه زودتر به قانون برگردند و کار را برای طبقه کارگر سخت نکنند. در حال حاضر کارگران شاغل و بازنشسته یکی از سخت ترین دوران را از نظر معیشتی تجربه می کنند.


انتهای پیام/