لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری انزلی اصلاح شد


لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری انزلی اصلاح شد

نمایندگان مجلس با اصلاح لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی برای رفع ایرادات شورای نگهبان موافقت کردند.


به گزارش ایلنا، نمایندگان شورای اسلامی امروز (یکشنبه 18 مرداد) در نشست علنی اصلاحات کمیسیون اقتصادی توسعه منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی با 168 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع. از مجموع 238 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.


متن لایحه اصلاحی به شرح زیر است:


یک ماده


مساحت منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی بر اساس نقشه پیوست مصوب هیئت وزیران 8609 هکتار تعیین شده است.


تبصره- دولت مجاز است علاوه بر مساحت فوق تا دو هزار هکتار طبق نقشه پیوست اضافه نماید.


1- عنوان لایحه به شرح زیر اصلاح می شود:


لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی


2. تبصره یک ماده حذف و پنج تبصره به شرح زیر به ماده جداگانه اضافه می شود:


تبصره 1 – هرگونه تغییر کاربری خارج از چارچوب قانونی در محدوده الحاقی موضوع این قانون ممنوع و رعایت مقررات مربوط به حفاظت محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آلودگی محیط زیست در سراسر منطقه الزامی است. با تصویب این قانون هرگونه تغییر در محدوده مناطق آزاد صنعتی انزلی به پیشنهاد هیات وزیران و تصویب شورای اسلامی شهر بستگی دارد.


تبصره 2 – ورود كالا از كشورهاي خارجي به مناطق الحاقي جديد مشمول اين قانون به استثناي حريم فرودگاهي براي عرضه به مسافران و معافيت كالاهاي همراه مسافر از سرزمين هاي مذكور ممنوع است. به سرزمین اصلی فقط کالاهای تولید شده در این مناطق را شامل می شود.


نکته 3. اعمال امتیازات قانونی در ارتباط با واردات و صادرات کالا در قلمروهای الحاقی مشمول این قانون، به استثنای مواد، کالاها، تجهیزات و سازوکارهای لازم برای سرمایه‌گذاری و طرح‌های توسعه سرزمین‌ها، مشروط به تصویب این قانون. گمرک جمهوری اسلامی ایران برای تعیین محدوده قلمرو مورد نظر و ایجاد آن این محل ورود و خروج قلمرو است. سازمان منطقه می تواند به تدریج قسمت هایی از مناطق الحاقی جدید را مشخص کرده و پس از تایید و تشکیل گمرک جمهوری اسلامی ایران، عملیات منطقه را آغاز کند.


تبصره 4 – سازمان منطقه موظف است ظرف یک سال و نیم پس از لازم الاجراء شدن این قانون، طرح جامع منطقه را با در نظر گرفتن حریم جدید الحاقی با رعایت اسناد و نقشه های فوق تهیه و برای آن ارائه نماید. تصویب به شورای عالی منطقه آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی. شورای عالی موظف است حداکثر ظرف مدت شش ماه طرح جامع را تصویب و اجرای آن را اعلام کند.


تبصره 5. دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موظف است هر شش ماه یکبار گزارش فعالیت منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی را تهیه و به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.


انتهای پیام/