لازمه قطعی این است که ابعاد جنایت فراموش نشدنی مزارشریف روشن شود.


لازمه قطعی این است که ابعاد جنایت فراموش نشدنی مزارشریف روشن شود.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز شهادت دیپلمات های ایرانی در حمله تروریستی در مزارشریف بیانیه ای صادر کرد.


به گزارش ایلنا، ۲۶ مرداد یادآور خاطرات بسیار تلخی است که در سال ۱۳۷۷ بر دستگاه ها و مردم سیاست خارجی ایران تحمیل شد.


24 سال پیش در بحبوحه درگیری های داخلی افغانستان و پس از ورود نیروهای طالبان به شهر مزارشریف، نمایندگی کشورمان در شهر مزارشریف مورد حمله قرار گرفت که خلاف اخلاق و انسان دوستانه است. و تعهدات بین المللی و دیپلمات ها و خبرنگاران جمهوری اسلامی ایران کشته شدند.


محکومیت گسترده این جنایت از سوی جامعه جهانی و همدلی و همدردی فراموش نشدنی مردم شریف افغانستان، جلوه های درخشانی از وحدت مردم دو کشور پدید آورد و موجب اعتماد به نفس جمهوری اسلامی شد. ایران خویشتندار و بزرگوار، بر اساس منافع عالی هر دو کشور، در کنار خواهرانش و برادران افغانش باید به پا خاست و از اراده آنها حمایت کنند.


مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره از کشور مظلوم افغانستان حمایت می کنند و به دنبال هر راه حلی هستند که به صلح، ثبات و آرامش پایدار برای مردم این کشور منجر شود و از دستاوردهای سال ها مبارزه پاسداری کند. اشغال خارجی و پاسداری از خون گرانبهای شهدای افغانستان. ، پشتیبانی می کند.


تجربه نشان می دهد که تشکیل دولتی که تمام نخبگان افغانستان را در برگیرد و نماینده همه خانواده های عزیز این کشور باشد و به مردم افغانستان احساس تعلق به این حکومت بدهد، می تواند زمینه ساز یک افغانستان رنج دیده باشد. به توسعه، پیشرفت و شکوفایی. افزایش توان مردم برای مقابله با فشارها و تحریم های ظالمانه غرب.


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز حادثه مزارشریف و محکومیت این جنایت فراموش نشدنی، بر روشن شدن ابعاد حادثه به عنوان یک الزام قطعی تاکید می کند.


با عنایت به مصادف شدن سالروز این حادثه تروریستی با حسین عاشورا امسال، برای همه شهدا به ویژه شهدای مظلوم حادثه ترور مزارشریف، رحمت و رحمت الهی را خواستاریم.


انتهای پست/