غرب نمی‌خواهد بحران شکست مذاکرات هسته‌ای به بحران‌های امروز اضافه شود/ «توافق موقت» به‌عنوان «طرح ب» قابل مذاکره است.


غرب نمی‌خواهد بحران شکست مذاکرات هسته‌ای به بحران‌های امروز اضافه شود/

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: پیشنهاد ایران برای مذاکرات بیشتر می‌تواند شامل امضای «توافق موقت» باشد که بازار نفت ایران را ظرف یک تا دو سال آزاد می‌کند و در عین حال با اینترنشنال قرارداد هم می‌بندد. برای مثال آژانس انرژی اتمی دوربین های برجام را روشن می کند که من احتمال بحث در مورد این «طرح B» را زیاد می دانم.


عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، واکنش احتمالی ایران و آمریکا به پروژه پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را ارزیابی کرد و در پاسخ به این سوال که با توجه به برگزاری نشست آتی شورا؟ وی با تاکید مجدد بر قطعنامه علیه ایران تا چه مدت می توان احیای برجام را تعلیق کرد، گفت: فکر نمی کنم ایران بخواهد به این پیشنهاد پاسخ مثبت بدهد زیرا تهران بر خواسته های خود اصرار دارد و معتقد است که هم تضمین و هم آزادسازی. اقتصاد ایران برخاسته از سپاه در لیست تحریم ها قرار دارد و باید اجرایی شود. بنابراین فکر نمی کنم این پروژه به جایی برسد، اما باید منتظر ماند و دید غرب می خواهد چه تصمیمی پس از پاسخ رسمی ایران بگیرد.


وی ادامه داد: باید به این نکته توجه شود که امروز شاهد بحران اوکراین هستیم که لفاظی های غرب و روسیه افزایش یافته اما کاهش نیافته است و همچنین بحران جدید تایوان که ابعاد آن در حال افزایش است. . روزانه. آیا غرب با توجه به روابطی که با چین و روسیه دارد، از شورای حاکم می خواهد که مجدداً علیه ایران قطعنامه صادر کند و در نهایت پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود؟ به سختی می توان گفت که غرب برای چنین اقدامی آماده است.


وی افزود: سناریوی بعدی این است که آقای باقری در سفر به وین پیشنهادی را با خود همراه کند که می تواند شامل امضای یک «توافق موقت» باشد که طی یک تا دو سال بازار نفت ایران را آزاد کند و در همان زمان. شاید توافقات با آژانس بین المللی انرژی اتمی، مانند اتاق های برنامه جامع اقدام مشترک، باید روشن کند که من معتقدم احتمال بحث در مورد این “طرح B” زیاد است، زیرا بعید می دانم که غرب بخواهد. بحران جدیدی را به بحران های قبلی خود و همچنین بحران های کنونی خاورمیانه اضافه کند. من مطمئن هستم که اروپا به این موضوع رسیدگی نمی کند، اما مشخص نیست که آیا آمریکا تحت تاثیر فشار اسرائیل قرار خواهد گرفت یا خیر.


این دیپلمات سابق در پاسخ به این سوال که در ماه های اخیر موضوع «توافق موقت» خط قرمزی برای تهران به نظر می رسید، آیا معتقدید که امروز این خط قرمز وجود ندارد، گفت: شرایط امروز بسیار متفاوت است. قبل از. جنگ در اوکراین در آن زمان ایران خواسته هایی داشت که تا حدودی برآورده شد، از سوی دیگر مذاکرات ادامه داشت، اما پس از بحران اوکراین، مسائل ژئوپلیتیک منطقه، منطقه و جهان متفاوت شد و غرب در تمدید این توافق اشتباه کرد. زمان. گفتگو. آقای بایدن طبق تبلیغاتی که در زمان آقای ترامپ انجام داد، باید در همان هفته اول برجام را با دستور اجرایی از سر من خارج می کرد. اما مشخصا آمریکایی ها می خواستند هوشمندانه عمل کنند و امتیاز بگیرند و این روند تا زمانی که دولت در ایران تغییر کرد و موضوع بحران اوکراین فضا را پیچیده کرد و اکنون شاهد این فضا هستیم به طول انجامید.


انتهای پست/