غرب به ناچار جریمه خروج ترامپ از برجام را خواهد پرداخت


غرب به ناچار جریمه خروج ترامپ از برجام را خواهد پرداخت

المانیتور نوشت: کسانی در غرب که همیشه از برجام انتقاد کرده‌اند با این پیشنهاد که می‌توان نقض‌های گذشته ایران را نادیده گرفت، زوزه می‌کشند. با این حال، آنها عواقب خروج از توافق 2015 را نادیده می گیرند.


به گزارش ایلنا، المانیتور نوشت: توافق هسته‌ای ایران پس از ماه‌ها بن‌بست و نزدیک به مرگ، فرصت جدیدی برای احیای مجدد است. در 8 آگوست، اتحادیه اروپا که در 16 ماه گذشته میان ایران و ایالات متحده در مذاکرات برای بازگرداندن توافق میانجیگری کرده است، آنچه را که متن نهایی یک بسته مصالحه نامید ارائه کرد که امیدوار است همه را راضی کند. .


متن اتحادیه اروپا مستلزم مصالحه از سوی هر دو مذاکره کننده اصلی است. این ماهیت مذاکرات است، مانند مورد توافق 2015 (که المانیتور در مقدمه این هفته به آن اشاره کرد) که به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) معروف است. با حذف آنچه که به عنوان یک مانع کلیدی برای مذاکرات تلقی می شود، ایران ظاهرا موافقت کرده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از لیست سیاه آمریکا حذف نکند، در عوض موافقت کرده است که موضوع را به بحث بعدی موکول کند. کیفرخواست روز 10 اوت علیه یکی از اعضای سپاه به دلیل طراحی ترور جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، نشان می دهد که چرا رئیس جمهور جو بایدن نمی تواند با این گروه راحت رفتار کند.


به نظر می رسد ایران همچنین درخواست خود را برای تضمین عدم خروج آمریکا از توافق به حالت تعلیق درآورده است. از آنجایی که برجام یک تفاهم سیاسی است تا یک معاهده که نیاز به رای تایید غیرممکن در سنای ایالات متحده دارد، هیچ مبنایی برای تضمین حقوقی وجود ندارد. در هر صورت، ایران تضمین ضمنی در قالب اهرم دارد; اگر آمریکا دوباره از توافق خارج شود، ایران می تواند به سرعت غنی سازی اورانیوم را دوباره افزایش دهد.


موضوع باقی‌مانده مربوط به درخواست ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) برای پایان دادن به تحقیقات در مورد ذرات اورانیوم است که آژانس می‌گوید در سال 2019 در سه سایت پیدا کرده است. به گزارش وال استریت ژورنال، آخرین متن اتحادیه اروپا تضمین می کند که در صورت تلافی ایران، آمریکا و سایر طرف های توافق از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهند خواست تا تحقیقات خود را پایان دهد. این بند ممکن است همان چیزی باشد که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران، وقتی به المانیتور گفت که ایران امتیازات کلیدی را به دست آورده است، به آن اشاره می کرد.


در حالی که آژانس مایل است تصویر کاملی از چگونگی رسیدن ذرات اورانیوم مورد نظر به آنجا بدست آورد، سوال مهمتر مکان فعلی اورانیوم و تاسیسات مرتبط با آن است. این موضوعی است که مسئولیت آژانس در قبال پادمان‌ها را کاهش می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که تمام مواد و فعالیت‌های هسته‌ای در ایران به اهداف نظامی منحرف نمی‌شوند. اگر ایران بتواند نشان دهد که اورانیوم احتمالی که قبلاً اعلام نشده بود اکنون مشمول پادمان های آژانس است، ماموریت اولیه آژانس به انجام خواهد رسید.


تضمین هدف صلح آمیز فعالیت های هسته ای کنونی و آینده ایران، تز اصلی توافق 2015 بود. در آن زمان، موافقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پایان دادن به تحقیقات خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته با «بعد نظامی احتمالی» (PMD) شرط اجرای برجام بود. اگرچه پاسخ‌های ایران در مورد فعالیت‌های گذشته‌اش ناکافی بود، اما قضاوت سیاسی برای کنار گذاشتن این پرونده انجام شد، زیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آژانس‌های اطلاعاتی غربی تصویر خوبی از آن فعالیت‌های گذشته داشتند.


تفاوت بین موضوع PMD و تحقیقات امروز آژانس در مورد ذرات اورانیوم این است که مورد اخیر به نقش مرکزی آژانس در حفاظت از مواد هسته ای مربوط می شود. هر تصمیمی که در آینده بگیرد، نمی تواند بدون دانستن اینکه اورانیوم الان کجاست انجام دهد.


این احتمال وجود دارد که اورانیوم مورد بحث در ذخایری که در حال حاضر تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است به پایان برسد. در این صورت، ایران باید بتواند پاسخ هایی ارائه دهد که امکان احیای برجام را فراهم کند. در هر صورت ممکن است مطالبات قبلی برای تضمین لغو تحریم ها و سایر مسائل را احیا کند. با این حال، ایران باید مکان فعلی اورانیوم را بدون اعتراف به تخلفات گذشته روشن کند.


کسانی در غرب که همیشه از برجام انتقاد کرده‌اند، زوزه می‌کشند و می‌گویند که می‌توان نقض‌های گذشته ایران را نادیده گرفت. با این حال، آنها عواقب خروج از توافق 2015 را نادیده می گیرند. ترامپ با نادیده گرفتن این موضوع، از ایران خواست تا محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را کنار بگذارد تا زمانی که زمان «عواقب» تشخیص به موقع آن کمتر از یک حاشیه خطا باشد. در عرض چند هفته، ایران می تواند اورانیوم غنی شده کافی برای ساخت بمب هسته ای تولید کند. غرب به ناچار باید جریمه خروج ترامپ را بپردازد تا دوره شناسایی به موقع را بازگرداند.


اگر ایران به محدودیت ها و شفافیت غنی سازی برجام بازگردد، امنیت منطقه ای و جهانی به بهترین وجه تامین خواهد شد. در حالی که در دنیای جایگزین ممکن است ترجیح داده شود که ایران اصلاً مواد هسته ای نداشته باشد، تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه تمام مواد هسته ای ایران می تواند برای مقاصد صلح آمیز استفاده شود، به عنوان یک مصالحه در متن نهایی اتحادیه اروپا ارزش پذیرش دارد.


انتهای پست/