ظریف: عطایی یکی از بهترین گزینه های ایران برای هدایت تیم ملی دارد/ جوانان ولاسکو برای والیبال مناسب هستند/ عبادی از اوج فاصله دارد


ظریف: عطایی یکی از بهترین گزینه های ایران برای هدایت تیم ملی دارد/ جوانان ولاسکو برای والیبال مناسب هستند/ عبادی از اوج فاصله دارد

پیشکسوت والیبال ایران گفت: تاریخ تیم ملی به ما نشان داده که چقدر جوان هستیم. مثلا ولاسکو اگرچه نسل تیم را تغییر داد اما با برنامه و سرعت خاصی این کار را انجام داد. کم کم بازیکنان جوان تری را در کنار بازیکنان باتجربه به خدمت گرفت و نتیجه مثبت شد.


فرهاد ظریف در گفت وگو با ایلنا، درباره قطع سخنرانی خود در پخش زنده تلویزیونی گفت: در جریان بازی ایران و بلغارستان با صدا و سیما تماس گرفته شد و نظر من را در مورد کارشناسی بازی جویا شد. اما فکر می کنم برخی از عوامل این برنامه به دلایل شخصی نخواستند من به صحبت ادامه دهم. به همین دلیل بعد از یک دقیقه گفتند در کشوری که بودم در حال تماشای آنلاین فیلم اینترنت بودم و در آن لحظه تمام صحبت های مدیر برنامه و عوامل را گوش می کردم. . خوب نیست عوامل برنامه تلویزیونی ملی به جای نمایش تصویر واقعی از عملکرد تیم والیبال، بی زحمت بگویند اینترنت مهمان قطع شده است! من از عوامل این برنامه ناامید هستم. به هر حال تمام حرف های من به دلیل رشد تیم والیبال و سربلندی کشورمان است.


وی در ارزیابی عملکرد تیم ملی والیبال در لیگ ملت های 2022 گفت: از تیم ملی دفاع خواهم کرد. خیلی از بازیکنان جوان هستند و تجربه حضور در لیگ ملت ها را ندارند. این تیم مقابل بلغارستان بد بازی نکرد اما کم تجربه بودن این تیم خود را نشان داد. مثلا تیم ما در شهر صوفیه بلغارستان میهمان این تیم است که 23 بر 21 از خونه به خونه پیش بود اما در نهایت 25 بر 23 شکست خورد. در این بین یک نکته را نباید فراموش کرد که برخی از بازیکنان بی انگیزه دلیلی برای حضور در زمین ندارند. وقتی شکست خوردی؛ ولی بازی خوبی انجام میدی شاید در ابتدای دوره ولاسکو شکست های زیادی در تیم ملی داشتیم اما تیم ملی خوب بازی کرد و مردم از عملکرد ما راضی بودند.


پیشکسوت والیبال ایران گفت: نباید فراموش کرد که برخی از بازیکنان کلیدی عطایی مانند علی عسگر مجرد، جواد کریمی، میثم صالحی و رضا عابدینی مصدوم شده اند. غیبت این بازیکنان که عامل کلیدی در عملکرد تیم ملی است به نوعی دست عطایی را بسته است. با این حال 2 یا 3 بازیکن در تیم حضور نداشتند و فکر می کنم بتوانیم از بازیکنان دیگر تیم استفاده کنیم. این را آمار بازی ثابت می کند.


ظریف با اشاره به نقاط قوت مربی ملی تیم ملی والیبال گفت: عطایی یکی از بهترین گزینه های ممکن داخلی برای اداره تیم ملی والیبال است. مدیریت او در والیبال زبانزد است و بسیاری از بازیکنان فعلی او پیش از این شاگرد او بوده اند. ملی پوشان کاملا مطیع سرمربی هستند. علاوه بر اطلاعات، دانش زبان انگلیسی و والیبال، کلاس هایی که او شرکت کرده از نقاط قوت سرمربی تیم ملی است. با این حال، من فکر می کنم که ما می توانستیم در بحث جوانان کمی متفاوت باشیم. تاریخچه تیم در گذشته نشان داده که چقدر جوان به ما کمک می کند. مثلا ولاسکو اگرچه نسل تیم را تغییر داد اما با برنامه و سرعت خاصی این کار را انجام داد. ابتدا فرهاد قمی را به تیمش اضافه کرد. امیر گفور سپس به تیم ملی دعوت شد و کم کم با بازیکنان باتجربه بازیکنان جدیدی در جام ملت ها به خدمت گرفت و نتیجه مثبت شد. بحث من عزت واحد ملی والیبال است.


وی درباره عملکرد میلادا عبادی گفت: او یکی از باتجربه ترین بازیکنان تیم ملی است و می دانم که این روزها تحت فشار زیادی است. ایشان قبلا شاگرد آقای عطا بوده و خوب است که بین سرمربی و کاپیتان تیم رابطه خوبی وجود دارد. پایان فیزیکی در یک سال خاص کمی از ما دور است. امیدوارم در بازی های بعدی بالاترین کیفیت او را ببینم.


ظریف در خصوص اینکه چرا مربیان خارجی ولاسکو در تیم والیبال دوران خوبی نداشتند، توضیح داد: بعد از ولاسکو مربیان خارجی زیادی را به ایران آوردیم اما تکلیف والیبال ملی چه شد؟ آلکنو حتی موقعیت اکثر بازیکنان را نمی دانست. او 2، 3 ماه مانده به بازی های المپیک وارد ایران شد و در این شرایط نمی توانستیم به موفقیت امیدوار باشیم. هدایت تیم ولاسکو از صفر تا صد بود و اجازه خروج افراد دیگر از زمین را نمی داد.


پیشکسوت ملی والیبال در ارزیابی تیم ملی در لیگ ملت های لیبرال گفت: محمدرضا حضرت پور، محمدرضا موذن جزو بازیکنان خوب ما هستند اما لیبرو به تنهایی نمی تواند در زمین والیبال کاری از پیش ببرد. اگر بازیکنان مجاور عمداً خوب بازی نکنند، این نیز بر کیفیت بازی لیبروس تأثیر منفی خواهد گذاشت. در بازی با بلغارستان هم شاهد انتقال لیبرالی بودیم که روی پیشرفت تیم تاثیر می گذارد.


انتهای پیام/