صادرات کیوی به هند همچنان ممنوع است/ بانک های بین المللی به روی تجار ایرانی باز نیستند


صادرات کیوی به هند همچنان ممنوع است/ بانک های بین المللی به روی تجار ایرانی باز نیستند

رئیس انجمن ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه راه بانک های بین المللی به روی تجار ایرانی باز نیست، گفت: باید ارز حاصل از صادرات را به صرافی های داخلی منتقل کنند و آنها پول را به ریال واریز کنند. 95 درصد صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق اعتماد است و فروش امانی توسط بازار کنترل می شود نه صادرکنندگان و باید با چند کشور تولیدکننده مذاکره کنیم تا در نهایت موفق به صادرات شویم.


رضا نورانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به اینکه صادرات محصولات کشاورزی به هند از اواخر شهریورماه آغاز می شود، اظهار داشت: سیب مهمترین محصول صادراتی به هند است و در حال حاضر نداریم. سیب در انبارهای ما که می خواهیم به هند صادر کنیم.


به گفته وی؛ صادرات کیوی از ایران به هند همچنان ممنوع است.


نورانی کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای مستقل مشترک المنافع را خریداران اصلی محصولات کشاورزی از ایران معرفی کرد و افزود: انقباض ارز به یکی از نقاط توقف صادرات محصولات کشاورزی تبدیل شده است، زیرا صادرکنندگان باید تعهدات ارزی را بر عهده بگیرند، اما از سوی دیگر، در شرایطی که تحریم وجود ندارد، مسیر آزادی برای واردات ارز وجود دارد.


این فعال اقتصادی ادامه داد: بانکداری بین المللی به روی تجار ایرانی باز نیست، بنابراین ارز حاصل از صادرات باید به صرافان داخلی تحویل داده شود و آنها پول را به ریال واریز کنند. 95 درصد صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق اعتماد است و فروش امانی توسط بازار کنترل می شود نه صادرکنندگان و باید با چند کشور تولیدکننده مذاکره کنیم تا در نهایت موفق به صادرات شویم.


عضوکمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی با اشاره به نبود استاندارد شبکه حمل و نقل جاده ای و دریایی برای صادرات میوه، تره بار و گل، خاطرنشان کرد: بازسازی مسیر جاده ای به دلیل عدم وجود استانداردهای لازم ضروری است. ظروف سرد در کشور نمی توان به توسعه صادرات محصولات کشاورزی امیدوار بود


وی در پاسخ به این سوال که اخیرا استانداردسازی محصولات کشاورزی بین ایران و روسیه منعقد شده است، آیا این امر می تواند عاملی برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به این کشور باشد؟ وی گفت: در ایران چنین زیرساخت مهمی مهیا نشده است و برای تحقق این امر لازم است ابتدا آزمایشگاه های کشور تجهیز شوند تا بتوانند به سرعت و به موقع گواهی سلامت صادر کنند. تعداد آزمایشگاه های ما در این صنعت محدود است و نمی تواند تمام محصولات تولید شده در ایران را پوشش دهد.


نورانی تاکید کرد: برای توسعه صادرات باید زیرساخت های این بخش را آماده کنیم تا در 6 ماهه دوم سال مشکلی برای صادرات محصولات گلخانه ای نداشته باشیم.


رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی با بیان اینکه عراق برای حمایت از تولید داخلی از صادرات 7 نوع سبزی و صیفی از ایران منع شده است، گفت: صادرات 7 نوع صیفی جات از ایران ممنوع شده است. به نظر می رسد وزارت کشاورزی ایران به عنوان متولی صادرات محصولات کشاورزی باید قراردادهای پایدار و بلندمدتی با طرف عراقی منعقد کند تا دیگر شاهد مشکلاتی در ممنوعیت صادرات به این کشور نباشیم.


به گفته وی؛ تولید میوه و تره بار در ایران رو به افزایش است بنابراین باید به فکر توسعه صادرات این محصولات باشیم تا قوانین یک شبه کشورهایی مانند عراق نتواند در صادرات ما خللی ایجاد کند.


نورانی با بیان اینکه بیشتر صادرات ایران به روسیه فرانجی پانی، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، سبزی و صیفی جات است، افزود: صادرات میوه به روسیه محدود است. قیمت این کالاها در دنیا کاهش یافته است و در این شرایط امکان صادرات وجود ندارد، بنابراین صادرکنندگان می خواهند نامه ای به مقام معظم رهبری بنویسند و از ایشان برای حل مشکل خود کمک بخواهند.


انتهای پیام/