شهره پیرانی: داریوش رضایی جاه دین خود را به بالاترین درجه در وطن ادا کرد/ محمدرضا شفا: بسیاری از شهدای ما مخالف کلیشه های معمولی هستند.


شهره پیرانی: داریوش رضایی جاه دین خود را به بالاترین درجه در وطن ادا کرد/ محمدرضا شفا: بسیاری از شهدای ما مخالف کلیشه های معمولی هستند.

در جدیدترین اکران دانشگاهی این فیلم، شورها پیرانی، همسر شهید داریوش رضایی‌نجا، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «هنا»، جوزف دارابی و محمدرضا شفا مهمانان دانشگاه تربیت مدرس بودند.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی پروژه، شور پیرانی همسر شهید داریوش رضاییژ پس از اکران فیلم «حنا» با اشاره به اینکه یکی از مکان هایی که باید فیلم «حنا» نمایش داده شود، گفت: کرد: هر دانشجویی می‌تواند در شرایطی قرار بگیرد که داریوش در آن بود، بنابراین من می‌گویم که این کار باید در دانشگاه‌ها نمایش داده شود.


وی با اشاره به اینکه «حناس» فقط روایتی از زندگی اوست و فکر می کند امثال او زیاد است، گفت: ممنون. اغراق نیست اگر بگویم اگر سر کار نبودم نمی فهمیدم تولید چنین آثاری در سینمای ایران چقدر سخت است.


پیرانی در ادامه با اشاره به اینکه همسرش دو سال معنوی تحصیل کرده و در سن 16 سالگی فارغ التحصیل شده است، خاطرنشان کرد: داریوش فارغ التحصیل رشته برق از دانشگاه مالک اشتر و شاگرد اول آنها بود. او سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در قدرت گرفت.


وی با تاکید بر اینکه داریوش رضایی نژاد تمام هم و غم خود را صرف کار در رشته خود کرده بود و از معدود افرادی بود که در حوزه کاری خود می گفت و انجام می داد و بسیار مصمم بود.


همسر شهید درجوشا رضایی نژاد با اشاره به اینکه در سال های اول ازدواج متوجه شده بود که شرایط زندگی اش عادی نیست، گفت: به طور اتفاقی متوجه شدم شغل همسرم چیست و از یک جا به بعد که دخترمان به دنیا آمد، او من بودم.» او بیشتر درگیر کار بود و به نوعی از نظر روحی برای اتفاقی که قرار بود بیفتد آماده بود. مدتها منتظر بود


وی ادامه داد: این شیوه زندگی اش بود حتی می گفت اگر برگردد باز هم همین کار را می کند. داریوش ثمره تربیت والدینش و محیطی بود که در آن بزرگ شد. نتیجه دوران جنگ که برای برخی افراد نامشهود است و باید توجه داشت که مرزبانان در زمان جنگ آسیب زیادی دیدند.


پیرانی یادآور شد: داریوش در ظاهر شهید نبود، این موضوع در عکس های او نیز مشخص است. شاید دوست داشتم یک زمانی ایران را ترک کنم، مخصوصاً زمانی که داریوش ایمیلی برای کار یا تحصیل در خارج از کشور دریافت کرد، اما داریوش گفت که خارج از ایران بیش از یک سال طول نمی کشد و آن هم برای آن کشور. من هم بعد از مرگ شهید داریوش به این نقطه رسیدم. من اهل شعار نیستم و می دانم که نسل جدید حرف من را نمی پذیرد، اما وقتی کسی برای چیزی هزینه می کند، چیزی را نمی توان به راحتی منتقل کرد و الان داریوش را می فهمم.


همسر شهید داریوشا رضایی هاد تاکید کرد: از مرز بگذریم، ما را ایرانی مسلمان می شناسند و هویت خود را از این سرزمین می بینیم. همیشه فکر می‌کردم داریوش در بالاترین سطح به این هویت احترام می‌گذارد و اگر بتوانیم در پایین‌ترین سطوح هم همین کار را انجام دهیم، خوب است. هزینه هایی که من دادم همسر و زندگی من بود و هزینه هایی که دخترم پرداخت پدرش بود.


پیرانی افرود: داریوش همیشه گفته است که فقط باید از دخترمان بخواهیم مسئولیت پذیر باشد و با قاطعیت کارش را انجام دهد. البته او هیچ وقت دوست نداشت آرمیتا ادامه دهد، بلکه می خواست کارش را درست انجام دهد. آرمیتا که خیلی شبیه پدرش بود تا الان مسئولیت زندگی و درسش را برعهده داشته و امیدوارم ادامه داشته باشد.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به دو قهرمان سهیل و فرهاد خاطرنشان کرد: قهرمان فرهاد ممکن است در واقعیت ما عینی نباشد و داریوش ترکیبی از برخی تصاویر واقعی بیرونی در زندگی واقعی دارد، اما شخصیت کلی. شخصیت دور از واقعیت است و همین اتفاق برای اطرافیان داریوش و همکارانش رخ داد، یعنی فردی که او را مجبور به ترک شغلش کرد. این ترکیب چند شخصیت برای دراماتیک کردن آن ایجاد شده است، اما این رفتار خیالی نیست و افراد مختلف و نزدیکان داریوش اجازه آن را داده اند.


همسر شهید داریوشا رضایی نجاح با اشاره به اینکه تفاوت افراد در انتخاب ها و موقعیت هایی است که در آن قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: داریوش از پایان راه انتخاب شده آگاه بود. در آن زمان حتی شنیدم برخی از همکارانش که یک شرکت خصوصی راه اندازی کرده اند به دیگران گفته اند که با ما رفت و آمد نکنند چون ممکن است در خطر باشند. اینها رویا یا شعار نیست، وجود داشته است.


تهیه کننده این اثر محمدرضا شفا نیز در سخنانی اظهار داشت: واقعیت این است که نه تنها شرایط زندگی داریوش رضای جا، بلکه همه کسانی که در تاریخ پرتلاطم در راه مملکت و اعتقادات خود جان خود را فدا کردند. ایران و در حالت ایده آل و خون آنها در برخی شرایط ریخته نشد. زندگی متفاوت از زندگی امروز ما داشته باشید. شرایط زندگی در دهه 60 بسیار سخت بود و مثل امروز نیست که تحریم می شویم، اما در این دهه با وجود شرایط بسیار سخت زندگی که جزئی از تصمیم شخصی آنها بود، خیلی ها به جبهه رفتند و کشته شدند. .


وی افزود: شاید یکی از عمیق‌ترین و متفاوت‌ترین حرفه‌هایی که در زندگی داریوش رضایی‌ن‌جا داشتیم و با دوستان تهیه‌کننده در این باره زیاد صحبت کردیم، این بود که او تصمیم گرفت قاطعانه عمل کند، یعنی کاری را که دارد انجام دهد. ”


این تهیه کننده حنا گفت: برداشت اولیه من از داریوش رضایی هاد به عنوان تهیه کننده، شهیدی بود که مدام مورد عبادت قرار می گرفت، اما با نزدیک شدن به زندگی اش متوجه شدم بسیاری از شهدای ما مخالف کلیشه های معمولی هستند.


ژوزه دارابی کارگردان هنا در سخنانی کوتاه با اشاره به اینکه این فیلم به بخشی از زندگی داریوش رضایی جاه می پردازد و روایت مستندی ندارد، گفت: هدف. از طرف دیگر رفیق داریوش نماد کسی است که به عنوان دوستش در این شغل باقی نمانده است و با تغییر شرایط وضعیت مالی او بهتر می شود.


وی در پایان خاطرنشان کرد: سعی کردیم به صورت گزینشی درباره مشکلات نخبگان صحبت کنیم، اما مانند برخی فیلم ها با نگاهی بسیار تلخ، تاریک و ناامیدکننده به زندگی نخبگان، روایت عاشقانه را انتخاب نکردیم.


انتهای پیام/