شرط مفید بودن روابط ما با روسیه، همکاری همزمان با هند، چین و اروپاست/ بانک های روسیه برخلاف گذشته، امروز در تلاش برای مبادله روبل و روبل هستند.


شرط مفید بودن روابط ما با روسیه، همکاری همزمان با هند، چین و اروپاست/ بانک های روسیه برخلاف گذشته، امروز در تلاش برای مبادله روبل و روبل هستند.

یک تحلیلگر روابط بین الملل گفت: روسیه در کنار آلمان، انگلیس، فرانسه و حتی چین نقش تعیین کننده ای در برجام ندارند و طرف های اصلی برجام ایران و آمریکا هستند. اما روسیه می تواند نقش تسهیل کننده ای ایفا کند.


حسن بهشتی پور، تحلیلگر روابط بین الملل ایلنا، در پاسخ به سوالی درباره هدف سفر لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تهران گفت: روسیه به دلیل جنگ با اوکراین با تحریم مواجه است و تمایل بیشتری برای همکاری با ایران دارد. ، عربستان سعودی، پاکستان، ترکیه، هند و چین. به عبارت دیگر، رویکرد سیاست خارجی روسیه به جای تمرکز بر غرب در سال های گذشته، اکنون به سمت شرق گرایش پیدا کرده است و در این زمینه ایران یکی از کشورهای کلیدی است که روسیه می تواند از طریق آن فضای جدیدی برای همکاری در این زمینه ایجاد کند. تحریم ها


بهشتی پور افزود: روسیه نیز خواهان همکاری هایی است که در سال های گذشته به تعویق افتاده است، مانند همکاری شمال-جنوب که می تواند از طریق چابهار و هند از شرق ایران مانند افغانستان و از شمال غرب ارتباط برقرار کند. ایران، آذربایجان.” در گذشته، روس ها این طرح را به طور خاص اجرا نکرده اند، اما از زمانی که تهدید به تحریم شده اند، مشتاق اجرای آن بوده اند. به نفع ایران است که در بازار روسیه حضور بیشتری داشته باشد و از سوی دیگر از این رابطه استفاده کند و همکاری های جدیدی بین ایران، هند و روسیه و ایران، هند و افغانستان ایجاد کند.


وی افزود: آقای لاوروف سال ها بعد به تهران آمد تا به ایران نشان دهد این سفرها یک طرفه نبوده است. چرا که در سال های اخیر همواره شاهد رفتن مقامات ایرانی به روسیه بوده ایم. بالاترین مقام روسیه که در سال های اخیر به تهران سفر کرده، ولادیمیر پوتین بود که در مراسم و جلسات مهمی نیز شرکت داشت و هیچ ارتباطی به روابط دوجانبه نداشت. معاون نخست وزیر روسیه هم اکنون پس از تحریم ها وارد تهران شده و پس از آن آقای لاوروف وارد تهران شده و احتمالا این سفر ادامه خواهد داشت.


وی گفت: این سفرها به نفع ایران و روسیه است. اما در ایران این سفر نقطه عطفی در تاریخ محسوب می شود، اما به نظر من این سفر ادامه داشته است، حالا تفاوت این است که در گذشته مقامات ایرانی بیشتر به روسیه سفر می کردند، حالا برعکس. و مقامات روسی وارد تهران می شوند.


بهشتی پور گفت: اگر ایران واقعاً تمام تخم‌های خود را در سبد روسیه نگذارد و همزمان با روسیه همکاری‌های خود را با هند، چین و اروپا گسترش ندهد، این رابطه می‌تواند مفید باشد، نه فقط روابط یکجانبه ما و تمام اتکای ما به روسیه. و چین.” ایران می تواند روابط خوبی با سایر کشورها داشته باشد و از طرفی به عنوان همسایه روسیه در دریای خزر، می تواند در سیاست خارجی ایران به عنوان همسایه در اولویت قرار گیرد، گویی این روابط ادامه دارد.


بهشتی پور در پاسخ به این سوال که آیا سفر به برجام مرتبط است یا خیر، گفت: روسیه در کنار آلمان، انگلیس، فرانسه و حتی چین نقش تعیین کننده ای در برجام ندارند و ایران و آمریکا بازیگران اصلی برجام هستند. اما روسیه می تواند نقش تسهیل کننده ای ایفا کند. یکی از موضوعاتی که مدام در ایران مطرح می شود و اصلا با واقعیت همخوانی ندارد این است که روسیه مانع توافق ایران با آمریکا می شود. اگرچه هیچ مدرکی دال بر مانع تراشی روسیه در این توافق وجود ندارد. مانع دستیابی به توافق مشخص است که ایران از آمریکا خواسته هایی دارد که طرف مقابل به این خواسته ها راضی نمی شود. اگر امروز آمریکا خواسته های ایران را برآورده کند، من مطمئن هستم که توافقی حاصل خواهد شد، خواه روسیه بخواهد یا نه.


وی گفت: اینها موضوعاتی است که متأسفانه در ایران به درستی درک نشده و تحلیل آن ضعیف است. ما دوست داریم مشکلات خارجی ها را مقصر بدانیم. گاهی آمریکایی‌ها را مقصر می‌دانیم، گاهی انگلیسی‌ها را مقصر می‌دانیم و گاهی همین را در مورد روسیه و چین تکرار می‌کنیم. به نظر می رسد قبل از این موارد باید خودمان را بررسی کنیم و ببینیم چه مسئولیت هایی داریم و چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم تا از این وضعیت خاص خارج شویم.


بهشتی پور در پاسخ به این سوال که آیا روسیه از ایران برای دور زدن تحریم ها و ترانزیت کالا از ایران استفاده می کند، گفت: ایران تعدادی کالا به بازار روسیه صادر می کند. پیش از این بانک های روسی تمایلی به همکاری با طرف ایرانی نداشتند، اما امروز که خود روسیه تحت تحریم قرار گرفته است، آماده معامله به روبل و ریال است و این فرصت خوبی برای ایران است. اما تاکید می کنم که تکیه بر چین و روسیه برای کل اقتصادمان اشتباه است. ما باید با چین و روسیه روابط خوبی داشته باشیم و در عین حال روابط خوبی با ژاپن، کره جنوبی و شرکای تجاری سنتی مانند هند و اتحادیه اروپا داشته باشیم.


وی افزود: اما ایران همچنان می گوید روسیه همه مشکلات را دارد. بنابراین باید به یکدیگر نگاه کنیم که مشکل کجاست و چگونه می توانیم آن را حل کنیم، نه اینکه دیگران را مقصر بدانیم.


انتهای پیام/