سیل البرز باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی شد و چشمه ها و سازه های کانال/حوضه آب این استان را از بحران نجات داد.


سیل البرز باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی شد و چشمه ها و سازه های کانال/حوضه آب این استان را از بحران نجات داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز اجرای طرح های آبخیزداری را از شدت خسارات سیل خبر داد و گفت: سیلاب در استان به ویژه در بخش اسار موجب تقویت بسترهای آب زیرزمینی، چشمه ها و کانال ها شد.


حامد فرضی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: بیشترین خسارت به روستای واریان طالقان بر اثر جاری شدن سیل در برخی مناطق استان البرز و تخریب خودروها و ورود آب به منازل و مغازه ها بوده است. ما میزان خسارت را جمع آوری می کنیم.


وی افزود: با توجه به عدم همکاری تعدادی از مسافران منطقه، خسارت هایی به خودروهای پارک حاشیه رودخانه وارد شد.


فرازی با اشاره به اجرای طرح های آبخیزداری در استان البرز گفت: اگر این طرح های مهم در مناطق بحرانی اجرا نمی شد قطعا امروز با فاجعه بزرگی مواجه می شدیم.


وی با اشاره به سیل روز گذشته در سیجان تاکید کرد: شدت این سیل 8 برابر سیل سال 1393 در سیجان بود اما اجرای طرح آبیاری در سیجان دلیل مهمی برای کاهش خسارات وارده به منطقه است.


مدیر کل منابع طبیعی البرز اذعان داشت: به غیر از این روستا، در تمام مناطق بحرانی استان مانند کندر، آزادبار و غیره در چهار سال گذشته سازه های آبخیزداری احداث شده که با وجود بارندگی های شدید باعث این امر شده است. و سیل های اخیر، سازه ها بدون تخریب بوده و سالم و با راندمان و کارایی بالا بدون آسیب بوده است.


مدیر منابع طبیعی که همزمان از منطقه کندر بازدید کرده بود به خبرنگار ایلنا گفت: شدت بارندگی در مدت زمان کوتاه دو عامل مهمی بود که خود به خود زمینه را برای سیل در منطقه و در صورت نبود سازه های آبخیزداری ایجاد کرد. مانند روستاهای کنار رودخانه در مسیر جاده چالوس. ، آسیب جدی به منطقه وارد می کند. این موضوع رضایت اهالی شهرستان را جلب کرد زیرا این پروژه ها در زمان و مکان مناسب ساخته شدند.


وی با بیان اینکه بیشتر زمین ها و باغات کشاورزی در حاشیه و بستر رودخانه ها واقع شده است، افزود: خوشبختانه به دلیل جانمایی صحیح سازه های آبخیزداری به جز تخریب جزئی لوله های آبیاری، خسارتی به کشاورزی وارد نشده است. زمین های روستاییان و این نتیجه تلاش همکاران این اداره.


وی با اشاره به لزوم حفظ و احیای پروژه های آبخیزداری استان البرز گفت: 120 هزار هکتار از حوزه های آبخیز البرز که جزو مناطق بحرانی بود در 3 سال گذشته با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تا سال 1394 اجرا شد. مدیریت و اجرای پروژه های آبخیزداری، اما این پروژه ها نیاز به تداوم و نگهداری و تجدید دارند تا بتوان سال ها از آنها استفاده کرد.


وی افزود: بارندگی ها و سیلاب مردادماه امسال خسارات و ویرانی های زیادی را در سراسر کشور به همراه داشت اما در استان البرز در حوزه آبخیز به ویژه بخش اسار منجر به تقویت بسترها و چشمه های آب زیرزمینی شد. و کانال ها که می توانند به خوبی تحت تأثیر خشکسالی قرار گیرند


وی در خصوص پوشش گیاهی کنترل سیلاب استان ادامه داد: سال گذشته میزان بارندگی نسبت به سال های گذشته حدود 40 تا 50 درصد کاهش یافت و در نتیجه پوشش گیاهی در برخی نقاط استان کاهش چشمگیری داشت. و احتمالا یکی از عوامل در روند سیل در منطقه است. پوشش گیاهی ضعیف بود و با توجه به میزان نزولات جوی می توان به تقویت پوشش مرتعی استان امیدوار بود.انتهای پیام/